Kilo verme – alma mevzusuna uzak olmayanlar, yani biz biliriz ki ne kadar uğraşırsak uğraşalım karın bölgesinde “simit” diye tabir ettiğimiz yerde her daim bir miktar yağ barındırırız. Bu arkadaşlardan kurtulmak kolay olmaz. Diyete başlarız kollardan, sırtlardan bir miktar veririz ama göbek pek kımıldamaz ya da 3 ay sonunda çok güzel kilo vermiş olsak bile ayva göbeğimiz yerinde duruyordur.

Şimdi size etkisi kanıtlanmış 9 yöntem ile göbekteki yağlardan kurtulmanın yani göbek eritmenin kapısını açıyorum, sıkı durun.

1- Hareket Edeceksiniz

Hareket olmazsa olmaz arkadaşlar. Size kim hareket etmeden de kilo vereceğinizi, yağlardan kurtulacağınızı söylüyorlarsa derhal suratına bir tokat patlatıp oradan uzaklaşın. Çünkü yağ yakmanının temel şartlarından biri popoyu kaldırmak.

2- Protein Alacaksınız

Sadece sebze yiyerek zayıflamak mümkün olsaydı inekler… Bu lafı biliyorsunuz bu iğrenç espriyi bana tekrar yaptırmayın. O yüzden derhal günlük beslenmenize sebzelerin yanında protein ilave edin. Mesela salata mı yiyorsunuz, onu bir zahmet tahıllı değil tavuklu sipariş edin. Sabah kahvaltısında simit peynir mi yapıyorsunuz, simiti yarıya indirip yanına bir yumurta ekleyin çünkü 8 hafta süren ve obez kadınlar üzerinde yapılan deneyde görülmüş ki diyetlerinin %30′ u protein olan kadınlar, diyetlerinin %16 ‘ sı protein olanlara nazaran %30 daha fazla yağ yakmışlar.

3- Sağlıklı Yağlara Merhaba Diyeceksiniz

Ve onları çok seveceksiniz. Sizi yıllarca “ay canım , yalnız yağ yok” diye kandıranlara bye bye deyin ve topraklarımızın zenginliği olan zeytinyağına, kuruyemişlere yer açın. Badem, ceviz, fındık en zor anlarda kurtarıcınız, kilo vermeyi zevki hale getiren yoldaşlarınız olacak.

4- Sirke Mi Limon Mu?

İkisi de ama öncelikle sirke. Yapılan onlarca araştırma gösteriyor ki günde 1 ya da 2 çorba kaşığı sirke tüketmenin yağ yakımına inanılmaz bir etkisi var, ben öyle kaşığı yutamam direkt derseniz, ılık suya bir kaşık atın. Gözlerinizi kapatıp için, ne olacak. Denemesi sizin için bedava. Elma sirkesi tercih edilir.

5- Yogayı Deneyelim

Yoga deyince aklınıza gelen saçma, komik şeylerden uzaklaşın. Yoga sağlıktır. Sinema yıllarca yoga ile dalga geçti ancak binlerce yıldır her gün yoga yapan ve 100 yıl yaşayan sağlıklı insanlar var uzak doğuda. Hem 16 hafta boyunca günde 10 dakika yoga yapıp rahatlayan deneklerde gözlemlenmiş ki, yoga; karın bölgesindeki yağlanmanın sebeplerinden biri olan stress hormonunun seviyesini azalttığı için denekler karın bölgelerinde ciddi incelme görmüşler.

6- Uyuyun

Yalnız yanlış anlaşımasın öyle kediler gibi günün büyük kısmını uykuda geçirmeyin. Doğru zamanda yatın, doğru zamanda kalkın. Günde 5 saat ve daha az uyuyan deneklerde ufak ufak göbek yağlanması gözlenmiş 2013′ de yapılan araştırma ile. O yüzden günde 8 saate ulaşmak için kendinizi terbiye edin. Unutmayın televizyonda gösterilen dizilerin 23.00 ‘ a denk gelen reklamlarından sonra pek bir şey olmadan dizi biter, boş yere beklediğiniz ile kalırsınız.

7- Ama Hafta Sonları Çok Uyumayın

Yapmayın kuzum, cumartesi – pazarları saat 12 ‘ de kalkanlar var aranızda biliyorum. Bu sizin hayatınızdan, yatağınız tarafından çalınan saçma saatler bir kez daha geri gelmeyecek. 8 -8.30 gibi kalkıp kahvaltınızı yapıp, spor yapıp, güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz ve piyango olarak günün büyük bir kısmının size kaldığını göreceksiniz.

8- Çay İçin

Zaten içiyorsunuz ama tadını beğenmediğiniz o yeşil çay varya, günde 2 fincan içtiğinizde size kilo verme sürecinde nasıl yardımcı olacak inanamazsınız. Çünkü kendisi metabolizma hızlandırıcıdır, siz mayışırken o çalışır. Diğer yandan aktarlarda ve hatta süper marketlerde bulabileceğiniz ya da her bir ferdi ayrı ayrı alıp bu tarif yardımı ile karıştırabileceğiniz 7 otlu çay da yine size kilo verme sürecinde korkunç bir yardım sunacaktır.

9- Lif’ in Farkına Varın

İçinde lif olan her sebzeyi mutlaka ve mutlaka beslenmenize dahil edin. Çünkü onlar çok harika sebzeler. Mesela yeşil fasulye, mesela elma, mesela kereviz. Onlarcası var, google sorun. Lifler bağırsaklar için gereklidir, bağırsaklar ise beslenme sistemimizin en gerekli ve doğru çalışması gereken organıdır. Ayrıca lif sizi tok tutar.