Peşin Hashtag: mandala nedir, mandala terapi, mandala atölyesi, mandala şablonları

Artık herkes, dünyanın sadece fiziksel nesnelerden kurulmadığının farkında değil mi sevgili okur. İçinizde farkında olmayanlar var ise ben size bir miktar yardımcı olmayı deneyebilirim. Ama söylemem lazım, bilimden başka bir şeye inanmıyorsanız burada tutumanız zor. Bu site aslında bir kişisel gelişim, bir holistik içerik sitesi değil. Ama mutlaka zaman zaman vücudumuz ile ilgili bir çok şeyin aslında ruhumuz ile de ilgili olduğunu duymuş olmalısınız. O yüzden sağlıklı yaşam konseptli #biyerdenbaşla ‘ da ruh sağlığı da var.

mandala terapi

Bu yazının konusu son dönemlerde adı sıklıkla duyulmaya başlanan mandala ve mandala terapi. Mandala aslında yüz yılladır hindu’ ların enerjilerini akıtmak için kullandıkları bir nevi tören. Enerji akmalı sevgili okur, çünkü her şey akar. İlerleyen dönemlerde bu sayfada enerjiye yönelik daha detaylı yazılar da bulacaksınız.

Mandala Terapi

Mandala bir çember içine çizilen ve boyanan motifler. Aslında Tibet rahipleri mandalayı, renkli kumlarla yaparlar. Mandala yapıldığı sırada düşünülen, arzulanan ya da kalbi sıkıştıran ne varsa bu duygu mandalaya geçermiş. Tibetli rahipler bu mandalı bitirir, karıştırır ve sonra suya aktırmış. Bu kadar emek verdik biraz dursun yok, yapıldığı gibi neredeyse hemen dağıtılıyor.

mandala terapi

Modern dünyada biz mandalı kumlarla değil, kalem ve kağıtlarla yapıyoruz. İnternette ya da kitapçılarda şablonlar satılıyor bunları alıp boyuyoruz. Hatırlarsınız son dönemde bir “boyama terapisi” çıktı. Kazık kadar insanlar, kuru boya peşinde koşup boyamaya sardılar, ben de sardım tabi ki. O dönemde kilo vermeye çalışıyordum ve televizyonun karşısında otururken, çay içerken elim boş durmamaya, kurabiye tırtıklama efendim çekirdek çitlemeye çalışıyordu. Ta ki, boyama kitaplarım ve kalemlerim gelene kadar.

İnanır mısın sevgili okur, mandala’ ları boyarken çayım soğudu. Ki bu bir ilktir. Bu akşam çayının kuru boyalarımla taçlandırılması sonucu kilo vermede epeyce başarılı olduğumu söylemeliyim.

Ama sadece kilo vermede değil mandala’ nın etkisi. Yapılan araştırmalar mandala yapan insanların stresle mücadele konusunda daha başarılı olduğunu, dikkat bozukluğu yaşayan insanların ve çocukların önemli ölçüde geliştiğini gösteriyor. Epeyce gergin geçen bir günün ardından, bir bardak bitki çayı, hafif bir müzik ve mandala tam da aradığınız şey olabilir.

d3adc13a7f7fa83104d18b88a8b682cd

Mandalayı nasıl yapacağız ki, nerden bulacağız ki, diyorsanız  şimdilerde açılan atölyeler sorularınız cevabı olabilir;  bu atölyelerde önce nefes çalışmaları yaptırılarak beynin temiz bir algıya kavuşması sağlanıyor. Daha sonra mandalaya geçilerek, enerjinizi kağıda akıtmanız için terapistler sizi yönlendiriyor. Bunun adına net olarak mandala terapi diyebiliriz aslında, madala terapi sonrasında ise tahmin edilmez bir rahatlama duygusu, birbirini tamamlamayan kırık düşüncelerden arınmış berrak bir zihin ile evinize dönüyorsunuz. Yaptığınız rengarenk mandalarla da size kalıyor.

mandala terapi

Ya da isterseniz internette bu konuda oldukça fazla kaynak var, hazır şablonlar alıp, kuru boya ile ya da kullanmaktan hoşlandığınız başka bir boya ile hemen başlayabilirsiniz. Nasıl boyayacağınız tamamen size kalmış.

Berrak zihinler sevgili okur, aşağıdaki siteden basılabilir mandala motifleri edinebilirsiniz.

Ücretsiz Mandala Şablonları