Bizim ülkemizde tuhaf bir anlayış var değerli okur. Gıda takviyesi ya da vitamin almak halk arasında “zararlı” olarak kodlanmış vaziyetteki insan gerçekten hayret ediyor. Yaşadığımız dünyada yediğimiz içtiğimiz şeylerin içi doğal formlarından çıkartılmışken, vitamin alacağız diye şeker yüklemesi yapıyorken neden gıda takviyelerini almayalım? Hele ki bazılarını doğada bulmak eskisi kadar kolay değilken. Ben bu yazımda size neden omega-3 takviyesi almamız gerektiğini anlatacağım. Hatta bir noktada omega-3 faydaları yazısı da olabilir bu. Cevap basit: Çünkü almalıyız da ondan.

Önce hatırlayalım neydi Omega-3?

Omega 3 vücudun üretemediği bir yağ asidi çeşididir. Biz bunu balık yağı olarak biliriz. Besinlerde bulunur. Ama iki tip omega 3 vardır ki bunlardan hayvansal olanının kullanması sağlık açısından daha faydalıdır. Hatta instagramda takip ettiğiniz bazı doktorların  omega 3 takiviyesinin içindeki DHA ve EPA miktarına bakın deme sebebi bu. Elbette bitkisel olanı dandik değil ama en güzeli hayvansal olanı. Neden böyle, neden omega 3 çok elzem bakalım, aşağıda; böyle buyurun

O Zaman Omega-3 ‘ün Faydaları

1- Depresyon ve Mental Sorunlar

Yapılan bir araştırmaya göre omega-3 (dha ve epa) kullanan depresyon teşhisi konulmuş insanlarda %40 oranında azalma kaydedilmiş. Sadece depresyon değil, davranış bozuklukları, öğrenme zorlukları ve hatta bipolar rahatsızlığı gösteren insanların tedavilerine eklenen omega 3 takviyesi, bu insanların hayatlarını değiştirmiş. (kaynak)

 

2- Hafıza Güçlendirmek

Omega- 3 beynimizin gereksinim duyduğu temel asitlerden biri olduğu için elbette en belirgin etkisi de beyinde oluyor. 18-25 yaş arasında 6 ay boyunca omega 3 takviyesi alan bir grup insanda %23 oranında hafızanın arttığı gözlemlenmiş.

3- Cildi İyileştirmek

Ya nasıl bir şeyse saymakla bitmiyor omega-3 faydaları değil mi? Omega 3 kullanımının cilde çok büyük etkisi var. Bunun sebebi yağda çözülen vitaminlerin omega 3 ile birlikte alındığında aktif olmaları. Zaten kozmetik anlamda satılan bir çok ürün de “yağ” içeriklidir. Cildin elastik yapısının güçlenmesi ile kırışıklıklar azalacağı gibi cild kusurları, yani lekeler ve sivilceler de azalacak düzenli beslenme ile desteklendiğinde yok olacaktır.

4- Kilo Vermeye Etkisi

Geldik en sevdiğimiz kısma, bize ne kilo verdiriyor ise o bizim canımız tamam mı? Bu konuda bir çok kurum tarafından yapılmış sayısız araştırma gösteriyor ki doğru bir beslenme programı yanında alınan omega-3 mutlak suretle kilo verme hızını arttırıyor. Yağ hücrelerinden yağ yakılmasına yardımcı oluyor ve bununla birlikte metabolizmayı hızlandırırken “iyi” kolesterolü yükseltiyor. Yani zaten biz diyoruz, yağ bize kilo  yapmaz diye de, işte dinleyen kim ? (kaynak) Yani sevgili okur, eğer diyet halindeyseniz mutlaka omega- 3 alın.

5- Diyabet Riskini Azaltması

Biliyorsunuz hep söylüyoruz, diyabet çok zor bir hastalık. Vücudun tüm dengesinin bozulduğu en son aşamasında dışarıdan hormon takviyesi yapılmasına giden ve ömür boyu ilaç kullandırma iten bir hastalık ki bazen bu ilaçlar da işe yaramıyor. Ama her şeyin çaresi doğada. Omega – 3 ün diyabet etkisine yönelik onlarca çalışma var. Muhtemelen bir o kadar daha yapılacaktır.

Yani sevgili okur, ez cümle eğer yiyebiliyorsak tabi haftada 3 derin ve soğuk deniz balıkları yersek omega -3 takviyesi almamıza hiç gerek kalmaz. Ama hangimiz yiyebiliyoruz ki? Hele artık somonlar bile çiftlikten geliyorken, sağlıklı besleneceğiz diye onlarca ilaçlı hayvanı / bitkiyi tüketip iyice bozuyoruz metabolizmayı. Bu nedenle eğer beyin ve kalp sağlığımızı düşünüyor, kilo vermek istiyorsak omega-3 takviyesi almamız lazım. Bunu da alırken içindeki EPA ve DHA oranları en yüksek olanlarını almamız lazım. Eczane rafında “omega 3” ya da “balık yağı” olarak sergilenen ürünlerin hepsi maalesef gerçek bir kaynak değil. Omega-3 ün faydaları saymakla bitmez, bir bu kadar daha çıkarabiliriz. Gün geçtikçe bu araştırmalara daha yenileri eklenecek. Siz buradan yürüyün artık.