Biyerdenbasla.com’ dan dev hizmet. Verimliliği arttıracak besinleri sıralıyoruz bugün. Doğanın enerjisi de insana katkısı da muazzam değil mi? O zaman her şeyin çaresi doğada ise, beyin sisini dağıtan, daha kolay odaklanmamızı sağlayan ve düşüncelerimizi berraklaştıran  gıdaları öğrenelim, çünkü gün 24 saat ise bize lazım 30 saat.  Bir de ne yersek o’ yuz. Mesela hatırla bakalım, mantı yedikten sonra çöken ağırlık hissini. Sarımsak yapıyor sanıyorsun ama aslında sarımsak ile birleşen karbonhidrat ve bir de yoğurt yapmıyor mu? Ya da şekerli bir şey yediğinde “düz duvara tırmanacak” mışlık hissi.

O yüzden şimdi çalışırken verimliliği arttıracak gıdalara bir bakalım sevgili okur;

Verimliliği Arttıran Besinler : Pancar

Pancarlar kan akışını arttıran sebzelerdir. İçerdikleri konsantre nitrat sayesinde de beynin kendi düzenleme yeteneğinin geliştiği gözlemlenmiştir. Mordan zarar gelmez zaten arkadaş, içeceksin.

Verimliliği Arttıran Besinler : Somon

Öğle arasında somon ızgara yemek için bir neden daha! Omega 3 açısından en zengin gıda olan somon, beyni birden parlatır ve çalışma performansını arttırır. Ayrıca omega 3 ün hafıza ve kalp sağlığına da iyi geldiğini biliyoruz.

Verimliliği Arttıran Besinler: Brokoli

Hiç ağız burun kıvırmayın. Ben kendisini çok seviyorum. Hele ki, ketojenik diyette kremalı bir brokoli sote yediğim zamanlar dünyanın en mutlu insanıyım. Brokoliyi tüketmek için onlarca neden varken bir de bu çıktı şimdi, içerdiği kolin sayesinde beynin daha keskin, sislerden dağılmış halde güne devam etmesine yardımcı oluyor ve hafızayı kuvvetlendiriyor.

 

Verimliliği Arttıran Besinler: Yeşil Çay

İçiyoruz ama neden içiyoruz, işte bir neden çıktı arkadaşlar!! Yeşil çay dikkat toplama, ansiyekte azalatmada bir numara! Ayrıca biliyor ki metabolizma hızlandırıcı, hazmı kolaylaştırıcı. Say say bitmiyor faydaları, günde 1-2 fincan içmekte fayda var.

Verimliliği Arttıran Besinler: Yumurta

Yumurta içerdiği iyi yağlar, protein ile birlikte harika bir güne başlamak için gereken tek şey! Hem de açlık kontrolüne fayda sağlayacağı için tam da bir konu üstünde düşünürken açlık ile düşüncelerin bölünmesine gerek yok. Verimli bir iş günü yumurta ile başlar.

Verimliliği Arttıran Besinler: Bitter Çikolata

Buyrun çikocular, içerdiği kafein nedeniyle bu listeye girmiş olan bitter çikolata kafa açıyor diyorlar. Ama öyle paket paket yemek yok. Bir de mümkün mertebe %70′ liklerden yemek lazım. Geçen %99′ luk yedim, bir kaşık ham kakaoyu ağzıma atmış gibi oldum.

Verimliliği Arttıran Besinler: Badem

İçerdiği yüksek e vitamini sayesinde bademi beyin sağlığı korumak için hayatımızda yerini alıyor. Biz zaten her türlüsünü seviyoruz.

Verimliliği arttıran besinler : Ceviz

En önemlisi en sona. Biliyorsunuz şekli beyne benzeyen gıdalar beyne iyi gelir gibi laf dolanır. Ceviz gerçekten de beyne benziyor. İçerdiği omega 3, artı birden fazla antioksidan sayesinde günde 6-7 tane alındığında beyne yönelik tüm fonksiyonlarda pozitif, muhtemel rahatsızlıklarda da negatif etkisi mevcut.