Saç dökülmesi deyince aklımıza hemen erkeklerde saç dökülmesi geliyor  öyle değil mi? Halbuki kadınların çoğu da saç dökülmesinden muzdarip. Bunu mevsime, saç boyasına bağlıyoruz. Strese ya da başka şeylere. Ama kadınlarda saç dökülmesini engellemek mümkün. Sadece nedenini bilmek lazım.

Halbuki kadınların çoğu da saç dökülmesinden muzdarip. Bunu mevsime, saç boyasına bağlıyoruz. Strese ya da başka şeylere. Ama kadınlarda saç dökülmesini engellemek mümkün. Sadece nedenini bilmek lazım.

 

Kadınlar Neden Saç Dökülmesi Sorunu Yaşar?

Saç dökülmesi sorunu da bir çok sorun gibi beslenme ve hormon dengesi ile alakalı. Yaşadığımız aşırı kirli dünyada, saç dökülmesi ciddi bir sorun gibi görünse de aslında neden olan hormonal bir dengesizlik ise aslında o sadece bir işaret. Eğer saçlarınız dökülüyor ve tiroid, kan şekeri ve demir seviyenize baktırmadıysanız hemen şimdi bir doktor randevusu alıp bu değerlerin doğruluğundan emin olun.

Tiroit Hormonun Kadınlarda Saç Dökülmesine Etkisi

Tiroit biliyorsunuz metabolizmamızın merkezinde yer alır ve boyun bölgemizde bulunan bir bezden salgılanır. Eğer tiroidiniz az çalışıyorsa bu hem metabolizmanızı yavaşlatır, kilo alırsınız ve saç dökülmesini hızlandırır. Ki buna hipotiroit denir. İşte bu tam olarak doktora görünmeniz gereken kısımdır.  Bu etkilerin yanında, çabuk üşüme, ciltte kuruluk ve kabızlık da yine tiroitin az çalışmasının sonucudur.

 


Kan Şekerinin Kadınlarda Saç Dökülmesine Etkisi 

Yapılan araştırmalar kan şekerinin yüksekliği durumunda saç dökülmesinin arttığını ortaya koymaktadır. Aslında kan şekerinin yüksekliği ciddi diğer sorunları doğurur ki kilo almak da bunlardan biridir. Yüksek kan şekeri sizi önce insülin direncine daha sonra da diyabete taşır. İnsülin direnci hakkında yazdığım bu detaylı yazıya göz atabilirsiniz.  O yüzden saçınız dökülüyor, aç kaldığınızda gözünüz kararıyor, halsizlik hissediyor, sık tuvalete çıkıyor ve doymuyorsanız. Hemen beslenme tarzınızı değiştirin ve bir doktora görünün. Diyabet ve ön diyabet ile ilgili bilgiyi Türk Diyabet Vakfının sitesinden alabilirsiniz. Diğer yandan unutmayın ki diyabet ve insülin direnci ilaçlardan önce beslenme tarzı ile yenilebilir.

Demir Eksikliğinin Kadınlarda Saç Dökülmesindeki Etkisi

Tiroitte sorun yok, kan şekeri normal peki başka ne olabilir kadınlarda saç dökülmesinin nedeni. Demir eksikliğiniz olabilir mi  mesela? Demir saçları besleyip yenilerinin çıkmasına fayda sağladığı için eğer saçlarınızda seyrelme varsa bunun nedeni demir eksikliği olabilir. İşte size doktora gitmek için bir neden daha.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Yukarıda saydığım her şey normal ise belki de saç dökülmesini engellemek için saçlarınızı beslemeniz gerekiyordur. Bu nedenle mesela Biotin vitaminini arttırabilirsiniz. Biotin yumurtada bulunan ve saçlara en iyi gelen vitamindir. Diğer yandan D-vitaminin de saçlara iyi geldiği bilinmektedir. D- vitamini güneşten alınır, biotin besinlerden. Ama bu ikisini gıda takviyesi olarak da eczanelerde reçetesiz bulabilirsiniz.

Kaynak: Dr. Elizabeth Boham, MD, MS, RD