Harekete geçmek zor değerli okuyucu biliyorum. İşten gelip, devrilip yatmak varken neden spora gidelim, bütün gün kafamız kazan gibi olmuş zaten ne işin var yat dinlen. Sen de haklısın ama kilo vermek istiyorsan spor yapıcan kardeş, sorry. Ama ne diyeti tek başına yaptığında fayda görürsün ne de sporu. Bu yüzden bu yazımda sana çok şükela yeni bir form tutma yöntemi önereceğim. Haftada 2 gün 40 dk spor yaparak hızlı kilo vermek mümkün.

giphy (2)

Yanlış duymadın, bizzat ben denedim oluyor, ayrıca hiç de öyle aa terlemedim bile ne biçim spor değil. Gayet zorlayıcı gayet kas yapmanı falan sağlayan yeni bir teknoloji.

Bu teknolojinin adı EMS. Bu sistemde haftada 2 defa 20′ şer dakikalık 2 antreman yapıyorsun. Bu antremanlar hoca eşliğinde yapılıyor, tamamen senin vücut yapına göre oluşturuluyor.

Yani diyelim ki vücudunun alt bölgesi sorunlu o zaman bacak ağırlık bir çalışma yapılıyor. Eğer aktif bir spor hayatın yoksa başlarda hafifçe başlanıyor sonra aşama aşama arttırılıyor.

Nasıl Bir Şey Peki?

8960814438_21318a6b0e_b

Sorduğun iyi oldu, ben sana şunu söyleyeyim; Manchester United takımının da normal antremanlarına ek olarak EMS ile direnç arttırdıkları bir gerçek. Bu makine ile Türkiye’ de çalışan iki firma var, bunlardan biri X-body ki ben buna gittim, diğeri Fit-in time. X-Body hocaları bana fit- in time’ dan farklı bir makineleri olduğunu söyledi, ama ben x-body disiplini olduğum için diğerini bilemeyeceğim. Sonuçta sistem aynı.

Sistemde size bir kıyafet giydiriliyor, bu kıyafetin her yerinde elektrik akımını iletmek üzere kablolar mevcut. Siz hocanın gösterdiği hareketleri yapmaya başlarken vücuda akım gönderiliyor. Zaten sabit olarak durduğunuzda kaslarınızın kasılıp gevşediğini hissediyorsunuz. Hey!! Kaslarının kendi kendine çalışıyor.

Ama kasların kendi kendine çalışmasını siz koltukta yatarak izlemiyorsunuz. Örneğin bir set squat yapıyorsunuz. 10 defa eğilip kalktıktan sonra 100 defa eğilip kalkmış etkisi oluyor, ertesi gün oturmak ve kalkmak işkence gibi gelince anlarsınız.

Teorik olarak 20 dk’ lık bir çalışmanın 2 saatlik bir çalışmaya eşit olduğu söyleniyor ki, arkasında bıraktığı kas ağrıları nedeniyle doğru !

x-body nedir

Nelere Dikkat Edelim, Kim Yapsın?

  • Kesinlikle haftada 2 defa üzerine çıkılmamalı, vücudu bu kadar çok çalıştırmak doğru değil. Bunu zaten hocanız size söyleyecek.
  • Bir diyet programı ile takip edilmeli ki kilo verdirsin, kas yaptırsın. Ben kendi adıma 1 ayda 4 kilo verdim.
  • Sonrasında mutlaka protein tüketilmeli ki kaslarımız güçlensin.
  • Sporcu iseniz güçlenmek için bu programı tercih edebilirsiniz, iron man’ e katılanlar güçlenmek için EMS’ den yararlanıyorlar.
  • Benim gibi spora vakit ayıramıyor ya da üşeniyorsanız haftada 40 dk’ lık kompakt spor olarak hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Hemen şimdi bir bakim ya neymiş bu derseniz ben kendi denediğim EMS sistemini yani X- Body’ i size önereyim. Parasal açıdan da bir kaygınız olmasın. Özel ders ücreti diğer aktivetelerle aynı.