İnsülin direncini çok duyuyoruz öyle değil mi? Ne zaman tombik bir insan görsek “ay canım ben de insülin direnci var, ondan böyleyim” diyor. İnsülin direnci sanki grip kadar basit bir şeymiş gibi anlatılıyor, kabul ediliyor. Dünyadaki 4 insandan birinde insülin direnci var ama insülin direnci normal bir şey değil. İnsülin direnci şeker hastalığının ilk aşaması. İnsülin direnci bir çok problemin başlangıcı. İyi de nedir bu insülin direnci? Size çok fazla teknik terim vermeden, bilale anlatır gibi anlatacağım, okumaya devam edin;

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin bir hormondur. Pankreas tarafından salgılanır ve temel görevi kandaki şeker (glikoz) seviyesini ayarlamak ve dengede tutmaktır. Yani aldığımız her şeker, açık ya da gizli şeker, insülin tarafından kandan ayrıştırılıp depolanmak üzere kaslara ve organlara gönderilir. Kaslar ve organlar bunu kullanmadığı zaman da, bilin bakalım ne olur? Yağ olur, kolestrol olur. İnsülinin yokluğunda ise diyabet hastalığı başlar. Şeker hastalarının günde bir kaç tane vuruldukları iğnelerde insülin vardır. Çünkü şeker, kandan ayrıştırılmak zorundadır. Nokta.

Hal böyleyken insülin direncinin şeker hastalığının ilk aşaması olduğu kabul edilmiştir. Çünkü vücut, fazla gelen şekeri kandan ayırmak üzere insülin bulamaz. İnsülini bir iş makinesi gibi düşünelim, sindirim sonucu gelen, vitamin, mineral ve şekerleri içeren paketleri de kaya. Gün içinde normalde belli bir oranda gelmesi gereken kaya parçaları birden çok fazla şeker içermeye başlıyor ve insülin bir noktada greve çıkıyor arkadaşlar. Bitti diyor, bitti. Bu kadar az paraya bu kadar çalışmam. Beni sinir etme. Gece gündüz çalışıyorum ama artık dur, dünyayı yedin hala açım diyorsun. İşte burada insülinin haklı direnişi başlıyor. Kendisine de insülin direnci deniliyor.

İnsülin Direncine Ne Sebep Olur?

Yaktığımızdan çok daha fazla şeker tüketmek. Başka hiç bir nedeni yok. Bir insana günlük beslenmesinin %20 sini geçmeyecek kadar karbonhidrat önerilirken, modern yaşamın getirisi olarak bizim beslenmemizin %60′ yı karbonhidratlardan oluşuyor. Şeker ise bu karbonhidratların içinde epeyce yer kaplıyor. Eğer insülin direnciniz varsa, mutlaka karbonhidrat alımınızı kısıtlamalı, sadece sebzeden alınan karbonhidrata çevirmeli, tahılı ve rafine şekeri direkt hayatınızdan çıkarmalısınız.

Ben Kendimi Böyle Tombul Seviyorum, Başka Ne Zararı Var İnsülin Direncinin?

Sen kendini tombul seviyor olabilirsin. Ama özellikle göbek çevrende oluşan yağlar sana bir tehlikenin eşiğinde olduğunu söylüyor haberin yok. Hala “ay valla  sabah kahvaltısından ekmeği kesemiyorum” diyorsun ya. Bunlar hep tehlike. Neden? Şundan; insülinin yokluğunda bu fazla şekerler ne oluyor, hücrelere gönderiliyor. Hücreler de şekeri toksik buluyor. Zaman ile zehirleniyorlar ve bilin bakalım, kanser hücreleri en çok şekerli yani toksik zeminleri seviyor. Yapılan binlerce araştırma kanserin şeker ile direkt ilişkisini ortaya koymuştur. Diğer yandan açıkta kalan ve sonradan kullanılmak üzere depolanması gereken yağ hücreleri de kanda kolestrole neden oluyor ve bu da damar tıkanıklıkları, kalp rahatsızlıklarının habercisi oluyor.

