Yazmayayım, bulaşmayayım diyorum, zorluyorlar. Palm yağı konusuna ne diyorsun? Şöyle diyorum, yemeyin! Sadece palm yağını değil bir çok endüstriyel yağı yemeyin. Zeytinyağını sevin, tereyağında yüzün. Aldığınız ürünün etiketine bakın, sonra daha sabah 5 kaşık nutella yemişken, palm yağı kanser yapıyor haberlerini okuyup, yutkunursunuz.

Palm Yağı Nedir?

Geçenlerde Avrupa Gıda Standartları Ajansı (EFSA) 200 derecenin üzerinde ısıtılan palm yağının diğer bitkisel yağlara oranla kansorejenlik riskinin fazla olduğunu açıkladı. Hemen arkasında bu yağı içeren ürünler bazı ülkelerde raflardan kaldırılmaya başladı. Genç kızların rüyası nutella da bu kırıma kurban gitti. Sürülebilir, krem çikolata denince akla gelen ilk nutella olduğu için, nutella kanser yapıyor imajı yayıldı çığ gibi. Ama bu yağı kullanan sadece

Ama palm yağı palmiyeden üretilen ve genelde yakıt olarak kullanılan bir yağ türü olduğu, gıda sanayisinde margarin, unlu mamuller, pasta, çikolata, dondurma gibi bir çok üründe kullandığını biliyoruz. Bir de fast food restoranlarında kızartmalar neden bu kadar lezzetlinin cevabı da yine palm yağı. Türkiye’ de 1.7 milyon ton tüketildiğine dair veriler var.

Peki Gerçekte Palm Yağı Nedir?

Bitkisel olması itibariyle omega 6 içeriği olan bir yağ, palm yağı. Ancak palm bu yağı bu noktada tek değil. Ayçiçek yağı, mısır özü yağı da aynı yapıya sahip. Hepsi yüksek ısıda trans yağa dönüşüyor. Zaten beslenmemizde yer alan omega 6′ ları çıkarıp, omega 3′ leri arttırmazsak bizim için pek ümit yok. O nedenle Canan Karatay  yağ yağ diye tutturuyor ya. Bu vesile ile sağlıklı yağlar hakkında yazdığım bu yazıyı da şuraya bırakayım;

Hatta tam olarak şöyle diyor Canan Karatay Hoca.

Trans yağlar da kronik dediğimiz hastalıklar ve başta kanser olmak üzere her türlü hastalığın nedenidir. Çünkü trans yağlar vücuda girdiği ve hücrelerimizin zarına yerleştiği zaman her türlü hücrenin normal fonksiyonunu bozmaktadır ve bağışıklık sistemini çökertmektedir.”

Ez cümle,

1- Palm yağı yüksek ısıya maruz kaldığında zararlı; ama diğer bitkisel yağlar da zararlı zaten.

2- Nutella, palm yağı barındıran tek ürün değil. Gıdaların etikelerini okuduğumuzda bunu fark edeceğiz.

3- Nutella raflardan kaldırılmıyor.

4- Nutella (ya da tüm nutella benzeri ürünler ) hakkında şu videoyu izlerseniz zaten yemezsiniz 🙂

Ve en güzeli, ev yapı düşük karbonhidratlı nutella tarifi olmadan, bu yazıyı bitiremem.

Şekersiz nutella tarifi