Peşin Hastag: #alkali beslenme #alkali yaşam #alkali diyet

Geçen yıl Dr. Ayşegül Çoruhlu‘ nun Alkali Diyet kitabını okuyarak, alkali yaşam hakkında epeyce bilgi sahibi olmuştum. Kitabı almadan internetten araştırayım dediğimde pek bir şey bulamamıştım. Şimdi ben buraya alkali diyet hakkında bildiklerimi yazayım, şu dünyaya bir katkım olsun sevgili okur.

Nedir Alkali Diyet?

Bu beslenme tarzında Dr. Ayşegül Çoruhlu diyor ki, gün içinde tükettiğimiz şeyler vücudumuzun asit baz dengesini bozuyor ve genelde bizi asit yoğunluğu olan bir beden ile baş başa bırakıyor. Asit seviyesi yüksek beden de bir çok hastalık oluşuyor çünkü hücreler tahrip oluyor. Bu durumdan kurtulmak için de asit seviyesi düşük yiyecekler tüketmeliyiz. Aslında bu yönü ile alkali diyet sanki vejetaryen beslenmeyi öneriyor gibi. Ama et tüketimini çok sebze ile baskılamak yatıyor temelinde. Ben etsiz bir yaşam düşünemem çünkü, vejetaryen arkadaşlara selam.

Alkali-Diyet-Kitabı

Nasıl Yapılır, Biraz Daha Detay Alalım Hocam?

Aslında mantık basit;

 •  Et – tavuk tükettiğimiz öğünlerde bu miktarın 3 katı kadar sebze tüketmeye özen gösteriyoruz, mümkünse yeşil sebze, mümkünse çiğ olarak. Yani 100 gr et yiyeceksek, ki bu 3 köfte yapar bunun yanında kocaman bir salata yemeliyiz. Tıpkı bu restoranlarda satılan, öksüz doyuran salatalar gibi
 • Su tüketimi tabi ki önemli bunu artık soranı kürekle dövüyorlar. Ama alkali diyette suyun ph ‘a bakılıyor. Bu ph seviyesi suyun asidik halden bazik hale geçmesi için değiştiriliyor. Bunu da karbonat ile yapıyorlar ya da hazır damlalar satılıyor, alıp damlatıyorsunuz bardağınıza tam bir alkali su elde ediyorsunuz. Bir de komedi, çişinizin renginden asit seviyenizi anlıyorsunuz, tüm çabanız rengi açmak üzerine
 • Detoks içecekleri önemli, özellikle yeşil ve mor sebzelerden hazırlanan sıvılar tüketilirse vücuttaki asit ciddi oranda azaltılıyor.
 • Artık yine söylene söylene dilde tüy bitiren, şeker asla asla yok, başlı başına zehir çünkü.
 • Kahve, çay bunlar yok ya da çok az var. Diyelim bir fincan türk kahvesini içtiniz hemen 2 bardak su içiyorsunuz.
 • Paketli gıdadan ve  kızartmalarda yani, trans yağlardan uzak duruyorsunuz. Tahıl tüketimini abartmıyorsunuz bir de beyaz un zaten yok.

alkali-tablosu

Sağlıklı mı?

Şu ana kadar bu konuda yapılmış bir çalışma yok ama bir çok doktor vücudun asit – baz dengesini bozamazsınız bu zararlıdır, buna zaten vücut izin vermez diyor.

saglikli-olmak-icin-beslenmenizde-yer-alacak-besinler-1

Kilo Verdirir Mi?

Evet verdirir ama siz yukarıdaki beslenme şeklini uygular, suyu alkali değil de normal alırsanız zaten kilo verirsiniz, kilo vermekteki olay istikrardır. İstikrarı sağladıktan sonra kilo vermek mümkün arkadaş.

Love

Love

Alkali Diyette Başka Ne Önerilir?

Ben en beğendiğim kısım burası, alkali diye gıda takviyeleri öneriyor. Bunlar doktora danışılmadan kullanılmamalı ve aslında her hangi bir sağlık sorununuz yoksa zaten sürekli kullanmamız gereken şeylerden oluşuyor:

 • D Vitamini: İnsanlarda son yüz yılın evrimi midir, nedir, D vitamini az. Bu nedenle takviye etmek lazım çünkü yokluğu bir çok sorunu getiyor, D – Vitamini yazıma göz atın.
 • Omega 3 ( Balık Yağı) : Vücudumuzun üretemediği nadir bir enzim, kafamızın çalışmasını istiyorsak alacağız, balıklardan almak zor, dışardan almak doğru. Bu konuyu şu yazıda detaylandırmıştım.
 • CLA: Cla aslında hayvanlarda bulunan bir yağ ama bunu yeterince alamıyoruz. Bu arkadaşın görevi hücre içinde yağları parçalamak, bu nedenle yağ yakımına etkisi büyük.
 • Magnezyum : Magnezyum sürekli tüketmemiz gereken bir mineral ama az tüketiyoruz, özellikle uzun saatler çalışan ya da uzun saatler spor yapıp kas ağrıları çekenleri çin birebir.
 • Yeşillik Tozu: Alkali diyetin önerisi bir ürün, yeşil sebzeler kurutulup toz haline getirilmiş, bu toz ayrana, suya katılıp içilebilir.
 • Alkali Damla: Suya damlatıyorsunuz, tadını değiştirmiyor, asit oranını azaltıyor.

natural-herbal-supplements-e1445024543521