Nasıl zayıflarım, hepinizin aklındaki soru bu değil mi canlarım. Halbuki cevabı ne kolay, yemeyerek. Hayır hiç de öyle değil, yemeyerek zayıflanmaz. Doğru şeyleri yiyerek zayıflanır okuyucu.

İşte sana bu yazıda nasıl zayıflarım derdine derman olmaya geldim. Aşağıdaki maddeleri ezberle, uygula sonra yine gel. Bir hayır duanı alırım 🙂 Ama unutma, zayıflamanın temel kuralı “uygulamak” tır.

 

1- Karbonhidratı Kes

Karbonhidrat neydi, sevgiydi, emekti, ekmekti. Ama o karbonhidrat kilo vermenin önündeki temel nedendi. Ekmeği, pilavı, patatesi makarnayı kesmedikten sonra vay ben zayıflayamıyorum, vay ben kilo veremiyorum diye ağlamayın. Bunları bırakın sonra 1 aydaki farkı görün.

2- Hareket Et

Tamam deli gibi, sabah akşam spor yap demiyoruz. Ama nasıl zayıflarım diye düşünürken koltukta oturmayın sevgili okur, devir hareket devri. Günde mutlaka 10 bin adım atmalı 20 dk yürüyüş yapmalısınız. Yürüdükçe vücudunuz nasıl yenilenecek göreceksiniz.

3- Kararlı Ol, Hedef Koy

İki konuda anlaşalım, bir hedefiniz olmadan yola çıkmazsınız değil mi, işte evden çıkıp antalyaya gideceğim diye yola çıkarsınız. Okula yazılınca mezun olacağım dersiniz, okuyabildiğim kadar okuyacağım değil. Kilo vermek de böyle bir şey işte. Hedefinizi koyun ama aşamalı koyun. İlk önce 70 olacağım, sonra 65 gibi. Kararlı olmak ise olmazsa olmaz. Bu hedefe ulaşmakta kararlı olmak çok önemli.

4- Ara Öğünleri Bırak

Ara öğünler bizim yıllarca birileri tarafından kandırıldığımızın açık bir kanıtıdır. Yemek öğünde sağlam yenir, 2 -3 saatte bir kan şekeri oynatılmaz sevgili okur. Ne yapıyoruz, nasıl zayıflarım diye kara kara düşüneceğimize, ara öğünlere bay diyor, toplam yememiz gereken rakamı öğünlere dağıtıyoruz.

5- Akşam 6′ dan Sonra Yemek Yeme

Hatta hiç bir şey yeme. Neden, çünkü uzun süreli açlıklarda vücut depoları kullanmaya başlıyor. Ben şahsen saat 5′ te bitiriyorum yemek yemeyi. Çay- kahve sonra.. Sabah kahvaltıya kadar 14 saat aç kalmış oluyorum. Bunu ne zaman uygulasam günde 300-400 gr kaybediyorum.

6- Gazlı, Şekerli İçecekler Yok – Su Çok

İçinizde sanırım hala kola içip nasıl zayıflayamıyorum ya diye ağlayan yoktur. Derhal terk etsin burayı lütfen. Çünkü kola, gazoz, meyve suyu gibi içinde 15-20 küp şeker bulunan bu içecekleri tüketip zayıflayamazsınız. Bununla birlikte herkesin mutlaka en az 3 litre su tüketmesi lazım. Bu suyu yemeklerle beraber tüketirseniz de size hızlı tokluk hissi olarak geri gelecektir. Ayrana bir şey demiyoruz, günde 1 bardak içilebilir.

7- Paketli Gıda’ dan, Diyet Ürünlerinden Uzak Dur!

Paketli gıdaların koruyucularına ne koyuyorlarsa o sizin kilo vermenizi engelliyor. Bununla birlikte bir dünya hastalığa da davetiye çıkarıyor. O yüzden evdeki tüm bisküvi, kek türevleri çöpe. Gronala barlar, meyve kurusu barları da çöpe. Meyve yenecekse günde 1 porsiyon taze ya da kuru yenecek. Diyet ürünler yine başa bela, onları da hayatınıza almayın; günün sonunda onlar da paketli değil mi sevgili okurum?