Bugünler çok fazla duyduğumuz bir kelime var : Probiyotik. Peki probiyotik nedir? Aslında bizim günlük hayatımızın bir parçası olan ecnebilerin ise pek bilmediği ya da şekerlisini bildiği yoğurtun içinde bolca bulunan probiyotik. Peki nedir bu probiyotik, nelerin içinde bulunur, ben de az mı var çok mu var, sağlığımla ilişkisi nedir probiyotiklerin? Probiyotik kapsül mü almalıyım, doğal yollardan alamaz mıyım? Neden her gün bir şey çıkartıyorsunuz, hepimiz doktor olduk mu diyorsunuz? Doğru yerdesin sevgili okur. Bu yazının konusu probiyotik.

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler nedir sorusunun cevabı basit ve şaşırtıcı: probiyotikler sindirim sisteminizde bulunan ve vücudunuzun besin maddelerini emme ve enfeksiyonla mücadele etme yeteneğini destekleyen bakterilerdir. Probiyotikler bağırsaklarda bulunur ve bağırsak sağlığı bütün vücut sağlığı için çok önemlidir. Kabız olduğunuzda dünyanınızın karardığını hatırlarsınız ya da tam aksi ishal olduğunuzda.

Sadece cildiniz ve sindirim sisteminiz, 2,000 farklı bakteri barındırır. Probiyotiklerin yararları, bağışıklık fonksiyonunu desteklemede, inflamasyonu azaltarak, sağlıklı sindirimi teşvik etmenin yanı sıra, özellikle prebiyotiklerle birlikte kullanıldığında, güzel bir cildin korunmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca bağırsaklarda bulunan bu bakteriler B12 vitamini üretme ve mikroplarda savaşmak konusunda oldukça etkililerdir.

Probiyotikler doğumumuzdan itibaren bağırsaklarımızdadır ve maalesef günlük beslenmemizin kalitesizliği nedeniyle sayıları azalabilir. Sayıları azaldığı vakit vücudumuz bir çok saldırıya açık hale gelir. Özellikle şeker ağırlıklı beslenenlerde iyi bakterilerimiz olan probiyotikler ölür ve yerlerine kötü huylu, gaddar canditalar gelir. Bunların bütün amacı sizi daha çok şeker yemeğe sevk etmektir.

Yani neymiş, bilmediğimiz soru olan probiyotik nedir ise cevabından binlerce probleme yol açabilecek bir sürü ek bilgi varmış.

Yine antibiyotik kullanımı da minnoş probiyotiklerimizi öldürür. O nedenle özellikle antibiyotik kullananların, probiyotik alımlarını arttırmaları elzemdir.

10 Probiyotik Katili

Ne kadar önemli olduğunu öğrendik peki neden yerli yerinde durmuyor bu probiyotik minnoşları? Çünkü onları öldüren şeyler hayatımızda baş köşede de ondan. Buyurun bakalım neler öldürüyor probiyotikleri;

  1. Reçetesiz ve gereksiz antibiyotik kullanım
  2. Şeker
  3.  GDO’ lu gıdalar
  4. Gluten
  5. Duygusal stress
  6. İlaçlar
  7. Alkol
  8. Hareketsizlik
  9. Uyku bozukluğu
  10. Sigara

Probiyotiklerin 5 Faydası

1- Sindirim Sistemi Sağlığı

Probiyotiklerin ilk büyük faydası, iyi sindirim sağlığının destekleyicisi olmalıdır.. Nova Scotia’daki Dalhousie Üniversitesi tarafından yapılan bir analize göre, sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde probiyotiklerin mutlaka kullanması önerilir. Kolit ve ülserik kolit gibi bağırsak sağlığının bozukluğunda probiyotik içeren besinler kullanmak ve probiyotik takviyesi almak hastanın iyileşmesinde büyük bir etki görülmesini sağlar.

2- Antibiyotik Rezistansını Azaltır

Her yerimizin antibiyotik olduğu şu dünyada, halk arasında konuşulan ” 2 paket antibiyotik içtim, hala düzelmedim” sohbetlerini duymuş olmalısınız. Bunun sebebi artık mikropların bağışıklık geliştirmiş olmasıdır. Ancak bizim vücudumuz da savunmasını kuvvetlendirirse antibiyotik kullanımı başarılı olacaktır.

