#kilo vermek, #hızlı kilo verme #kilo verme yöntemleri #kanıtlanmış kilo verme yöntemleri 

kilo-vermek

Kilo vermek zor, kimse kolay sanmasın. Bu bir istikrar, bir inanç işi. Bir sürü  hilesi var bir defa, bir sürü tabu var yıkmamız gereken, meyveye çok ihtiyacımız olduğu gibi mesela ya da ekmek yemezsek doymayız gibi.

Bu tabuları hayatımıza sokan endüstri, kilo vermek istiyorsak önce tabuları yıkacağız sevgili okur. Bu tabuları tek tek silip atacağız beynimizden, gösterilene değil perde arkasına bakacağız. Ay eltimin halasının kızı bir ayda 20 kilo vermiş gibi laflara inanıp canımızı sıkmayacağız. Bir ayda vermemizin normal olduğu maksimum kilo 4-5 iken yalanlara aldanmayacağız, şeker mutlaka gereklidir diye, tatlıları löp löp yutmayacağız, light krakerler ile aç kalarak gün geçirmeyeceğiz.. Siz takipte kalın ben daha size neler anlatacağım neler.

Tabular, yargıları vs bunları bir kenara bırakırsak, kilo vermek konusunda yaşadığınız sıkıntıları bir nebze hafifletecek, size farklı bir görüş kazandıracak webmd sitesinde yayınlanan kilo vermeye etkisi kanıtlanmış 5 maddeyi sizler için derledim.

1- Yemek Günlüğü Tutmak

Komik görünebilir ancak yapılan araştırmalar yedikleri her şeyi yazanların yazmayanlara oranla çok daha fazla kilo verdiğini ortaya koymuş. Basitçe aslında şu demek, yazdığınızda ne kadar çok yediğinizi ya da ne kadar saçma yediğinizi fark ediyorsunuz. Bir hafta boyunca ne yediğinizi hafta sonunda değerlendirmek bir farkındalık yaratıyor. Ne yediğinizi kaydetmek için artık binlerce telefon uygulaması var. Bunlardan biri indirmeyi deneyin.

kilo vermek

 

2- Tartılmak

Ama her gün tartılmak, ya da 3  günde bir tartılmak. Ölçmediğin şeyi fark edemezsin ki sevgili okur. Tartıya çıkmaktan korkanlar ile her gün istikrarla çıkanlar üzerinde yapılan 2015 tarihli araştırmada gösteriyor ki, her gün tartılan tamı tamına 3 kat daha fazla kilo vermişler. Korkuları yenin canım okur, ancak tartılırsak kilo veririz ve hatta kilo verme sürecimiz bittikten sonra da koruruz. Bir kadeh şarabın vücuda etkisini başka türlü göremezsiniz.

kilo verme

3- Evde Yemek

Public Health Nutrition tarafından yapılan bir araştırma göstermiş ki, yemeklerini evde kendileri hazırlayıp yiyenler,  dışarıdan söyleyen ya da dışarıda yiyenlere göre 200 kalori daha az almışlar. İşte size bir diğer neden, 1 kilo kıyma ile evde 3 günlük yemek hazırlarken dışarıda 1 kilo kıyma parasına ancak bir öğünlük yemek yiyebilirsiniz. Evde yemek hem cebinizi hem bel çevrenizi koruyor.

kilo vermek

 

4- Porsiyonları Ayarlamak

Son 30 yılın belası özellikle amerikadan yayılan büyük porsiyon tüketmek. Mesela ünlü fast food restoranlarında 1 tl farkla patatesini büyük ister misiniz diye sorulur ya; cezbedici şekilde. Hayır diyen kaç kişi var ki sevgili okur. Bazılarımızın beyni  tabağa ne konulursa hepsini silip süpürmek üzere çalışıyor maalesef.  Hemen daha az yemeye başlamak için evdeki tabaklarınızı küçültün. Ben kilo verme sürecinde evdeki tabakları atıp yenilerini almıştım mesela.

kilo vermek

5- TV İzlemeyi Bırakın

Ne alakası var ya, demeyin. Şöyle bir kaç alakası var; öncelikle tv karşısında yenen yemekler ile tv kapalı iken yenen yemek miktarında fazlaca bir fark var. Beyin TV’ ye kanalize olduğunda doyduğunu anlaması daha fazla zaman alıyor. Diğer sorun şu ki TV ya da bilgisayar başında geçirilen vakitte hareketsiz kalmak, daha az kalori yakmamızı sağlıyor. Son olarak tam yemek saatlerine konulan yiyecek reklamları iştahı körüklüyor. O yüzden kilo vermek isteyen TV izleme oranlarını limitlesin.

kilo vermek