Peşin Hashtag : D Vitamini Nelerde Bulunur, D – Vitamini Nasıl Alınır

D- vitaminin ne olduğunu ne faydalarını burada öğrenmiştik. Şimdi sırada bu arkadaşı nasıl alacağız da günlük hayatımızda fayda sağlayacak noktaya getireceğizde.

Güneş sadece biraz güneş

Bir defa bizim toprakların bir atasözü var; gün|eş girmeyen eve doktor girer. Yani bu D- vitamini en çok güneşte var.

Ama öyle ben camdan dışarı baktım, çok da güzel güneş vardı değil.. Güneş ışınlarının derimizden içeri girmesi lazım. Yalnız güneş alıp, D- vitamini depolarını doldurcam derken güneş yanığı olmayın. Haftada 3-4 defa 10 -15 dakika doğrudan güneş almak yeterli.

d-vitamini

Yiyeceklerden alsak?

Alabiliriz tabi ama ihtiyacın  %90’ ını güneşten alırız. Bunu unutmayarak; yumurtada, sütte, karideste, ton balığı ve somonda  D – vitamini var. Ama bunlar ne öldürür ne güldürür cinsten. Yine de balıklar, yumurta, peynir, mantar ve soyada var.

d vitamini

Ama Yiyecekler Yeterli Mi?

Maalesef değil, e güneş her şehrimizde Antalya’ daki gibi değil. Özellikle biz İstanbul’ da güneş açtı mı harika ama bazı haftaları hiç güneş görmeden geçirdiğimiz oluyor mu evet oluyor.

O zaman dışardan alıcaz D- vitamini. Dışardan almak yani kapsül olarak takviye almak konusunda türk halkı çok ön yargılı. Halbuki bu takviyeler böyle iğrenç beslendiğimiz, kirli dünyada çok kritik.

Doktorlar yetişkinler için  D3 1000 IU ölçüsünde almayı tavsiye ediyorlar. Bu da bir tablet zaten. O yüzden eczaneye gidip d vitamni takviyesi isterseniz ölçüye dikkat edin. Yine de bir dahiliyeciye kan tahlilinizde çıkacak D- Vitamin değerine bir bakmasını isterseniz şahane olur

Vitamin-D