Her gün yeni bir diyet ortaya çıkıyor her birini denemeye çalışıyoruz öyle değil mi? Ama aslında yapmamız gereken geçmişe dönüp bakmak değil mi sevgili okur? Açıkçası ben de son 150 yılın icadı olan batı tıbbından ise 3000 yıllık doğru tıbbına bakmaya başladım. Batı – doğu tıbbını sonra tartışırız ama bugün size, yabancıların intermittent fasting dediği dilimize aralıklı oruç ya da fasılalı oruç olarak çevrilen uzun süreli açlıkları içeren yaşam tarzını anlatmaya geldim. Buna lütfen aralıklı oruç diyeti demeyelim. Bu diğer diyetlerde olduğu gibi bir yaşam biçimidir.

Nedir Tam Olarak Aralıklı Oruç?

Aslında siz yazıyı okuyun diye 1 ayda 5 kilo falan yazdım, siz 55 kilo iseniz bir ayda 5 kilo vermenize imkan yok ama diyelim ki 80 kilosunuz, söz veriyorum vereceksiniz. Yine de kilo verme işinin kişiye özel olduğunu unutmayalım, sonuçta biz bulvar gazetesi değiliz, bir ayda 20 kilo vadedenlerin yalancı olduğunu biliyoruz. Aralıklı oruç belli bir düzende uygulanır ve vücudun açlığı tatmasını, tattığı bu açlıkta kendini yenilemesini amaçlar. Artık çok yemek, sık yemek falan kalmadı sevgili okur. Doyana kadar yiyip acıktığınızda tekrar yemek moda.  Uzun süreli açlıklarda hücrelerimizin kendini yenilediğini, hormonların düzene girdiğini İbn-i Sina‘ dan beri haykırıyor alimlerde biz görmezden geliyoruz. Şunu da eklemek de fayda var, semavi dinlerden  kapalı toplum dinlerine kadar her öğretide oruç vardır. Müslümanların orucu 30 gün, Hristiyanların daha kısa, yahudilerin daha farklıdır. Ama günün sonunda hepsi aynı yere gelir. Oruç vücud için gereklidir.

Nasıl Uygulanır Aralıklı Oruç

Başlangıç seviyesi (16:8) , orta seviye (18:6) , ileri seviye (24:0) . Ne bu rakamlar kardeşim mi dediniz, saat efendim. Yani;

16:8 Aralıklı Oruç:

16 saat açlık, 8 saat yemek yeme penceresi sunuyor. Yani şöyle sabah ilk öğünümüzü kahvaltıyı pas geçerek 12 yapıyorsunuz en geç öğünü de 20:00′ de yiyorsunuz. Tabi aslında bunu biraz daha erkene çekmek de fayda var. Mesela sabah 10′ da kahvaltı yapıp akşam yemeğinizi 18.00′ de yiyip dükkanı kapatabilirsiniz. Oruç sırasında su, şekersiz sütsüz çay- kahve serbest. Dikkat edilmesi gereken “0” kaloride kalmak. Bunu uygulamaya niyetli iseniz her gün kahvaltınızı yarım saat öteleyereke başlayın, vücudunuzu alıştırın. Bir anda uyum sağlamanız zor olacaktır. Eğer kilo vermeye niyetli iseniz, ketojenik beslenme şekli ile ya da karatay diyeti ile birlikte yapın. Bir ayda 5 kilo uçar gider.

18:6 Aralıklı Oruç:

18 saat açlık, 6 saat tokluk. Bu benim sistemim. Nasıl mı yapıyorum, sabah kahvaltısı yok, akşam yemeği yok. Sabah bir sade kahve içiyorum. İlk yemeğim iş yerinde 12′ de düşük karbonhidrat yüksek yağ. Akşam işten çıkmadan 5- 6 gibi evden getirdiğim protein sebze içeren yemeğimi ve bir avuç kuruyemiş yiyorum. Bitiyor gidiyor. Ertesi gün 12′ ye kadar bir şey yok. Tokluk penceresinde yemekten sonra acıkırsam kuru yemiş ve meyve ile takviye yapıyorum. Ne demiş İbn-Sina 2 öğün şifa, 3. öğün hastalık.

24:0 Aralıklı Oruç:

Bu artık üst seviye. Ben daha oraya gelemedim. Bizim ramazan orucunun yaza geldiği dönemlerde maksimum 18 saate vardı ama 24 saati deneyemedim bir  türlü. Bir arkadaşım bunu uyguluyor bilinçsiz olarak. Günde tek öğün yiyor ama ne öğün 😆 Her şeyi yiyor ve yıllardır kilosu değişmedi.

Bilimsel Olarak Aralıklı Oruç

Bu bölümü her şeyi sorgulayan bilge şirinler 🤓okusun lütfen. Vücut yağı enerji deposudur. Eğer uzun süre yemek yemez acıkmaya izin verirseniz vücut mutlaka bu enerjiyi sağlayacaktır. Bunu da yağlardan kullanır. Vücut açlık sırasında insülin oldukça düşük seviyelere gelir. Bu da bizim son 50 yılda düzenini epeyce bozduğumuz insülin hormonumuz için dinlenme zamanıdır.

Nasıl Yapalım Aralık Orucu

Bu noktada 16 saat aç kalıyorum diye bizim ramazan iftar sofralarına çevirmemek lazım öğünleri. Yediğiniz her şeyin hala önemi var. Yani şeker hala yasak, hala işlenmiş ve paketli gıda yemiyorsunuz. Zeytinyağı ve tereyağını arttırıyoruz ki daha uzun süre enerjik kalmamıza yardımcı olsunlar. Beyaz ekmek ve una dair her şeyi hayatımızdan çıkaralım, nişastayı da (yani pirinç ve patates) .. Kalori hala önemli. Az yiyeceğiz. Porsiyonlarımız abartılı olmayacak ve bol su içeceğiz ki vücuda yardımcı olalım. Unutmayalım sadece kilo vermek için, sağlıklı olmak için aralıklı orucu seçtik.

Örnek Menü:

Sabah 7-8 gibi sade kahve ya da çay

Açlık hissedildiğinde tarçınlı yeşil çay

12′ de öğle yemeği olarak; yoğurt çorbası; ızgara köfte/ et / balık/ tavuk ( 150 gr kadar, 3 köfte, 1 piliç pirzola) , 2 kaşık zeytinyağı ile yeşil salata.

Açlık hissedilirse tarçınlı yeşil çay, elma, 2-3 ceviz.

18′ de akşam yemeği; etli sebze yemeği, çorba ya da yoğurt.

Akşam çay, yeşil çay, kahve.

Sevgiler, saygılar, oruçlu günler sevgili okur.