Peşin Hastag: Bayramda Beslenme, Bayramda Diyet, Kilo Verme

Bayram kilo alıp verme dengesi anlamında bizi en çok zorlayan zamanlardan değil mi sevgili okur? Tam diyetin ortasında, çok güzel kilo vermeye başlamışken birden anane tarafından ağzına tıkıştırılmış yaprak sarmayla karşılaşıyorsun. Halbuki kilo verme sürecinde olmasan o yaprak sarmaları kadıncağızın sıkıştırmasına gerek yok, tabağa koymadan tencereden yersin. Ama işte öyle değil. Peki ne yapacağız, pembe yanaklı, tontik ananemizi mi kırıcaz, komşu teyzenin yeni pişmiş baklavalarını mı? Hayır!!!

Öyleyse Buyurun Bayram’ da Beslenme

Sabah Kahvaltısı

Ramazan ayının en çok özlenen şeyi şüphesiz sabah kahvaltısı. O kadar açız ki kahvaltıya 5 çeşit peynir, 3 çeşit börek, reçeller ballar aman allah, akşama kadar tok tutacak bir kahvaltı yapıyoruz. Ama yapmayın, çünkü birazdan kalkıp ziyarete çıkacaksınız. Çünkü bayramda beslenme planına dikkat etmek sonraski günler için önemli.  Hayır zaten gideceğiniz yerde önüze çeşit çeşit verecekler. O yüzden şöyle bir haşlanmış yumurta ya da sahanda tereyağlı yumurta, bir iki dilim peynir, bir iki dilim ekmek ve domates salatalıkla güzelce bir kahvaltı yapın. Benim babam gibi kahvaltıda baklava yemeyin.

bayramda beslenme

Gün Boyu Bayram Gezmesi Atıştırmalıkları

Şimdi arkadaşlar öncelikle her gittiğimiz yerde önümüze koyulan tabakları silip süpürmüyoruz. Hatta mümkünse, yengeciğim dur yardım edeyim deyip mutfağa gidiyoruz ve kendi tabağımızı kendimiz yapıyoruz. Çünkü yengeler bonkör, koyacak kocaman su böreği, 5 dilim baklava gerek yok, sen bunlardan az az al. Mesela standart su böreğinin 4′ de 1′ i kafi; 2 tane ince yaprak sarma, salata varsa bolca ondan al, baklavadan kaçabildiğin kaçar. Ama kaçamazsan da, şerbetini çatalınla ezmek suretiyle akıt, 1 dilim ye. Sana neden yemiyorsun, beğenmedin mi, az daha ye zaten kuş kadar kalmış suratın diyecekler. Yok ya midem rahatsız de, sabah o kadar çok yedim ki seni kırmamak için tadına bakıyorum yengecim de. Diyet yapıyorum deme!

bayramda beslenme

Akşam Yemeği

Burası da kritik, eğer bizim gibi bütün gün gezip akşam 7-8 gibi eve geliyorsanız, bir kaç bardak çay ile akşam yemeği yemeden geçiştirebilirsiniz. Misafirlikte iseniz ve bir de yemek veriliyorsa ve gün boyu aldığınız karbonhidratlar sizi acıktırdıysa, o zaman protein alıyoruz. Et- tavuk – balık ne varsa bunları yanında bir miktar salata ile ekmeksiz tüketiyoruz arkadaşlar. (Ki zaten bunu sadece bayramda beslenme planı olarak değil, her zaman beslenme planı olarak düşünelim. )Bunun dışına çıkıp akşam da börek yersek bayram dönüşü kiloları da yanımıza ekleriz. Bir de özellikle yaz aylarında adetimizdir, her sofraya karpuz- kavun kesilir. Sulu sulu, serin serin.. Ama kazın ayağı başka. Bu iki arkadaş yenmek isteniyorsa kahvaltıda yenilecek, akşam saatlerinde bunca şekere gerek yok. Şu aşağıdaki gibi bir akşam yemeği menüsü de neden olmasın?

bayramda beslenme

Ne Yap, Ne Yapma

Şeker, çikolata falan kesinlikle yeme, zaten yeterince karbonhidrat alıyorsun ve unutma neydi; şeker zehirdi.

Spora gidemiyorsun tabi, o zaman akşamları biraz yürüyüş mü yapsan, yapsan güzel olur gün içinde yediklerin enerjiye dönüşür, depolanmaz. Yapamıyorsan üzülme, bayram sonrası atarsın fazlalıkları.

bayramda beslenme

İyi bayramlar, sağlıklı günler efendim, bayramda beslenmenize dikkat edin bunun daha bikini giyilecek sezonu var.