Ketojenik diyete başladınız mı, benim gibi ketosisde miyim değil mi merak ediyorsunuz değil mi? Ketosis basitçe yağ yakma evresi ama kafamızın en çok karıştıran şey ketosise nasıl ulaşılır, ya da 3 günde yağ yakımı mümkün mü?  Çünkü keto diyetin başlangıcında bir su atma evresi var. Su atma tamamlandıktan sonra 2-3 kilo gitmiş oluyor, sonrasında yağ yakımı başlayacak. Ama yağ yakımına giden yol biraz çetrefilli. E, anacım biz yıllarca biriktirmişiz, depoya atıp atıp durmuşuz, yakımı öyle pırt diye olmayacak. Sabır, kilo vermenin en olmazsa olmazı.

Ketosis Nedir?

Ketosis ketojenik diyette iken gelinen yağ yakma evresidir. Vücud bazen 1 haftada bazen ise 6 haftada yakıt kaynağını şekerden yağa çevirir. İşte yağa çevrildiğindeki evreye ketosis denir. İlk günlerde verdiğimiz 2-3 kilonun su, ödem olduğunu söylemiştik, eğer ilk haftaki  planınıza sadık kalıyor ama 2. haftada hızlı kilo veremiyorsanız vücudunuz artık ketosise girmeye başlıyor demektir. Bu evreye en hızlı erişmenin yolu günlük karbonhidrat alımını 20 gram – 40 gram arasında tutmaktır. Unutmuyoruz ki ketojenik diyette alınacak gıda oranı kişiden kişiye farklılık gösterir.

Ketosis’ de Miyim?

1 günde ketosise girmek pek mümkün değil, öncelikle bunu bilelim. Ketosisteymişiz hissini bize attığımız ödem verir. Ama asıl zorluk bundan sonra başlar, ilk günlerde karşılaştığımız keto-flu da bunun habercisidir. Vücut bir günde enerji kaynağını yağa çevirmez. Ama siz herşeyi doğru yapıyorsanız unutmayın ki er ya da geç ketosise gireceksiniz. Bu evreye girip girmediğinizi anlamanın en kolay yolu aslında keton ölçüm cihazlardır. Bunlar şeker ölçüm cihazları gibidir. Kandaki yağ oranını ölçer. Ama maalesef  pahalı cihazlardır. Benim önerim vereceğiniz kilo 30 + değilse bu cihaza bir yatırım yapmamanızdır.

Diğer bir ölçüm yönetimi ise eczanelerde bulabileceğiniz idrardan keton ölçüm çubuklarıdır ki bunlar nispeten daha ucuza elde edilebilir. Tabi kandan ölçüme göre sonuçları yanıltıcı olabilmektedir. Ama eğer siz plana sağdık kalıyor ve kaçamak yapmıyorsanız bu çubuklar işinizi görecektir. Her eczanede bulmak mümkün değildir ama siparişle getirebilirler.

 

En Hızlı Ketosise Nasıl Ulaşılır

Araştırmalar gösteriyor ki daha önce ketojenik diyet yapmış kişiler ketodan çıktıklarında geri dönüşleri daha hızlı oluyor. Ama ilk defa girenler ise 3 gün ile 30 gün arasında değişen zaman aralıklarında ketosise ulaşıyorlar. Ben kendi adıma 15 gün gibi bir sürede ulaşmıştım.  Ben size burada bir hızlı teknik vereceğim, henüz kendim uygulamadım ama uygulayan insanların bildirdiklerine göre 3 günün sonunda ketosise girmek mümkün bu şekilde.

Hızlı Ketosis 1. Gün

  • Bütün gün diyet planınıza sadık kalın, kaç gram karbonhidrat almanız gerekiyorsa kesinlikle üstüne çıkmayın
  • Akşam 6′ dan sonra çay/ kahve / su haricinde birşey tüketmeyin

Hızlı Ketosis 2. Gün

  • Sabah yemek yemeden önce HIIT egzersizi yapın. HIIT egzersizi hızlı yağ yakımına yardımcı olan, nabzın sürekli inip çıkmasını sağlayan bir egzersiz türüdür.
  • Spordan sonra bir fincan sade ya da laktozsuz süt ile hazırlanmış kahvenin içine bir kaşık hindistan cevizi yağı koyun ve bunu için en az 3 saat açlık hissetmeyeceksiniz.
  • Gün içinde yediğiniz yemeklerdeki karbonhidrat oranını bir miktar daha aşağı çekin ve farkı yağ ile kapatın. Açlık hissediyorsanız yağ alımınız yetersizdir. Hindistan cevizi yağını deneyin.
  • Akşam 6 dan sonra çay/ kahve / su haricinde birşey tüketmeyin.

Hızlı Ketosis 3. Gün

  • Sabah yemek yemeden önce bu kez HIIT yerine normal bir aktivite yapın mesela yürüyüş gibi ya da ağırlık kaldırmak gibi.
  • Egzersizden sonra 2. günde yaptığınız hindistan cevizi yağı ile hazırlanmış kahveyi için.
  • Gün içinde yine planınızın daha altında karbonhidrat alın.
  • Akşam 6 dan sonra çay/ kahve / su haricinde birşey tüketmeyin.

 

3. günün sonunda keto çubukları ile idrarınızdaki yağ oranını ölçün, şimdiden ufak miktarda da olsa yağ yakımı evresini girdiğinizi göreceksiniz.

Denemesi bedava, hadi o zaman #biyerdenbasla