Son dönem düşük karbonhidratlı beslenme trendleri ya da çocuklarda çıkan süt alerjilerini nedeniyle insanlar süt yerine kullanılabilecek farklı besinler üretmeye başladılar. Bunu da evde kendileri yapıyorlar. Ben de hepsini denedim, gayet başarılı oluyor. Artık kahve sert geldiğinde süt ekleyip bütün gün gaz sancıları çekmek yerine bir miktar badem sütü ekliyorum, hem şahane oluyor hem de içeriğindeki yağ nedeniyle doyurucu. Badem sütünü ya da hindistan cevizi sütünü dışarıdan almak akıl karı değil. Çünkü hem içinde şeker var o ürünlerin hem de fiyatları inanılmaz.

Bir de bazı aklı evveller var diyorlar ki badem sütü falan bunlarda yağ çok, yağ kötüdür. Yani hala utanmadan 50 sene öncesinin ağzı ile konuşup bize kilo aldıran şeyin “yağ” olduğunu iddia ediyorlar ya inanılmaz.

Size çok kısa süt yerine kullanabileceğiniz bu gıdaların tariflerini vereceğim, evdeki bütün sütleri sokak kedilerine verelim, inek sütünü hayatımızdan çıkaralım. Bu arada bir not olarak, özellikle çene bölgesinde sivilcelenme sorunu olanların sütü mutlaka bırakmaları gerektiğini söylemek lazım, vücudunuz süte reaksiyon veriyor demek bu.

1- Badem Sütü Tarifi

Çok kolay, bir su bardağı çiğ bademi alıp büyük bir kaseye koyuyoruz. Üstüne su ekliyoruz. 2-3 parmak kadar geçmesi yeterli. Bu şekilde 7-8 saat bekletiyoruz. Amaç bademleri yumuşatmak. Sonra suyu döküp, bademleri süzüyoruz. Kabukları yumuşamış olan bademleri mümkün mertebe soyuyoruz. Burada bir havlu işinize yarayacaktır.

Şimdi ki aşama yine kolay, bademleri rondo gibi bir parçalayıcıya koyup üstüne 3 bardak içme suyu ekliyoruz ve püre haline gelene kadar robotu çalıştırıyoruz. Kıvamlı bir püremiz var artık.

Sonraki aşamada bir tülbent yardımı ile (ince dokulu biz bez) bademlerin posa kısmı ile süt kısmını bir birinden ayrıştırıyoruz. Sütümüz hazır. Diğer yandan, kurabiyelerde, tatlılarda ya da süsleme öğesi olarak kullanılmak üzere bir dünya bademimiz var.

2-  Antep Fıstığı Sütü Tarifi

Benim gibi antep fıstığı rüyalarına giriyor, çok seviyor ama çok karbonhidrat içerdiği için yiyemiyorsanız. Antep fıstığı sütü de hem aromatik anlamda hem de mineral değeri anlamında bir harika. Antep fıstığı sütü için tarif, bademden farksız değil. Yine 1 su bardağı kadar antep fıstığı için aynı ölçüleri kullanabiliriz. Tam olarak aynı şeyleri yapıyorsunuz ve ta tam; yeşil sütümüz hazır.

3- Hindistan Cevizi Sütü Tarifi

Biliyorsunuz hindistan cevizi son yılların yıldızı. Çünkü çok yağlı ama kaliteli yağlı bir besin. Biz egzotik dünyalara pek uzağız, hindistan cevizi yapı mutfağımızda hiç kullanılmaz, onun yerine zeytin yağını tercih ederiz ama hindistan cevizi yağı da içeriği anlamında aşırı faydalı bir yağdır. Bunun dışında sütünün de bir çok yemek pişirme tekniğinde kullanılması da hindistan cevizini daha hoş yapıyor. Ama ne yapıcaz, gidip 15 tl’ ye 180 ml hindistan cevizi sütü mü alıcaz ( aldım oradan biliyor fiyatını ) Hayır! Kendimiz yapıcaz.

Yapmamız gereken basit, marketlerdeki pasta ürünleri reyonundan hindistan cevizi rendesini alıyoruz. Kendisini  bir saatliğine suya koyuyorsunuz. Bu kez su sıcak olsun. Sonrasında sistem aynı. Süzüyoruz ve blendera koyuyoruz. Üstüne 3 bardak su ekleyip iyice püre haline dönüşene kadar robottan geçiriyoruz. Son aşama yine süzme işlemi. Süzmeden sonra mis kokulu coconut milk hazır.

 

adım adım, fotolu anlatım için