Nefes egzersizlerini duydunuz mu, ya da nefes terapisini diyelim. Aslında bin yıllardır bir çok insan tarafından yapılan ama son zamanlarda ülkemizde popüler olan nefes egzersizlerinin bir çok faydası olduğunu biliyor musunuz? Şimdi öğrenme zamanı değerli okuyucu.

Nefes Egzersizi Nedir?

Önce bunu söylemekte fayda var. Bu konunun uzmanları bize der ki, kardeşim sen doğru nefes almayı unuttun. Unuttum mu? Ne zaman öğrendim ki? Bebekken, dünyaya ilk geldiğinde sen diyafram nefesi alırdın aslında. Hatırla bakalım bebeklerin karnı nasıl hızlı iner çıkar nefes alırken, bir de kendi göbeğine bak, kımıldamıyor öyle değil mi? Kımıldamaz, çünkü sen nefesi sadece ciğerlerine alıyorsun. O temiz hava, o şifa vücudun hiç bir yerine ulaşmıyor ki! İşte nefes egzersizleri sana yeniden doğru nefes almayı hatırlatarak vücuduna şifa dolduruyor. Amaç bu!

Nefes Egzersizinin Faydaları Neler Peki?

Fayda çok, hadi sıralayalım;

1- Kan Basıncını Dengeler

Tansiyon sorunun mu var, bir den kalbin çok mu hızlı atmaya başlıyor. İşte çaresi nefeste! Nefes egzersizleri kalp kasının doğru ritmde kasılmasına sağlayarak kan basıncını dengeler.

nefes-egzersizi

2- Cildinizi Güzelleştirir

Zaman içindeki yanlış beslenme, sigara kullanımı ve yanlış nefes cildi de bozar. Düzenli nefes egzersizleri cildi canlandırır. Farkı 1 ay gibi kısa bir sürede görebilirsiniz.nefes_egzersizi

 

3- Odaklanmayı Kolaylaştırır

Odaklanmanız gereken bir konu mu var, bir türlü zihninizi berraklaştıramıyor musunuz, o zaman biraz sıyrılın ve 5 dakikalık nefes egzersizine kendinizi bırakın. İşe geri döndüğünüzde odak sorunu çekmeyeceksiniz.

nefes-egzersizi111

4- Anksiyeteyi Yani Endişeyi Azaltır

Bazılarımız dünyayı kendimize zindan edecek kadar endişe doluyuz. Bunu bize yaşadığımız hayat getiriyor ancak çare nefes. Derin ve güçlü diyafram nefesi almamız, hem düşüncemizi berraklaştırır, hem bedenimizi temizler. Berraklaşan fikirde endişe yer bulamaz.

nefes-egzersizi_

5- Ruh Halindeki Dalgalanmayı Düzeltir

Sürekli değişen, bir inen bir çıkan, bir sinirlenen bir sakinleyen yapınız mı var. O zaman çare yine nefes. Nefes egzersizleri sayesinde dengesiz ruh halinizden hızlıca kurtulabilirsiniz.

nefes-egzersiziz

6- Sindirimi Düzenler

Düzensiz sindirim kilo problemi, bağırsak problemi, mide problemi demek. Düzenli nefes egzersizlerinde organlarımıza yeterince oksijen gideceği için daha sağlıklı çalışmaya başlayacaklar ve sorunlardan kısa sürede kurtulacağız.

nefes-egzersizi1

7- Hücreleri Yeniler, Mevcutları Besler

Nobel ödüllü doktor Otto Warburg, kanserli hücrelerin bol oksijenli ortamda yaşayamadığını kanıtlamıştır. Bu yüzden kötü hücrelere yer açmamak için eskileri güçlü tutmalıyız. Bunu da ancak oksijenle ve doğru nefes ile yapabiliriz.

nefes-egzersizi_11

8 – Uyku Düzenine Yardımcı Olur

Düzenli nefes egzersizleri yaptığımdan beri, uyku sorunu hiç yaşamadım, sabah kalktığımdaki yorgunluk hissi hem beslenmemi değiştirmemle hem de hayatıma nefes egzersizlerini dahil etmemle tamamen yok oldu. Çok uyku- az uyku sorununuz varsa yatmadan önce mutlaka 5 dakikalık nefes seansı yapın.

A student fast asleep on her school work.

9 – Beslenme Sorunlarını Çözer

Aşırı iştah sorunu, vaz geçilmeyen gıdalar ya da alışkanlar, bunların her birinden kurtuluşun yolu doğru ve düzenli nefes egzersizlerinde. Düzenli nefes egzersizine başladığınızda tatlı krizlerinizden kurtulduğunu fark edeceksiniz.

şekerden kurtulmak

10- Ruhu İyileştirir

Mevlevilerin nefes egzersizi yaptığını biliyor musunuz, ya da tibet rahiplerinin ya da yogilerin. Onlar ruhlarını aydınlatmanın yoluna ilk adımı hep nefes egzersizleri ile başlarlar. Doğru ve sık nefes alarak bilinçten sıyrılıp, bilinçaltına girebilirsiniz. Bilinçaltı bir çok sorunun çözümlenmeden kodlandığı yer, bilinçaltı bugün yaşadığımız bir çok sorunun kaynağı. Doğru nefes, çözmediğimiz sorunların çözüm anahtarı.

abstract photo about serenity and meditation