Peşin Hastag: kan şekeri, kan şekeri nasıl düşer, kan şekerini düşüren yiyecekler, kan şekeri düşüklüğü, kan şekeri dengesizliği

Kan şekeri dengesizliği hayatımızı etkiliyor, hem de her anımızı. Söz gelimi günlük modumuzu, gelecek günlerimizi, uykularımızı , göbek bölgemizi ve karaciğerimizi. Kan şekerimizin bu dengesizliğinin sebebi kendisinin muayyen günlerinin olması değil, bi zatihi biziz be canım. Pilavları, börekleri, tatlıları löp löp yutuyoruz, kolaları, meyve sularını, enerji içeceklerini lıkır lıkır içiyoruz sonra zavallı kan şekerimiz bir alt üst oluyor ki sorma.. Sonu diyabet, sonu obezite.

Uzmanlar çalışmış, araştırmış; kan şekerini hızlıca düşüren besinleri tespit etmişler. Buyurun ben de size bunları ileteyim, elime mi yapışır;

Kan Şekerinizi Düşürecek 5 Süper Yiyecekler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, marul, kıvırcık, kara lahana ve pazı özellikle içerdikleri magnezyum nedeniyle kan şekerini anında dengeler. Pişirilmelerindense çiğ tüketilmeleri önerilir ve son dönemlerin modası olan smothieler için güzel zemin oluşturabilirler. Aynı zamanda tüketirken de içinizin temizlendiğini hissedersiniz.

kan şekerini düşüren yiyecekler

Tohumlar

Çiya, haşhaş, keten tohumu, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi tohumlar onlarca vitamin ve mineral içerirler. Magnezyum, potasyum, protein ve hatta demir bile tohumlarda sıklıkla bulunur. Günde 1 çorba kaşığı çiya tohumunu yoğurda karıştırıp yemek hem size sağlıklı yağ alımı imkanı verecek hem de tokluk hissi ile kilo vermenize yardımcı olacaktır.

kan şekerini düşüren yiyecekler

Kakao

Kakao çekirdekleri dünyada magnezyum içeriği açısından en zengin yiyeceklerden biri olarak bilinir. Aynı zamanda lif ve demir kaynağıdır ki bu da kan şekerinin dengelenmesinde büyük bir yardımcıdır. Toz kakaoyu sağlıklı atıştırmalıklarınızda ve smothielerinizde kullanabilirsiniz.

kan şekerini düşüren yiyecekler

Badem

Son yılların yıldızı ve Türk mutfağında asırlardır kullanılan bademin saymakla bitmez faydaları var ki kendisi başlı başına bir yazı konusu. Hatta artık bademleri çekip unundan kek, kraker bile yapıyorlar. Badem hem bir magnezyum kaynağı, hem protein kaynağı hem de vücudu alkali yapmak konusundaki yardımı büyük. Bademi nasıl tüketeceğinizi benden öğrenecek değilsiniz ancak mutlaka çiğ tüketin canım.

kan şekerini düşüren yiyecekler

Tam Tahıllar

Benim söylememe bile gerek yok, Canan tontiş Karatay hocam söyleyip duruyor zaten tam tahıllı yiyecekler tüketin diye. Bu arkadaşlar sizi uzun süre tok tutarak kan şekerinizin yükselmesine engelliyor hem de tokluk hissi nedeniyle zayıflatıyor anacım daha ne olsun ?

kan şekerini düşüren yiyecekler

Bonus: Tarçın

Tarçın bin yıllardır Osmanlı ve  Türk mutfağında sıklıkla kullanılan bir baharattır ve krom açısından oldukça zengindir. Ama bu zenginlikten gelen kan şekerini dengeleme yeteneği dilleri destandır. Bu yüzdendir ki  Türk Mutfağındaki tatlıların içinde her zaman tarçın bulunur. Her şeye konulabilir, kolayca tüketilebilir. Siz de isterseniz elmanızı rendeleyip içine bir kaç ceviz ve tarçın koyarak harika bir tatlı savar yapabilir, ister süte koyup soğuklarda, güzel bir içecek elde edebilirsiniz.

kan şekerini düşüren yiyecekler

Az Şekerli Meyveler Yazıma da Göz Atın

Zero Meyveler: Az Şekerli 8 Meyve

 

Mümkünse 10 Süper Gıda Yazıma da Göz Atabilirsin

Mutfaklardan Eksik Olmasın: 10 Süper Gıda