Diyet yapanların büyük bir sorunu! Kimse gülüp geçmesin lütfen. 3 gün tuvalete uğramamak büyük dert 😢 . Bu derdinizi bildiğim için derman olmaya geldim. Bağırsaklarınızın yüzünü güldürmeye geldim. Kabızlığa ne iyi gelir diye kime sorsanız bir sürü şey söyler. Hepsi yalan, en azından bende işe yaramadı diye bilirim.

Peki neden kabız oluruz?

Şüphesiz ki yediklerimizden. Özellikle düşük karbonhidratlı bir diye yapıyor ve tahılları kesiyorsanız kabızlık hemen ardından gelecektir. Yani karatay diyeti, dukan diyeti.. Bunlar kabız olmanız için yeterli diyetler. Tabi bu diyetleri uygularken sebze tüketiminiz de azsa; benim gibi internette arar durursunuz kabızlığa ne iyi gelir diye..

O yüzden size hemen şimdi açıklayacağım ama önce bunları denemek de isteyebilirsiniz. Bunlar halk arasında bilinen yöntemler. Yani babaannenize kabız oldum, kabızlığa ne iyi gelir diye sorsanız size diyeceği şeyler;

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

1- Kuru Kayısı

Posalı mosalı bir yiyecek olduğundan mı nedir, gerçekten 1 kilo yerseniz iyi gelir. Ama diyet yapıyorsanız  1 kilo kayısı diyeti bırakmak demektir. O yüzden bu diyet yapanlara olmaz.

2- Türk Kahvesi

Bunun işe yaradığı pek çok arkadaşım var, türk kahvesi içiyorlar sonra hop tuvalet. Bende yaramıyor ama sanırım içerdiği kafein nedeniyle bağırsaklarda bir “kalk gidelim” etkisi yaratıyor.

3- Sinameki

Buna hiç bulaşmayın çünkü afedersiniz kabızlıktan kurtulacam diye ortalık çok fena olabilir. Bunun yerine bitki çaylarını deneyin derim.

4- Salatalık + Su

Doğru, bir kilo salatalığı yerseniz ve üstüne de bir litre su içerseniz; tamam bitti. Ama böyle bir vakit yok ki!

Tamam tamam: Gerçekten Kabızlığa Ne İyi Gelir; Çatlıcammm 💩

Açıklıyorum efendim zeytinyağı ! Gözümün nuru, gönlümün sultanı! Canan Hocam diyor ya için zeytinyağını diye. İçin! Hem tok tutar hem de bağırsakları rahatlatır. Diyetisyeniniz ne der bilmiyorum da salatalara falan bolca koyun, yemekleri zaten zeytinyağı ile yapın. Bakalım kalıyor mu kabızlık derdiniz.

Bu kıyağımı da unutmayın, hadi yarım çay bardağı için bakalım neler oluyor!!

Bonus: Probiyotikler

Probiyotikler sağlıklı bağırsakların anahtarıdır. Yoğurtta, turşu da bulunur ve mutlaka tüketilmelidir. Eğer tüketemiyorsanız besin takviyesi olarak almanızda fayda var. Probiyotikler hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki yazıma bakın canım.

Sevgiler

Ebru Y

Probiyotik Nedir, Ne İşe Yarar, Nelerde Bulunur?