Gözümüzün nuru, medarı iftiharımız Doktor Mehmet Öz tarafındasn geliştirilen bir yeni diyet ile karşınızdayım efendim. Oldukça basit ve başarılı bir diyet olan pegan diyeti; Dr. Oz tarafından Amerika’ daki en başarılı iki diyete bakarak ve bunların kusurlarını örterek geliştirilmiş: Birisi Paleo diyeti diğeri Vegan diyeti. Paleo’ da yeterince sebze yok, Vegan da ise sebze yok.  İkisini karıştırıp uygulaması kolay bir pegan diyeti listesi yaratmışlar.

Bu diyeti 365 günlük bir diyet olarak düşünüyorlar. Eğer hafta 3 gün 30 dk’ lık egzersiz ile yapılırsa ve bir de akşam 6 dan sonra hiç bir şey yenmez ise her hafta 1 kilo kaybettirmesi mümkün. Ama yine bu da bir yaşam tarzı. Her şeyi ye, sağlıklı olanı ye, pegan diyeti denilen şeylerin hepsi sağlıklı gıdalar zaten.

Pegan Diyetinde Ne, Nasıl Yenir?

Sistemi basit olan Pegan 365 diyetinin listesini şöyle oluşturuyoruz. Her gün mutlaka aşağıdakileri yediğinize emin olun:

5 Kap Sebze

4 Sağlıklı Karbonhidrat

3 Akıllı Protein

2 Sağlıklı Yağ

1 Alternatif Süt Ürünü

Gördüğünüz gibi diyetin sistemi 5-4-3-2-1 . Her gün böyle besleniyorsunuz. Bu beslenmede haftada 1 gün  istediğini yeme günü var. Haftada iki bardak alkol olarak 1 kadeh şarap ve 1 bardak bira tüketilebilir. Haftada iki kez de hafif bir tatlı yenebilir. Mesela 1 parça kurabiye, bir küçük meyveli tatlı.

Detaylara Gelelim Hocam Ne Yiyeceğiz Yani?

5 Kap Sebze Ne demek?

Önce porsiyon konusuna açıklık getirelim. Kap demek bir küçük kase demek. Yani tam bizim çorba kaseleri değil de daha çok tatlı kasesi gibi düşünelim. Peki hangi sebzeler. Nişastalı sebzeler hariç hepsi. Yani bezelye, patates gibi nişasta içerenleri karbonhidratlar bölümünde sayacağız. Örneğin; karnıbahar, patlıcan, ıspanak gibi, atom salata gibi sebzeler.

4 Karbonhidrat Ne Demek?

Yarım kase gibi düşünelim. Bir dilim ekmek mesela 1 karbonhidrat olarak sayılır. Bir elma da. Burada şöyle düşünün, 1 mısır, 1 patates, yarım kase tahıl. Bunlar hep adetten sayılıyor. Aşağıda örnek liste vereceğim orada anlayacaksınız.  meyveler de burada.

3 Protein Ne Demek?

3 porsiyon proteinin mutlaka 1 tanesi paleo proteini olan hayvansal protein olmalı 2 tanesi vegan proteini. Mesela nohut, kuru fasulye bunlar vegan proteini. 2 yumurta ise 1 tane paleo proteinin eş. Yani sabah 2 yumurta yerseniz akşama kadar hayvansal protein yok. Sabah 2 yumurta yemezseniz öğlen 3 köfte yiyebilirsiniz gibi.

2 Sağlıklı Yağ Ne Demek?

Burada 1 çorba kaşığı zeytinyağı 1 yağ olarak sayılıyor. 4/1 avakado, 7-8 badem; 3-4 ceviz. Hepsi 1 yağ .

1 Alternatif Süt Ürünü Ne Demek?

Bu diyette süt ürünü yok biliyorsunuz. O yüzden vegan sütü denilen; badem sütü gibi, badem sütünden peynir gibi şeyler öneriliyor. Bunu Türkiye’ de çeşitlendirmek zor. O yüzden ben buraya 1 bardak badem sütü koyuyorum sizin için.

 

kaynak: https://www.doctoroz.com/article/print-pegan-365-diet-plan