İnsülin Direnciniz Varsa Hep Açsınız

İnsülin direnci olan insanların hep aç olmasının, yeseler bile doymuyor olmalarının temel sebebi, insülinin diğer bir görevinin de hücrelere vitamin ve mineraller gönderiyor olmasıdır. İnsülin direnişe geçtiğinde, bu görevi de askıya alınır ve hücreler aç kalır. Yani aç olan sen değilsin okuyucu, hücrelerin. Onları besleyemiyorsun. Amerika’ da binlerce obez insanı iyileştirmiş olan Dr. Berg diyor ki; beslenmeni ve doymanı sağlayacak gerekli proteinleri, yağ asitlerini  ve mineralleri almıyorsan, şişman ama aç bir insan oluyorsun ve eğer sürekli şekere ve karbonhidrata aşeriyorsan ve bunları yedikten sonra da açsan, bu, yediklerini yaktığın anlamına gelmez.

Ama Şeker Gerekli Öyle Değil mi?

Hayır değil, yani en azından hepimizin tükettiği kadar gerekli değil. Vücudumuz öyle bir mekanizma olarak kurgulanmış ki, yediklerimizi zaten kendi yakıtı olan şekere çevirebiliyor. O nedenle günde 1 çorba kaşığından fazla şeker tüketmek gerçekten ölümcül. Ama bu gün bir kutu colanın içinde yaklaşık 10 kaşık şeker var. !

Anladım, Durum Kötü, Ne Yapmam Lazım?

Öncelikle insülin seviyemizi düşürmemiz gerekir. Klasik doktorlar genelde size insülin verirler ama önemli olan insülin almak değil, insülinin direnişe geçmesine neden olan iş yükünü azaltmaktır. Yani çok iş yapmanıza neden olan saçma süreçleri düzeltmek yerine yanınıza bir kişi daha ilave etmek gibi bir şeydir. İşler artınca o bir kişi de yetmeyecek, 2. yi isteyeceksiniz. Bu da tip 2 diyabet oluyor. Bir noktada “eh bu şirketin saçmalıklarından bıktım” deyip, istifa edeceksiniz. Bu da maalesef son oluyor. Halbuki yapılması gereken aksayan süreçleri düzletmek yani doğru beslenmedir arkadaşlar. Şeker tüketimini “0” yapmalısınız. Buna da öncelikle rafine şekeri ve tahılları keserek başlamalısınız.

İkinci olarak da insülin seviyesinin düşmesine yardımcı olacak potasyumu arttırmalısınız. Potasyum bir çok yiyecekte bulunuyor. Özellikle sebzelerde. Yani günde 2 büyük kase salata ya da özellikle yeşil sebze tüketirseniz, potasyum ihtiyacınız karşılacaktır.

İnsülini düşürmeye diğer bir yardımcı ise kesinlikle B complex vitaminlerdir. B kompleks vitaminleri tablet olarak alabileceğiniz gibi aslında doğal beslendiğinizde de almanız mümkün.

Ve son olarak protein. Özellikle sabah kahvaltısında alınan protein sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı olacaktır. Bunu deneyip görmenin çok kolay bir yolu var. Bir sabah kahvaltınızda 2 yumurta, peynir ve domates yiyin. Ertesi gün de simit, peynir, domates yiyin. Ve acıktığınız saati ölçün. Yumurtada bu sürenin en az 2 saat daha geç olduğunu göreceksiniz.

İşte sadece beslenmemizi değiştirerek hayatımızı kurtarabiliriz ve inanın zor değil. Ben yıllardır, rafine şeker tüketmiyorum. Son aylarda da besinlerden aldığım şekeri %5 seviyesinde tutuyorum ve daha enerjiğim, insülin seviyem normal ve aç değilim !

Bu gün kendiniz için bir şey yapın, şekeri bırakın!

Şeker hakkındaki bu yazılara da bakmak size yardımcı olacaktır. Selamlar sevgili okur.

ingiliççem var, yok mu bir doktor neler diyor, bi bakayım: https://www.youtube.com/watch?v=iTjDi2ZO0n8