Peşin Hashtag:  # Kalori Hesaplama Neden Gereksiz

Canım çok sıkıcısın, hayır kalori saymamız bize öğretildiğinde sanırım yıl 1960 falandı. Bu yıllarda bilgisayarlar en iyi ihtimalle buzdolabı kadardı. Cep telefonu değil, ev  telefon bile lükstü. 50 yılda neler değişti neler ama hala kalori mi sayıyorsun. Hatta bir de bu kalorileri o züper akıllı telefonundaki züper salak uygulamalarda tutuyor, 1,5 adana kaç kalori ya diye arıyorsun. Boş yere sayma, 1 saatlik aktivite sana 300 kalori yaktırıyor ama bir çikolatalı gofret de 300 kalori; saygılar.

Kalori yalanını size daha önce anlatmıştım. Bu yeni dünyanın, sam amcanın oyunu demiştim. Bir daha diyeyim. Ağzım eskimez.

 

Du Anlatayım Kalori Hesaplama Neden Gereksiz

Kalori bir enerji ölçü birimidir arkadaşlar. Yediğimiz şeyler sağladıkları enerjiye göre kalori ile ölçümlendirilirler.  Armutun yüz gramı 57 kalori iken, avokadonun 100 gramı 240 kalori; buğday ekmeğinin 100 gramı ise 247 kaloridir. Eğer az kalori = az kilo olsaydı bu hesaba göre avokado kaybederdi. Ama değil. Çünkü artık kaloriye değil, bizi yağlandıran şeylere göre beslenmeyi öğreniyoruz. Kaloriye göre değil besin değerlerine göre beslenmesi de öğreniyoruz.

Ne bize yağ depolatıyordu: insülin ! Peki insülini yükselten ne: Şeker

İşte bu kadar basit. Bir dilim pastanın 400 kalori. 75 kg’ lık bir kadın için günlük alınması gereken kalori miktarına diyetisyenler, kas yoğunluğuna göre 1500 diyorlar. Peki madem öyle, sen 1500 kaloriye ulaşana kadar pasta ye, yani 3 dilim. Bir saat kur yanına bakalım ne kadar süre sonra acıkacaksın. Muhtelemen maksimum 2-3 saat sonra miden kazınmaya başlayacak. Çünkü şeker aldın, bol karbonhidrat aldın.

fda-cfda-contemplates-placing-added-sugar-their-nutrition-labels

 

Bu diyetisyen arkadaşlar diyorlar ki, yağlar çok kalorili, etler çok kalorili. Bunlardan yersen olmaz. Haftada 2 defa yumurta ye çünkü kalorili. Ama hocam, yumurta beni tok tutuyor. O noktada belki 400 kalorilik bir kahvaltı yapıyorum ama 1 simit ve peynirle yaptığım kahvaltıya göre en az 3 saat daha acıkmıyorum. Olmaz öyle şey diyor, ekmek yemeyeyim diyorsun mesela, aa olur mu öyle şey günde 3 dilim yiyeceksin diyor. Sonra sen azimli bir insansan yarı aç bir şekilde 4-5 kg veriyorsun 1 ayda. Tabi buna spor da dahil. Sonra kilo vermen duruyor. Diyeti keser kesmez, hani o bildiğin şeker içerikli, kibrit kutusu peynirli diyeti, keser kesmez hopp o kiloları geri alıyorsun. Önemli olan kalori değil canımın içi, önemli olan besin değeri.

timthumb

Yani işin özü, çok diyetisyen de hala bu kalori sayma modunda takılıp bize hayatı zindan ediyor. Dukan diyetini duydunuz değil mi? Dukanı layığıyla yapmış, kaçamak yapmamış hiç bir kişi yok ki kilo vermesin. Ben kendim bi zatihi 15 kg verdim dukan ile. İçimden ikinci bir insan çıkmış gibi hafifledim. Dukanın da söylediği şey basitti; isimler değişiyor felsefe aynı: Protein ye, uzun süre tok kal, insülin seviyen normal olsun zaten yağ yakmaya başlarsın.

İnsülin oyuncak değil, bir kaşık pilav yarım dilim pasta, 1 bardak kola.. Bunlar bu arkadaşı hop oturup hop kaldırıyor bir rahat bırakmıyor. Böyle olunca da aslında o da senden intikam alıyor.

Rahat bırakın insülini canım, rahat.

indir