Peşin Hastag: D- Vitamini Nedir, D- Vitamini Kilo İlişkisi – Kilo Vermede D – Vitamini

Son yıllarda herkesin dilinde olan bir şey, dikkatinizi çekmiştir: D Vitamini.

Her yerde makale makale üstüne, diyorlar ki bu D vitamini çok da güzel çok da iyi. Ama nesi iyi, neye yarar hiç bildiğimiz yok .

Bir de “D – vitamini zehirliyor yanlız” cılar var ki, onları hiç sorma. Sanki kaynı içmiş de zehirlenmiş, ölmüş. Sanki 48 saat güneşe maruz kalmış, gözlerinden D vitamini fışkırıyor falan..

Şimdi bizde genel bir yanlışlık var ha zaten pek doğruluk yok da, sağlık konusunda düşüncemiz ilk okulda hayat bilgisi dersinde öğrendiklerimizin ötesine geçmiyor. Adamlar Avrupa’ da, Amerika’ da, Japonya’ da her gün binlerce farklı araştırma yapıyorlar, çünkü bilim yaşayan bir şey; ama gel sen onu bizim ofisteki bayan çok bilene anlat. O hala 5 sene önce duyduğu D vitamini zehirler algısıyla değil takviye olarak almak, güneşten kaçıyor.

food-that-contains-vitamin-d

Şimdi ben size bu cici vitaminin faydalarını ve ne kadar kullanılması gerektiğini bir özetleyeyim.

D- Vitaminin Faydaları

– Yediklerimizden aldığımız kalsiyum ve fosforun emiline yardımcı olur. Dolayısıyla süt içip o mis gibi kalsiyum aldım derken d vitaminimiz eksikse, o kalsiyum geldiği gibi gider.. Hatırlayalım, kemiklerimizin, dişlerimizin kalsiyuma ihtiyacı var.

– Mutluluk verir.. Evet hanımlar beyler, işte mutluluk bir parça güneşte saklı. Hiç havalar güzel olunca kendinizi iyi hissetiğinizi fark ettiniz mi? İşte bunlar hep güneşi gören vücudumuzun ürettiği D- Vitamininden kaynaklı ya.

– İnsülin direncini düzenler.. Yani insülin grevini.. bu yazıda insülin direncinden bahsetmiştim, karşılatığımızda ne oluyor, buyrun bakın.

– İngilterede yapılan son araştırmalarda kalp yetmezliğine çare olarak D- vitamini gösterildi.

arthritis-sufferers-higher-heart-disease-risk_168

– Yüksek tansiyonu düzenler ki bu da en çok kalp damar sağlığına etkilidir. Biliyorsunuz yüksek tansiyonun damarlara çekiçle vuran bir etkisi vardır.

– Son ve en önemlisi, bir çok denek üzerinde yapılan araştırmalarda D-vitamini alan ve sabit bir diye uygulayan obezlerin, aynı diyeti uygulayıp d- vitamini almayanlara göre daha fazla kilo verdiği tespit edilmiş. Yani aslında belki de göbek yağlarının sebebi D- vitamini eksikliği olabilir.

D- vitamini öğrendik hocam peki nerden bulucaz kendisini mi dediğiniz; durun. Bu yazıya göz atın.

22-1442926675-weightloss

Kilo verme araştırması ne, kim yapmış o da burada

http://www.clinicaladvisor.com/web-exclusives/vitamin-d-weight-loss-obese-overweight-deficiency/article/413772/

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/03/21/vitamin-d-for-obese.aspx