Peşinen Hastag: HIIT, #HIIT Nedir, #Hızlı Kilo Verme

Hareket etmek zor diyorum, ben de senle aynı zorluğu yaşıyorum çünkü okuyucu. Televizyon izlemek varken, kaideyi devirip yatmak varken kalkıp kim spora gidecek kim hareket edecek? Sen tabi ki! Hiç etrafına bakınma canım , çünkü kilo vermek ya da verdiğim kiloyu korumak yahut 50 yaşına gelince o merdivenleri ah etmeden, sızlanmadan çıkmak istiyorsan spor yapacaksın, yediklerine dikkat edeceksin. Ama şimdilik hızlı kilo verme ile ilgili bir derdin varsa bu yazıda sana HIIT antrenmanından bahsedeceğim.

HIIT aslında bir antrenman değil, antreman yapma biçimi. Zaten açılımı da yüksek yoğunluklu aralıklı antreman. Burada prensip seni rutin bir antrenmandan kurtarıp ara ara hızlanıp ara ara yavaşlayarak normalden 9 kat daha fazla yağ yaktırmak.

maxresdefault (640x388) (2)

HIIT Hakkında Araştırmalar Ne Diyor?

Kuşağa hoş geliyor değil mi; yanlış ilk günler gerçekten acılı geçiyor hele ki vüdunuz spor yapmaya hiç alışık değilse. HIIT e ait yapılan araştırmalar çok, mesela 2001 yılında Tennessee üniversitesinde yapılan araştırma göstermiş ki high intensity interval training sistemine kullanarak 8 haftalık program uygulayanlar, standart fitness sisteminde 8 haftalık program uygulayanlara göre vücut yağ oranlarının %2 sini kaybetmişler. % 2 diyorum! İnanılmaz!

Avusturalya da sadece kadınlar üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise 8 dakika yüksek hız, 12 dakika düşük hızla yapılan toplam 20 dakikalık antrenmana devam eden kadınlar, 40 dakikalık stabil kardio antremanı yapanlara göre 6 kat daha fazla kilo vermişler.550228_hiit_workout_banner.jpg_960x400_c_

Nasıl Çalışır Sistem?

Kalp ritminizi yükseltip alçatmak alakalı HIIT. Modern dünyada kilometrelerce aynı hızla koşmak marifet sanılıyor ama bir işe yaramıyor a dostlar. HIIT’ te ise antremanlarınızı 2:1 oranında yapıyorsunuz. 20 saniye koşu bandında 9 ya da 10 da koşuyor 10 saniye 4 e düşüyorsunuz. Sonra tekrar 20 saniye ile bu döngüyü antreman bitine kadar sürdüyorsunuz. Burada önemli olan kalp ritminizi stabil tutmak yerine artırıp azaltmak.

Electronic cardiogram

Nasıl yaparız?

Eğer bir spor salonuna devam ediyorsanız, genellikle bu salonlarda life fitness marka ekipmanlar olduğunu göreceksiniz. Örneğin koşu bandında ya da bisiklette yani kardio aletlerinde program seçimi yaparak otomatik high intensity interval training programını bulabilirsiniz. Eğer açık havada yürüyüş ya da koşmayı tercih ediyorsanız, bunu HIIT ile daha faydalı hale getirebilir ve 20/ 10 saniye metodunu uygulayabilirsiniz. Sadece kalbinizi dinleyin yeter. Çok hızlandığında yavaşlayacak, çok yavaşladığında tekrar hızlanacaksınız.

25-minute-HIIT

Faydası Ne?

Soruya bak, kilo verdiriyor işte, hem de günde 1 saat yürümek yerine 20 dakika antrenman yapıyorsun sadece. Zaman’dan tasarruf yağdan kurtulma.

Lost and Gained weight

Hadi bakalım harekete geç!