Peşinen Hashtag: hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi? hindistan cevizi yağının faydaları

Sevgili okur, işte o gün geldi, o gün bu gün ve ben size bu gün hindistan cevizi yağı hakkında bilgi yağdırmaya başlıyorum hazır ol ve şemsiyeleri aç tamam mı?

Hindistan cevizi bu dünya üzerinde bin yıllardır varken neden şimdi popüler oldu anlamak mümkün değil, muhtemelen yine Amerika’ dan yayılan bir trend bu. Elbette faydalı şeyleri seviyoruz ama şu an her yerde karşımıza çıkan hindistan cevizi yağı için;  faydaları şöyle iyiymiş, kafana sürüyorsun saç çıkıyor, bacağına sürüyorsun kıl döküyor gibi onlarca asparagas bilgi de dolanmıyor değil.

hindistan cevizi yağının faydaları

İçerdiği doymuş yağ oranı nedeniyle metabolizma  sağlığına ve özellikle de beyin gelişimine faydası büyük. Doymuş yağların sağlık için ne kadar gerekliği olduğu son yıllardaki araştırmaların konusu, araştırma raporunu burada bulabilirsiniz. Güney Pasifikte yaşayan insanlar günlük yağ ihtiyaçlarının %60′ ını hindistancevizi yağından alıyorlar. Bu insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, kalp ve damar sağlığı bakımından bir soruna rastlanmadığı ortaya konuldu.

Hal böyleyken hindistan cevizi yağını alıp ne yapacağını şaşıran milyonlarca kadın var, bu drama kulak verin dediler, verdim. İşte size hindistan cevizi yağının kanıtlanmış 5 faydası.

1- Hindistan Cevizi Yağı İle Yağ Yakımı

En güzel kısım işte bu, hem yağ yiyeceksin hem yağ yakacaksın. Hindistan cevizi yağındaki trigliseritlerden alınan enerji uzun süre tok tuttuğu için kilo vermede etkisi büyük. Yani hindistan cevizi yağını yemekler kullandığınızda hem lezzetli hem de doyurucu bir yemek yemiş olacaksınız.

hindistan cevizi yağının faydaları

2- Sindirim Sitemindeki Bakterileri Temizler

Zararlı mikro organizmaları öldürür; içerdiği laurik asit sayesinde vücutta ve özellikle bağırsaklarda sıklıkla görünün bakterileri öldürmekte çok başarılıdır. Bu bakteriler halsizlik, sindirim sistemi sorunları, sürekli açlık hissi, kan şekeri dengesini oynatması ile çok meşhur. Yemeklere eklenen hindistan cevizi yağı ile bu arkadaşlardan kurtulabilirsiniz.

hindistan cevizi yağının faydaları

3- Hindistan Cevizi Yağı İştah Azaltır ( uu beybi)

Harika, hindistan cevizi yediğinizde ya da yağını yemeklerde kullandığınızda iştahınızı dengelediğini göreceksiniz. Bir araştırmaya göre kahvaltıda hindistan cevizi yağı yiyecek erkekler, öğlen yemeğinde 250 kalori daha az yemek yemişler. İşte size kanıt, kahvaltıda çiğ olarak hindistan cevizi yiyebilir ya da bir kaşık yağı yumurtanızı pişirmede kullanabilirsiniz.

hindistan cevizi yağının faydaları

4- Alzheirmer Tedavisinde Etkisi Büyük

Hafıza gelişimi konusunda beyne faydası araştırmalarla kanıtlanmış, çünkü zaten beyin yağdan oluşan bir organ. 2004 yılında yayınlanan bu makalede bahsi geçtiği gibi yaşlı insanlar üstünde yapılan deneylerde, hindistan cevizi tüketen kişilerin anılarının daha net olduğunu tespit edilmiş. Verdikçe veriyor efendim, alzheimer tedavisi için araştırılan maddelerin en başında geliyor kendisi.

hindistan cevizi yağının faydaları

5- Cilt ve Saç Bakımı  Doğal Kozmetik

Yapılan araştırmalar göstermiş ki, egzamadan kırışıklıklara, güneş lekelerinden, sivilce izlerilerine kadar geniş bir alanda etkisi inanılmaz. İçerdiği yağ asitleri nedeniyle, hindistan cevizi yağı cilde elastikiyet kazandırıyor. İşte bu, bunu alıp yüzümüze sürücez yumuşak yumuşak.

Bir etkide saçlardan geliyor efendim. Saçları özellikle yaz aylarında güneşten korumak, kuru saçları nemlendirmek için hindistan cevizi yağ güzel ve doğal bir kaynak. Özellikle saçlarımıza sürdüğümüz her şeyin içinde kimyasal madde kaynıyor. Bu noktada özellikle kuru saçlıysanız, saçlarınız kırılıyor ve çatallaşıyorsa mutlaka deneyin derim.

hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan cevizi yağını bulmak artık çok kolay, internette güvenilir sitelerden bulabilirsiniz, beyaz kıvamlı hatta neredeyse margarin kadar kıvamlı bir yağ. Ben size  lifeco markasının yağını kullanıyorum. Siz de kendi araştırmalarınızla doğru yağı bulabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar, devamı gelecek, sağlıklı yağlı günler efendim.

 

Kaynak:

https://authoritynutrition.com/top-10-evidence-based-health-benefits-of-coconut-oil/