Modern besin geldi hanım koş!

Gençler, bakın dünya ne garip her gün yeni besinler hayatımıza giriyor, sanki biz keşifler çağında yaşıyoruz da ilk defa güney amerikaya gittik ve bu chia arkadaşı bulduk getirdik. Aslında ben epeydir biliyorum kendisini ama genel olarak Türk halkı o malum kahve zincirinin 10 tl ye sattığı minnak çiya puding i kapları ile tanıştı, çiya ile. Anlamak mümkün değil gerçekten; ama hadi anlatalım nedir bu chia tohumu. Bir defa söylemek de fayda var ki düzenli kullanımı açlık hissini bastıracağı ve bariz tok tutacağı için çiya ile kilo vermek mümkün.

Efendim adı üstünde tohum yani çok kurcalamayın. Salvia Hispanica diye bir bitkiden elde ediliyormuş ve kendisi Güney Amerika yetişiyormuş. Dünyanın en dandik en zehirli şeylerinin Kuzey Amerika’dan yani USA’ den çıkması ve mucizevi şeylerin de Güney Amerika’ dan çıkması büyük bir tezat değil mi, ateistler bunu açıklasın.

çiya tohumu

Bu arkadaş öyle güçlü bir besin, öyle enerji sağlıyor ki adını da maya dilinde güç olan “chia” dan alıyor. Chia’ nın 28 gramı, ki bu gün içinde tüketilmesi önerilen miktar; 4 gram protein, 9 gram omega-3 yağı var (ama bir balık yağı değil unutma). Geri kalanı da lif. Lif iyidir, bağırsakları rahatlatır biliyorsun. Ayrıca günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ ini karşılıyor yani hem protein içeriği ile enerji veriyor, hem omega 3 ile zekayı dengeliyor hem de kemikleri güçlendiriyor. Daha ne olsun!

Bir de bu minnak tohumları suya atınca bir güzel şişiyorlar ki sorma. İstersen yoğurda koy istersen bundan smothie yap. Korkunç doyurucu bir gıda.

Nasıl Tüketelim

En zevkli kısmı burası. Bu gün bir balık yağını yoğurda koyamıyorsun ama chia öyle değil.  Ben omlete koyuyorum çok güzel oluyor, smothiesi de çok şahane, vaktim yok dersen akşamdan yoğurda koy sabah kocaman olsunlar bir dilim muzla beraber kahvaltın hazır.

Günde 1 kaşık kadar yemek yeterli, abartmayın sonra bu da diğer sağlıklı gıdalar gibi kaynamasın

Omlet

Tarifi : Çok kolay, omlete ilave etmek istediğiniz her şey ile birlikte bir tatlı kaşığı çiyayı koyun sonra çırpın. Daha şişkin olsun derseniz mesela akşamdan yumurta çırpına koyup bekletin. Sonra normalde nasıl pişiriyorsanız öyle pişirin. Ta ta!!

çiya pudingi tarifi

Çiya Puding

Çiya pudingi hem tatlı istediğiniz bastıracak hem de pişmanlık duymayacağını bir ara öğün olacak. Bu da çiya ile kilo vermenin ispatı işte! Bir de bunu ismi lazım değil kahve dükkanı 10 TL’ ye satıyor!! Olur mu hiç, gerekli basit malzemeleri ile evde biz çiya pudingten 1 kilo yaparız!

Tarifi: Yarım çay bardağı hindistan cevizi sütü, yarım çay bardağı süt isterseniz yağsız süt, şeker atmayın lütfen, şeker zararlı. Nasıl tat vereceğiz derseniz, hindistan cevizi şekeri olabilir, stevya olabilir ya da bunlara hiç gerek yok, 1 dilim ananas bir iki çilek de gayet tatlı bir karışım elde edebilirsiniz. Çiya’ ları süt karışımı içinde, buzdolabında bir kaç saat bekletin ki, şişsinler. Sonra da afiyetle tüketin. Hem doyurucu hem enerji verici bir besin. Ben biraz da fındık, badem, kabak çekirdeği atıyorum içine. Oh mis!

Bu bana yetmez, daha fazla puding  tarifi isterük diyenleri bu yazıya alalım

çiya pudingi tarifi

Çiya Smoothie

Smoothie’ ler son yılların gözdesi, meyve suyu değil, günlük tüketmeniz gereken meyve porsiyonlarını göz önünde bulundurarak hazırlayabilirsiniz, hem böyle janjanlı bir şey içmiş olursunuz hem de karnınız doyar, diyetinize zeval gelmez.

Tarifi: 1 çorba kaşığı  çiya tohumu,  isteğinize bağlı olarak 1 muz ya da 1 mango ya da 1 şeftali ya da 3-5 çilek ya da 2 avuç böğürtlen ve son olarak süt, badem sütü ya da hindistan cevizi sütü. Bunları karıştırıp 30 sn ( meyveler parçalanana kadar) blenderdan geçiriyoruz. Eğer buz ilave etmek istersek de buzları koyup 30 sn kadar daha geçiriyoruz. Misafirlere ikram ediyorsak süslüyoruz, kendimiz içiyorsak önce blenderda kalanları parmakla sıyırıp sonra direk kafaya dikiyoruz. Çok doyurucu, çabuk bir kahvaltı.

çiya pudingi tarifi

 

Bu Yazıdaki Tarifler de ilginizi çekebilir.