peşin hashtag: portakal suyu gerçeği, endüstri yalanları, portakal suyu ve şeker

İdeal bir Amerikan ailesi sabah kahvaltıda kahvaltılık gevrek yemezse, bir dilim kızarmış ekmek, bir kızarmış yumurta ve bir koca bardak portakal suyu içer. Eğer o kahvaltı hafta sonu ise mutlaka, krep, reçel ve  tereyağı ile renklendirilir. Ama portakal suyu vazgeçilmezdir. Olmazsa olmadır, hayattır, sağlıktır : YALAN. Portakal suyu gerçeği ni öğrenmek için okumaya devam ediver gözüm;

Niye Yalan?

Ben size bu sitede hep bir gerçek hakkında bilgi vermeye çalışıyorum, bir şey çok abartılıyor, çok tavsiye ediliyor ise mutlaka arka planı görmeye çalışın ya da bir şey çok yeriliyor, kötüleniyorsa rakiplerine bakmaya çalışın. Portakalın neden bu kadar “sağlıklı içecek” sınıfında tüm dünyada kabul gördüğünü anlamak için dünya üretim sıralamasına bakmakta fayda var.

Şimdi anladınız değil mi, neden çok büyük propaganda ile dünyada gerçek olmayan bir algı oluşturulduğunu sevgili okurcum. Üretim tüketim olmayınca bir işe yaramaz. Tüketim sadece portakal yiyerek olmaz. Bir bardak için en az 3 portakal sıkılmalı ki, tüketim olsun.

Niye Yalan Diye Sormuştum?

Tamam canım, kızmayın hemen. Gelin birlikte hızlıca portakalın içeriğine bir bakalım. Şimdi siz günde 1 portakal yerseniz bu besin değerleri ile bir sorun yok. 9 gram şeker erkek için önerilen porsiyon kadın için ise 6 gram olan önerilen rakamın üstünde. Ama hadi 3 gram için bir birimizi kırmayalım. Diyelim ki her sabah portakal suyu içmeden güne başlamakta zorlanıyorsunuz. Sağlık için içmezseniz olmuyor gibi hissediyorsunuz. Bir bardak portakal suyu ortalama 3 -4 portakaldan yapıldığına göre; Demek ki siz sabahları en az 27 gram şeker ile güne başlıyorsunuz. Hayırlı olsun, daha fazla konuşmayacağım. Bu yazımdan şekerin zararlarını görmenizi rica ediyorum; 

Bu arada bu rakamlar “doğal” portakal suyu için geçerli. Gidip paketli meyve suyu alıyorsanız zaten onun içinde dışarıdan eklenen şeker ve daha bir çok katkı maddesi var. Hala paketli meyve suyunun sağlıklı olduğuna inanıyorsanız, derhal burayı terk edin.

İyi de sevgili kardeşim, o zaman C vitamini nasıl alacağız?

Şöyle, yeşil biber, kivi, brokoli gibi bir çok sebzede günlük ihtiyacı karşılayacak kadar var zaten. Ama bildiğiniz gibi vitaminin fazlası atılır vücuttan. O yüzden siz bir kilo portakalı sabah içtiğinizde muhtemelen öğlen gibi “C vitamini” vücudunuzu terk ediyor. Size ise maşallah gibi bir şeker  bırakıyor.

Bir de şöyle bir görselim var sizle paylaşmak istediğim; aşağıdaki görsel bir paket “M&M” ürününün besin değerleri. Hani “ay kilo aldırıyor canım öyle abur cubur yemem ben” diye burun kıvırdığın, hayatını almadığın şeylerden en meşhuru. Bi bakıver bakalım ne kadar şeker varmış içinde. 30 Gram!!

O zaman ne diyoruz, no portakal suyu, yes günde 1 adet portakal!! Memleketi de düşünmek lazım, üretiyoruz o kadar.