Başlı başına düşük bir cümle, cevabı da bin tane aslında değil mi? Değil efendim, cevabı tek aslında.. Hangi diyeti uygularsanız uygulayın sürekli bozuyorsunuz değil mi, diyetleriniz hep yarım kalıyor değil mi? Pazartesi başlıyor, salı direniyor çarşamba yalan oluyorsunuz değil mi? Size neden sürekli diyeti bozduğunuzu söylemeye geldim. Zira ben de bozuyorum.

1- Diyet Yapılmaz, Yaşanır

Arkadaşlar lütfen artık herkes kabul eder mi, bazılarımız için diyet yapmak diye bir şey yok şu zalim dünyada. Bizim hayatımız diyet. Acı ama gerçek, diyet yapıp ideal kiloma döneyim de sonra o dondurmalarda yuvarlanır, künefeleri kulaklarımdan sokarım gibi bir şey yok. Kiloları verdikten sonra dondurma denizinde yüzersen yine kilo alırsın nokta. O yüzden diyet yapmaktan vazgeç ve kabul et, sen kilo alan bir yaratıksın ve hayatın boyunca kontrollü olmak zorundasın.

2- Yaşam Biçimi Olarak Diyet

Hemen hemen herkes hayatında 1-2 diyet yapmıştır ülkemizde. Kadın – erkek dahil. Zaten yanlış da burada bütün pislik yiyecekleri yiyor, sağlıklı her şeyin tadının kötü olduğunu düşünüyor, sonra 2 ay kendimize grisini zulmü ediyor ve yine aynı döngüye giriyoruz. Şimdi hemen, size uyan sağlıklı beslenme türünü seçin, buna yüksek yağ düşük karbonhidrat beslenme tarzı diyebilirsiniz mesela, ya da karatay diyeti diyebilirsiniz ya da akşamları yemek yemeyi bırakabilirsiniz. Ama birini seçin, eğer kilo vermek istiyorsanız yediklerinizi azaltacaksınız bu kadar net! Emin olunuz neden sürekli diyeti bozduğunuzun cevabı burada yatıyor.

3- Diyet Başarısız Olmaz, İnsanlar Bozar

Ben neden sürekli diyeti bozuyorum diye düşündüğümde bu cevabı buldum: Çünkü 4-5 ayda 20 kilo verdim kısa kısa bozmalar yaparak. Ama şimdi son kalan kilolarımı verme motivasyonu ile diyete başlıyorum, 1 ay yapıyorum oo süper, sonra hop bozuyorum. Lütfen şöyle başarısız diyetlerinize bir bakın, bulacağınız ip ucu sizsiniz, diyetin suçu yok. Suçlu sizsiniz çünkü kendinize uygun diyeti seçmemiş, kilo verme ortamına uyum sağlayamamışsınız. Burada bir sürü faktör var evet doğru ama konu, yağ diyeti, karb diyeti, detoks diyeti değil konu bizim ne kadar disiplinli olduğumuz.  Bozmadan uyguladığınız her diyet kilo verdirecek canlarım.

4- Vücut Kilo Vermek İstemez

Acı ama gerçek, istemiyor arkadaş! Neden istesin; zamanında biriktirmiş onları neden versin. Senden biriktirdiğin paraları isteseler verir misin 😝 Şaka bir yana da vücudumuz kilo vermeyi sevmez çünkü dengesi bozulur. Çünkü onları biriktirmesinin nedeni binlercedir. Kıtlık zamanında kullanırım demiştir, fazla gelen yemekleri nereye koyacağını bilememiş, kendini zorlayarak yer açmıştır ama sen şimdi onları almak ,vücudun kurduğu düzeni değiştirmek istiyorsun hele ki yıllardır kilolu isen bu vücudun ve beynin için daha zor. O yüzden bu işi beyninde bitir sevgili okur. Beynini inandır, kilo verirsen daha sağlıklı olacağına mesela, bak nasıl yola gelecek kerata.

5- Pes Etmemek

Hepimizin sorunu bu değil mi, bunu sonra daha detaylı yazacağım ama pes etmemek için yapacak bir şeyler bulmak lazım. Bunun yolu da sana en uyan beslenme disiplini bulmaktan geçiyor. Mesela, nefret ede ede yeme o kahvaltıyı. Eğer öyle yiyorsan (yulaf lapasını seven görmedim mesela) yanlışlık vardır. Belki de yulaf lapasını yumurta ve peynir ve zeytin ile değiştirmen gerekiyordur. Nefsin terbiye olmuyordur sevgili okur, böyle normalde yüzüne bakmayacağın ama “yasak” olan bir gıda aklını çeler ve kontrolü kaybeder diyeti heba edersin. O yüzden lütfen kendini dene, daha çok sebze mi seversin, et mi? Hangisi seni daha çok tutar, hangisi mutluluk verir. Onu seç, emin ol bu işe yarayacaktır.