Peşin Hastag: #alkalidiyet #alkalibeslenmeyegeçiş #neler alkali

Alkali beslenme nedir, bu yazımda anlatmıştım. Şimdi Dr. Ayşegül Çoruhlu’ nun Alkali Diyet kitabında tarif ettiği 10 adımda Alkali beslenmeye geçiş temalı bu yazımla karşınızdayım.

İşte burada 10 Adımda Alkali Beslenme

1- İdrarınızı Takip Edin

İdrarın koyu olmamasına özen gösterin, açık renkli idrar alkali olduğunuzun kanıtı.Bu alkali diyetin olmazsa olmaz önemli bir noktası.

Peeing-gif

2- Su için

Suyu alkali içiyorsunuz, limonlu, sirkeli ya da karbonatlı su için. Günde 3 litre su için, çay içiyorum demeyin mutlaka suyu su olarak için. Asitli kaçamaklar yaptığınızda içtiğiniz suyun miktarını arttırın.

water

3-Sebze Suyu İçmeye Çalışın

Yeşil sebzeler, mor sebzeler blendardan geçirilerek hazırlanabilir, meyve suyu sebze suyu değildir, şekerdir. Onu bırakın.

Colorful-juices

4- Tuzunu Değiştirin

Sofra tuzunu hayatınızdan çıkarın, himalaya tuzu ya da deniz tuzu kullanın, hem ödemleriniz çözülür hem de daha hızlı kilo verirsiniz.

Himalaya-Tuzu-4

5- Oranlamayı Öğrenin

Sabah idrarınızın rengi koyu ise asit oranı artmış demektir. Bu durumda günlük besinlerin 3/4′ ü alkali olmalıdır. Bunu da çok sebze ve ile su sağlarsınız. Hızlı kilo vermek isterseniz çiğ sebze yiyin.

giphy

6- Kaçamaklarınızı Alkali İle Dengeleyin

Eğer canınız alkali olmayan besinler çekerse ( karbonhidrat, protein) bunu çiğ sebzelerle birlikte tüketin. 100 gram etin yanına 300 grama yakın salata gibi.

Freezing-Vegetables

7- Balık ve İyi Yağların Tüketimini Arttırın

Somon, hamsi, sardalya, uskumru gibi balıklar yağlı soğuk su balıklarıdır. Bunları haftanın 3 günü tüketmek beden için elzemdir, eğer tüketemiyorsanız günlük balık yağı takviyeleri alın. (günde 1 adt, 1000 mg omega 3)

1494235991390551469

8-Doğru Kalsiyum Kaynaklarını Öğrenin

Koyu yeşil sebzeler, tohumlar çok iyi kalsiyum kaynağıdır. Bunları yaşamınıza mutlaka sokun. İnek sütünden alınan kalsiyuma göre bademden alınan kalsiyum ciddi oranda fazladır. Ayrıca keçi sütü de kalsiyum açısından zengin olduğu gibi alkalidir.

seeds

 

9- Alkali Yapan Besinleri Öğrenin

Bu konuyu detaylı anlamak için Alkali Diyet kitabını alın, hazmedin. Ama bu besinlerden bazıları: Limon, ıspanak, soğan, sarımsak, maydanoz, badem, brokoli, salatalık, fasulye, hindistan cevizi, balık yağ, zeytin yağı, keten tohumu, fındık, elma, karnabahar, keçi sütü, dereotu, patlıcan, lor, karabuğday..

vegetables-dance-o

10- Akşam Yemeğini Doğru Seçin

Akşam yemeği bir çok kişi için artık gereksiz ama siz vazgeçemiyorsanız aşağıdakilerden uzak durun; şeker içeren besinler ve içecekler, kola ve türevleri, baklagiller, süt-peynir, yoğurt, tohumlar, kuruyemişler, meyveler,alkol, un içeren her şey, pilav, patates, mayonez ketçap gibi soslar., kırmızı sarı turuncu sebzeler. Bu gıdaların akşam yemeklerinden çıkarılma sebebi, uykuya dalmadan önce doğru insülin seviyesinde olmaktır.

csa-mayas-farm

Kaynak: Alkali Diyet, Dr Ayşegül Çoruhlu http://alkalidiyet.com/