Gençler, biliyorsunuz ben sürekli şekerin zararlarından bahseden ve tüketimi durdurmak taraftarıyım. 2 yıldır hayatımda bir limitleme mevcut. Diyet yaptığım zamanlarda ise komple kesiyorum. Diyet yapmadığım zamanlarda ise rafine şekeri ayda 1 falan tüketiyorum. Ben yıllar içinde bunun sağlığıma etkisini gördüm. Mesela kilo korumama çok yardımcı oldu, diğer yandan karın şişlikleri, gaz problemleri ve depresif hayatım iyileşti. Lanet şeyin hayatımıza etkileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olayım diyenleri; şekerin zararları sayfamıza alalım önce. Sonra da, meyve şekeri ve az şekerli meyveler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıya doğru inelim lütfen..

İşte hayatınızdan şekeri çıkartırken karşınıza çıkan en büyük zorluklardan birisi, meyveler. Çünkü meyveler başlı başına oldukça fazla şeker içeriyor. Yani ben sadece meyve ile besleniyorum ya da günde 5 porsiyon meyve yiyorum diyen bir insan kolay kolay kilo veremez ve kim bilir neleri bozar vücutta. Uzmanların meyve suyundan uzak durun demesinin nedeni de budur. Neyse o başka bir konu. Ama meyveler hep böyle miydi, değildi. Şuradaki yazıda fotoğraflarını göreceğiniz üzere, tamamen “destroyer” bir ırk olarak meyveleri de değiştirdik. Tohumları ile oynadık falan.

O yüzden çok dertli olduğum bu konuda, meyve iştahımızı dizginleyecek az şekerli meyveler vermek istedim size. Meyve yemeyin demiyorum, hobi olarak yine yiyin ama öncelikle kan şekerine de iyi gelen bu meyveleri tercih edin, kavun- karpuz, üzüm gibi şeker bombası meyveler yerine az şekerli meyveleri dolaptan eksik etmeyin.

Az Şekerli Meyveler

1- Limon ve Misket Limonu

Bunların ikisi hayatımızda her daim olması gereken meyveler, bir bardak suyun içindeki bir dilim limon hem hararetinizi alır, hem suyu alkali yapar hem de kola içmekten kat kat iyidir. Yazların vazgeçilmezi olarak bir bardak buzlu suya bir dilim limon, bir dal yaş nane. Efsane. Hem c vitamini ihtiva ediyor hem de 1 ya da 2 gram şeker var içinde.

2- Ahududu

Orman meyveleri atkins diyetini, ketojenik diyeti yapanların da tükettiği meyvelerdendir. Tadı çok, bulunması zor ya da pahalı ama inanın İstanbul yakınlarında yer alan Şile‘ deki evimizin bahçesinde bile yetişiyor. Belki de en doğrusu balkonunuz varsa büyük bir saksıya ekmektir. Bir çay fincanı kadar ahududu sadece 5 gram şeker içeriyor.

3- Çilek

Yine orman meyvesi gibi diyebiliriz çilek için. Ama alıp da üstüne pudra şekeri falan koymaya kalkma sakın 🙂 Günde bir çay fincanı kadar yendiğinde C vitamini ihtiyacının tamamını karşılıyor ve 6 gram şeker içeriyor bu ölçü. Yine çilek de saksıda şahane yetişiyor. Ama ülkemizde bulması hiç zor değil.

4- Böğürtlen

İşte benim favorim, küçükken dağ da bayırda bunları toplayacağım diye her yeri diken kesiği olanlar el kaldırsın. Ülkemizin her yerinde kendi kendine yetişen şahane lezzetli bir şey. Bunun da bir fincanın da 7 gram şeker var, hadi gene iyisiniz.

5- Kivi

C vitamini deposu, az olgunlaştığında tadı şahane. Eskiden ne kadar pahalı olduğunu hatırlıyor musunuz, ama artık Rize’ de yetişiyor. Eskiden neden yetişmiyormuş, tamamen cahillik. Kilo 3-4 tl ye alınıyor mevsiminde. Bir kivi, 7 gram şeker içeriyor.

 

6-Greyfurt

Ben hiç sevmem 🙂 ben genelde turunçgiller sevmem zaten. Ama greyfurtu ekşi ekşi sevenler koşun gelin. Yabancılar kahvaltıda tüketiyor mutlaka. Bir tanesinde 7 gram şeker var.

7- Avokado

Kendisine meyve demek pek mümkün değil bence ama diyorlar. Bir avokadonun verdiği doyuruculuğu ben başka bir şeyde görmedim çünkü sağlıklı yağ ihtiva ediyor. Sadece 1 gram şeker içeriyor ve lif açısında da zengin, bu da kendisini az şekerli meyvelerde baş tacı yapmamıza yarıyor. Günde bir tane ben yiyorum, sizi bilmem. Ketojenik diyet yapanlar burada mı 🙂

8-Yaban Mersini

Bakınız yeniden bir orman meyvesi ile karşınızdayım. Bu arkadaşın fiyatlarını malum gurme marketler ciddi oranda yüksek tutarlardı. İthaldi çünkü. Ama Türkiye’ de de yetişmeye başlamış. Ekşi bir şey, ahududu kadar tatlı değil ama mesela bir kase süzme yoğurdun içinde biraz yulaf ile karıştırılıp yense harika bir yaz tatlısına eşlik eder. Bir fincanında 2 gram şeker içerir, sen gel de buna şimdi zero (az şekerli) meyve deme.