Tamam, bu yazı kilo vermeye dair hiç bir tecrübesi olmayan adeta yeni doğmuş bir bebek kadar saf olan, benim de bazı arkadaşlarımın içinde bulunduğu grubu hedef alıyor ve biliyorum ki onlar sadece bu aşağıdaki 10 maddeyi uygularlarsa dahi 1 ayda en az 3 kilo verip yollarına devam edecekler. Kilo verme sürecinde tecrübeli olan arkadaşlar da bir baksa iyi olur, belki de bir şeyleri yanlış mı biliyorsunuz acaba?

Kilo Verme Sürecinde Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

1- Patates Kızartması ve Cips

Üzgünüm canım, önce ağzına götürüp sonra parmaklarını yaladığın o patates cipsi paketini yavaşça yere bırakman gerekiyor. Sakin ol ve ani bir hareket yapma. İçinde yüksek ısıda kızartılığı için trans yağ ve patatesin doğası gereği nişasta var, bunlar kötü. İlla patates yiyeceğim diyorsan, kilo vermek istiyorsan tavsiye etmem ama illa “yicem ben be”, diyorsan lütfen haşlanmış ya da fırınlanmış versiyonunu ye.

2- Şekerli İçecekler

Kola, doğal sıkım ya da değil meyve suları ve meyveli sodalar, starbucks afilli kahveleri. Bunlar da hep şeker var biliyor musun? Hem de ne şeker!! Mesela bir kutu kolada 13 tane kesme şeker var. Yine bir caramel latte bundan aşağı değil. Her gün buzlu karamelli latteleri götürüp sonra iş hayatı bana kilo aldırdı diyorsun ya, işte onlar hep şeker. Kes gitsin.

 

3- Ekmek

Ama en çok da beyaz ekmek. Hala beyaz ekmek yiyen kaldı mı kuzum bilmiyorum ama, işte onu bırak. İlla yiyeceğim ben diyorsan tam tahıllı versiyonları ye ki, biraz vitamin alasın. Beyaz ekmek NO

4- Abur- Cubur

Orta çekmecende birden fazla abur cubur olduğunu biliyorum. Sakın itiraz etme, onların hepsi atılacak. Çikolata, kraker, bisküvi, bunları istemiyoruz. Bunlar varya bunlar, bunların içinde şeker mi ararsın, şeker gibi görünen ama zehir olan ek maddeler mi ararsın, her şey var. O yüzden sağlıklı atıştırmalık olarak fındık, ceviz, badem, kuru meyve tercih etmelisin. Bunları yedim mi bir kilo değil, bir avuç yemelisin. İlla günde bir parça çikolata yemeden yapamıyorum diyorsan, bitter yemelisin.Yalnız bir paket değil, 1 parça.

 

5- Simit- Börek – Kurabiye

Pastane ürünleri yok, yani anacığın yapmış olsa dahi yok. Bunlar kilo verme sürecini keser. 2 kilo verdim derken durursun. İçinde un var, hani şu 3 beyazdan biri. Bunları yemiyoruz.

6- Alkol Özellikle Bira

Bira tahıldan yapıldığı için kilo vermek isteyen bir insan için hiç iyi bir tercih değil. İyi de Ebru, sosyalleşmeyelim mi? Şirket aktivitesinde bedava içki dağıtıyorlar, almayalım mı diyorsan, bi zahmet alma. Alacaksan da beyaz şarap al. En azından en masumu o. Ama unutma ertesi gün tartıda bir miktar fazlalık görürsün.

7- Dondurma

Üzgünüm kızlar, dondurma kötü. Çünkü içinde soğuk olduğu için fark etmediğin epeyce fazla şeker var. Son yıllarda bazı ünlü dondurma markaları meyvenin doğal şekeri ile dondurma yaptı. Üstüne bal falan koyuyorlar, onlardan yiyebilirsin. Ya da dondurulmuş yoğurt başka bir alternatif olabilir.

 

8 – Pizza, Hamburger, Fast Food Tavuk

Efendim ben sebzeli pizza yiyorum, hamburgerin içinde et var, tavuklar protein değil mi? Yok canım, sebzeli de olsa pizza hamurdur, hamur undur. Hamburger, fast food zincirinde alınmışsa içindeki etten ziyade saçma şeyler ihtiva eder, yanındaki patates de cabası, fast food tavuk zaten yüksek ısıda sosla kızartılmış tavuktur. Trans yağdır. Bunlar yok. Tavuk yersen, ızgara ya da tencere, pizza yersen; pardon pizza yok 🙂 hamburger yersen de tam tahıllı ekmekten yapılmış, gerçekte et olanı yiyeceksin.

9- Ekstradan Şeker Eklenen Her Şey

Marketlerde görüyoruz, özellikle diyet yiyecekler bölümünde bir curcuna. Aman allah hepsi yağsız ürün satıyor. Kardeşim, yağ kötü değildir, seni tok tutar. Asıl kötü olan ne biliyor musun, şeker. Onlar hep şekerli şeyler. Mesela bir granola bar çıktı. Yulaf, fındık, fıstık, kuru meyve. Alıyorsun bunları sağlıklı diye.. A bi bakıyorsun içinde 5 gr şeker. Bilinçlenin, içinde şeker olan şeyler yemeyin.

10- Çay – Kahve

Aslında siz başlangıç seviyesi olmasanız bunu hiç yazmam, ama belki bilmiyorsunuzdur. Lütfen çaydan, kahveden ve dahi Türk kahvesinden şekeri çıkarın. Herkes söylüyor biliyorum ama tadı 3-5 bardaktan sonra daha harika oluyor.