Kilo verme işi büyük bir endüstri olunca ağzı olan konuşuyor, herkes kendi ürününün en güzel, en çok kilo verdiren ürün olduğunu söylüyor, diyetisyenler başka dahiliyeciler başka şeyler söylüyor. O yüzden etrafta dolanan onlarca hatalı uygulama var. Olan bize oluyor, günlerimiz neden kilo veremiyorum diye aramalarla geçiyor. Nasıl hızla kilo veririm diye aratıyoruz. Bir şey bulamıyoruz. Autority Nutrition kilo verme sırasında yapılan ve belki de o merak ettiğimiz kilo veremiyorum sebebi nedir sorusunun cevabını vermiş.  Buyurun bakalım;

 

1- Sadece Tartıya Odaklanmak

Her gün tartılmanın kilo verme ve daha çok kilo koruma üstündeki etkisi bilinse de, günden güne değişen insan kilosu tartıda her zaman güzel sonuç vermeyebilir. Örneğin kadınlar adet dönemlerinde +/- 2 kilo çıkabilirler tartıda. Burada doğan moral bozukluğunun önüne geçmek için; Tartılma süremizi 3 günde bire yayalım, her gün aynı saatte ve kıyafetsiz tartılalım ve 15 günde bir vücut ölçülerimizi takip edelim. Kilo mühim değil, ölçü mühim.

 

2- Kalori Saymak

Kalori saymak kadar saçma bir şey yok, çünkü önemli olan yediklerinizin kaç kalori olduğu değil, içerdiği karbonhidrat, proteinler ve yağlar. Bunları gereken ölçülerde aldığınızda zaten günlük kalori limitiniz doluyor. Kalori sayma hatasını daha detaylı şu yazımda bulabilirsiniz. Neymiş, kalori saymıyoruz, yağ-protein-karbonhidrat oranına bakıyoruz. Diğer yandan kalori saymaktaki hata şu eğer günde 1600 kalori almanız gerekiyorsa, bunu bir hamburger menüsü, bir dilim pasta ve bir pizza ile yapabilirsiniz. Ama bu sizi tok tutacak mı, şeker seviyenizi ne hale getirecek.

 

3- Egzersiz Yapmamak ya da Çok Yapmak

Kilo verdiğiniz süreçte egzersiz yapmamanız kas kaybı riskini yanında getiriyor. Herkese olacak diye söylemiyoruz ancak böyle bir risk var. Diğer yandan egzersiz yapılmadığını ve stoklardan yağ tüketildiğini gören vücudun koruma mekanizması olarak da metabolizmayı yavaşlattığı da kanıtlanmış. Çok egzersiz yapmak ile ilgili hata ise şu ki; uzun süre ve arka arkaya yapılan egzersiz, vücudun fazla stres hormonu üretmesine yol açacaktır. Stres hormonunun fazlalığında kilo verme durur.

4- Aynı Tip Egzersizi Yapmak

Uzun süre boyunca aynı tip egzersizi yapmak, vücudun buna en basit tabirle alışması olarak değerlendiriliyor. Örneğin hep aynı sıra ile önce koşu bandı, sonra bisiklet yapıp salonda ayrılıyorsanız, uzun vadede bunun etkisi olmayacaktır. O nedenle spor salonlarında hocalar programları sürekli değiştirir. Çalışmanıza ağırlık eklemenizinde kilo verme yolunda büyük bir artısı olacaktır. Sokakta yürüyorsanız, ağırlık bandajları da kullanabilirsiniz.

 

 

5- Az yağlı Diyetler

Artık bu iş bitti, az yağlı diyetlerin bir çözüm sunmadığı onlarca kez kanıtlandı. Yemeklerinizden yağı eksik etmediğiniz sürece kilo verirsiniz. Yağların mutlaka “sağlıklı yağlar” olması gerekiyor. Sağlıklı yağlar için bu yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Yağ almadan yağ vermek mümkün değil. nokta. Hemen yemeklerine beslenmenizin en az %40-50 sini oluşturacak şekilde yağ eklemelisiniz. Değişimi kendiniz gözlemleyeceksiniz.

 

 

6- Az Az, Sık Sık Yemek Kilo Verdirir

Yanlış. Az az, sık sık yemek kilo verdirir diye bir şey yok arkadaşlar. Az az, sık sık yemek, insülin seviyesini arttırır. Vücut daha öğle yemeğinde aldığınız şekerin seviyesini dengelemeden, siz ona 3 saat sonra bir dilim kek verirseniz afallar. Tekrar insülin salgılar, tekrar kan şekerini ayarlamak zorunda kalır. Bu da sizin orta vadede insülin direncine sürükler. Öğünlerinizi sağlam yiyin, acıkmayın. Atıştırmalık fikrinden uzak durun. Diyetisyene gittiğim zamanlarda en çok tartıştığımız konu buydu, ben ara öğün istemiyorum, acıkmıyorum desem bile yemem gerektiğini söylüyordu. Zaten 1,5 ay sonra bıraktım 🙂

 

7- Yeterli Protein Almama Sorunu

Normal bir insanın günde en az 60 gram protein alması gerekir. Bu proteinin özellikle hayvansal protein olması önemlidir. Proteinin sindirilme süresi uzun olduğundan açlık hissi de hemen gelmeyecektir. Her öğünde mutlak suretle protein olmalıdır. Spordan sonra tüketilen proteinin spor esnasında yırtılan kasları onardığı ve kas kütlesinin artmasına yardımcı olduğu da bir gerçek. Tabi burada protein tozundan değil, hayvansal proteinden bahs ediyoruz.

 

8- Ulaşılması Zor Hedefler Koymak

Ulaşılması zor hedefler koymak kilo verme yolunda sabırsızlık getirir. Kilo veremiyorum, sebebi nedir diye düşündüğünüz noktada aslında kilo veriyor ama istediğiniz kadar hızlı veremiyor olabilirsiniz. Çünkü bu yol biraz sabır yoludur. Bir kişinin ciddi bir rahatsızlığı ya da çok büyük yağ kütlesi ( ileri obez ) yoksa bir ayda 8 kilo vermesi pek mümkün değildir. O yüzden sadece15 kilo vermek gibi bir hedefiniz varsa ayda maksimum 4 kilo vermeyi hedefleyin. Daha temiz bir yol olur, inanın.

9- Yediklerini Takip Etmek

Yediklerinizi takip etmek önemlidir arkadaşlar. Bunu diyetisyene giden herkes bilir. Yazmasanız, ne yediğinizi fark edemez, ölçüyü kaçırırsınız. Hem yazdığınızda, üstünden gidip, bak bu hafta bunları yediğim için kilo veremedimi fark edebilirsiniz. Size bu takibi yapmanızda yardımcı olacak my fitness pall sitesini öneriyorum. Gerçekten çok başarılı, içinde bulunmayan gıda yok denecek kadar az.

 

 

 

10- Etiket Okumamak

Etiket okumak, sözüm ona modern olan bu dünyada yapmamız gereken temel bir görev. Yediğimizin içinde ne olduğunu bilmek, ciddi bir farkındalık yaratıyor. Diyelim ki low-carb bir diyet takip ediyor, karbonhidratı azaltıyorsunuz. Marketten üstünde “low carb” yazan bir yiyecek aldığınızda, arkasını çevirip bakmalısınız. Çünkü aslında düşük diye lanse edilen karbonhidratın hiç de düşük olmadığını fark edebilirsiniz ya da salçanın dahi içinde şeker olduğunu göreceksiniz.