Peşinen Hastag: Karaciğer Yağlanmasından Kurtulmak, Karaciğer Neden Yağlı

Karaciğer yağlanmasının ne olduğunu bu yazımda anlatmıştım. Bir önceki yazıyı okuyup, neyin ne olduğunu anlamanızı çok isterim.

Bu yazıda ise karaciğer yağlanmasını  belirtilerini ve çarelerini anlatayım istiyorum. Öncelikle şunu bilmekte fayda var, karaciğer normalde ağırlığının %5 – %10’ u arasında yağlıysa bu normal. Ama bu oran daha yukarılara tırmanıyorsa; sorun!

Öncelikle belirti dedim ama, belirti falan yok arkadaşlar. Bu organ o kadar mahrur ki, bir sorunu olduğunu dışa vurmuyor, sen anla istiyor. Ancak çok ilerleyen seviyelerde bulantı gibi, iştahsızlık gibi yahut sarılık gibi belirtileri olabiliyor. O nedenle hiç vücudunuzu yoklamayın. Bir şey bulamazsınız. Hatta doktorlar diyor ki, karaciğer yağlanması başka tetkikler yaparken tesadüfen rastladığımız bir sorun.

O yüzden direk nasıl temizleyeceğiz bu karaciğeri onu konuşalım.

Öncelikle bunları hayatımızdan çıkarıyoruz

Şeker

Şeker toksin demiştim, yine söyleyeyim ne olacak. Zehir hayatımızda olduğu sürece sadece karaciğer değil bir çok organımız risk altında. Bunların da bize pek faydası yok zararı muazzam.

karaciğer yağlanmasından tedavisi

Alkol

Karaciğer rahatsızlıklarının en çok acı çektirdiği ulus biziz aslında, bir çoklarımızın bildiği gibi Atatürk’ ümüzün genç yaşta ölüm nedeni lanet olası siroz hastalığı. Bu hastalığında çok  temelinde alkolün aşırı tüketimi var.

karaciğer yağlanması tedavisi

 

Sonra bunları hayatımızda dahil ediyoruz.

Probiyotikler

Bin yılladır bizim topraklarımıza sağlık veren yoğurtlar kefirler.. Bunlar hayatımızda eskisi kadar yer tutmuyor. Tekrar içeri almanın zamanı geldi. Ama öyle gidip de probiyotik yoğurt yiyeceğim o zaman diye markete koşmayın. Onların içinde korkunç oranda şeker var. Ev yoğurdu, bulamıyorsanız markette güvendiğiniz markanın yoğurdunu yiyeceksiniz. karaciğer yağlanması tedavisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Miktar Hareket Etmeye Başlıyoruz

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, beslenme şeklimiz ve kaliteli yaşam doğru orantılı fakat, avcı toplayıcı bir nesilden gelen insan hiç bir zaman bu son yüz yıldaki kadar az hareket etmemişti. Unutmayın kilo vermenin ve almamanın %70 ‘ i doğru beslenme, %30 ‘ u ise hareket etme.

karaciğer yağlanması tedavisi

İlaç almaktan kaçınıyoruz.

Aslında ilaç endüstrisi ile ilgili söyleyeceklerim var ama zamanı değil. O yüzden şimdilik ilaç tüketimimizi, tüketim diyorum çünkü içinizden bazıları o ağrı kesicileri, kas gevşeticileri leblebi gibi yutuyor sınırlandırıyoruz. Çok başınız ağrıyorsa geçmesini bekleyin. Geçmiyorsa  doktora gidin, migren ya da başka bir rahatsızlık yoksa kendi kendini iyileştirme yöntemlerini deneyin.

karaciğer yağlanması tedavisi

Mucizevi Besinleri Keşfediyoruz

Dönüp etrafımıza baktığımızda aslında bu dünyada derdi olan her şeyin de bir dermanı olduğunu anlamak zor değil. Doğada binlerce yıldır bu dertlerin şifası var.

Karaciğeri temizlemek için yüzümüzü doğaya dönersek cevap basit, enginar, meryemana dikeni, zerdeçal ve karahindiba. Bunlar antioksidan özellikleri ile karaciğer için çok faydalı besinler. Bu otları aktar aktar gezip bulamayacağım diyorsanız, besin takviyesi olarak tabletlerini de bulabilirsiniz.

karaciğer yağlanması tedavisi

Duyguları kontrol altına alıyoruz

Çin tıbbında açıkça belirtilir ki, duygular direk olarak organlarımızı etkiler. Stres halindeyken mide yanması gibi. İşte karaciğeri de etkileyen duygular var, bunlar: Öfke, kabullenememe, acı. Yani öfke duymaktan vazgeçmek ve affetmeyi öğrenmek için bir nedenimiz daha oldu.

d-vitamini-depresyon