Peşin Hashtag: Neden Yağlanırız, neden kilo alırız

Çok yağlısın di mi canım, yani yağlı bir vücudun olduğunu düşünüyorsun, hatta belki gidip ölçtürdün, maşallah bir kış koruyacak, sıcak tutacak kadar yağ var vücudunda. Çünkü kutuplarda yaşıyorsun, soğuktan korunmak için vücudun yağlanıyor. Pardon da sen somon balığı mısın, uskumru musun? Senin vücudun bunca yağa müsait olarak yaratılmış olsaydı, seni de ızgaraya atıp yiyor olurduk.

Ama yine de yağlısın ve hep kurtulmaya çalışıyorsun. Bir de bu dışa yansıyan kısmı, çok göbeğim yok yea şişkinlik dediğin o simit var ya, işte o karaciğerinin de yağlı olduğunu gösteriyor. Görmediğim yağa inanmam diyorsan, bi baktırıver. Maşallah bütün organların, organlarımız yağ ile kaplanmış halde.

vücut yağ oranı

Tamam da Neden Kilo Alırız Dedim?

Size temel sindirim sisteminde bu yazımda bahsetmiştim, okumadıysanız bir göz atın derim; ama kısaca şöyle: Günlük beslenmemizde fazla yer tutan o pastalar, börekler, şekerler vs yani karbonhidrat içeren yiyecekler vücuda girdikten sonra bağırsaklardan hızlıca emilerek kana geçiyor. Kan şekeri artıyor ve vücut bu şekeri gerekli yerlere dağıtmak için insülin salgılıyor. Bu sırada kan şekeri hızla düşüyor ama insülin çok çalıştığı için yüksek kalmaya devam ediyor. Fazla insülin toksik, bunu gören vücut hem kendini toksinlerden korumak için hem de senin getirdiğin bunca şekeri ne yapacağını bilemediği için hemen bunları yağ olarak depolamaya başlıyor. Yani canım benim, tere yağından aldığın yağ içeriği değil şekerden aldığın glikoz yağ hücresine dönüşüyor.

Son yıllarda sesleri daha çok çıkmaya başlayan paleo diyetini savunan doktoların ki ülkemizde bu akımın öncüleri Prof. Dr. Ahmet Aydın ve Prof. Dr. Canan Karatay’ dır; söyledikleri temel bir şey var. Omega -3 içerikli yağdan zarar gelmez. Omega – 6’ ya dikkat edin. Bunu şöyle açıklıyorlar, omega6/omega3 = 1:2-4 arasında olmalı. Yani 10 gr ayçiçek yağına karşılık 20 gr balık yağı alınmalı. Ama bizim bugün ki beslenmemizde bu oran 40:1 gibi.  Yediklerini düşünsene, kızartmaları düşün mesela. Çok doğru değil mi?

canan-karatay-tereyag-yiyin_m4

Bir diğer yağlanma açıklayacısı olarak Dr. Ayşegül Çoruhlu, alkali beslenmeyi önerdiği kitabında şöyle diyor; siz vücuda şeker soktukça, vücut bu asidik ortamın, toksinlerin kendisine zarar vermesini önlemek için hücrelerin etrafını yağ ile örüyor. Ama sen vücudu bazik hale getirir, şekeri def eder, suyu bolca içer ve yeşil sebze kullanımını arttırsan bunun yanında vücudun doğru çalışması için de balık yağı gibi, zeytin yağı gibi faydalı yağları alırsan hızla kilo verirsin. Denendi çalışıyor.

Yani neymiş, yağ kötü değilmiş; yeter ki doğru yağı yiyelim, güzelleşelim.

Doğru yağlar için bu yazıya göz at derim.

Bir de sana 2,25kg yağ ile 2,25 kg kasın nasıl göründüğünü göstereyim de, neden o geçen ay aldığın pantolonun 1 kg almana rağmen sıktığını anla.

KAS-VE-YAĞ-ARASINDAKİ-FARK