3- Probiyotikler Mental Hastalıkların Tedavisinde Yardımcıdır

Ruh hali ile, bağırsakların ne ilgisi var. Eğer Prof. Dr. Emeran Mayer’ ın Beyin Bağırsak İlişkisi isimli kitabını okursanız çok ilgisi olduğunu görecekseniz. Son yıllarda yapılan araştırmalar artık bağırsakları 2. beyin olarak kabul etmekte. 2016′ da otizmden muzdarip bir çocuk üzerinde yapılan araştırmada, probiyotik kullanan çocuğun kullanmayana göre değerlerinde 3 puan azalma ve dalgalanan ruh halinin dengelendiği gözlemlenmiş. Özellikle otizm gibi bir sorundan muzdarip bir aile bu yazıyı okuyorsa onların ilgilenmesi için raporun linkini buraya bırakıyorum.  Yavaş yavaş probiyotik nedir ne işe yarar sorusunun cevabı kafanızda şekillenmeye başlamış olmalı 🙂

4-Bağışıklık Sistemi Kuvvetlendirmek ve İnflamasyon Azaltmak

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten başka çaremiz var mı sevgili okur? Mikropların bile akıllı dünyada biz bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmezsek her sene farklı bir grip türü gelip bizi yatağa seriyor. Çünkü ilaçlar faydasız kalıyor. Probiyotiklerin bu noktada da etkisi kanıtlanmış vaziyette. Diğer konu ise inflamasyon, ki biz buna iltihaplanma diyebiliriz. İltihaplanma maalesef kansere götüren bir rahatsızlık, kilo aldıran, bizi içten içten tüketen bir rahatsızlık ve herkeste var.

5- Cilt Sağlığı

Özellikle çocuklarda gözlenen cilt sağlığında inanılmaz iyileşme yine probiyotiklerin etkisi. Bu aynı zamanda iltihap azaltmanın da bir sonucu.

Devam Eden Probiyotik Araştırmaları:

Kanser tedavisinde, böbrek taşında, kilo vermede, idrar yolları iltihabında ve ağız sağlığı konusunda onlarca araştırma yapılıyor şu an. Probiyotiklerin faydalarının tespiti çok eski değil sevgili okur. Türkiye’ deki en kapsamlı blog yazısını da şu an okuyorsunuz. Hadi yine iyisiniz.

4 Adımda Probiyotikler Sistemimize Nasıl Alırız:

Araştırmacılar vücuttaki bakteri oranın iyi bakteriler ( probiyotikler) %85, kötü bakteriler %15 olarak belirlemişler. Eğer bu oran bozulur ve uzun zaman bozuk kalmaya devam ederse yukarıdaki sorunlarla karşılaşmak işten bile değil. Ancak bu hastalıklar yok diye bağırsaklarımız sağlıklı diyemeyiz. Huzursuz bağırsak sendromu denilen sürekli ishal hali ya da tam tersi 3-4 gün süren kabızlıklar da sizin probiyotiklerinizin oranının azaldığına dikkat çekiyor olabilir.

1- Ekşi Gıdaları Arttırmak

Elma sirkesi ve fermente gıdalar yani turşular hem probiyotik içerir hem de probiyotiklerin faydasını arttıran asitleri barındırır. Günde 2 çorba kaşığı elma sirkesi içebilirsiniz ya da salatalarınıza koyabilirsiniz. Bunun yanında her yerimiz turşu. Anane geleneklerine dönmek lazım sevgili okur.

2- Daha Fazla Probiyotik Gıda Tüketmek

Yine anadolu olarak o kadar şanslıyız ki, yoğurt neredeyse ana besinimiz. Elbette  kefir de bu toprakların evlerinde mayalanan bir gıda. Günlük bir kase yoğurt ve bir bardak kefir size yeter de artar. Ama yoğurt da kefir de evde mayalanmalı, hele probiyotik yoğurt diye satılan şeyleri asla almayın. Dalga geçer gibi şeker de koyuyorlar içine.

3- Sisteminizdeki Probiyotikleri Beslemek

Probiyotikler yaşayan bakteriler olduğu için, onları besleyin. Onları beslemenin en kolay yolu lifli gıdalar tüketmek. Ayrıca chia tohumu ve keten tohumu da probiyotikler tarafından sevilir.

4- Probiyotik Takviyesi Almak

Gıda takviyesi almanın zararlı bir yanı yok, fazlası zaten sistemden atılıyor. O nedenle içeriği zengin bir probiyotik tablet almak üzere eczaneye ya da doktorunuza danışabilirsiniz. Faydasını göreceğinize eminim ben her gün kullanıyorum. CFU oranına bakmanızda fayda var, ne kadar çok bakteri o kadar iyi.

kaynak: https://www.healthline.com

 

Bağırsak Sorunları Yaşıyorsanız Bu Yazıma da Göz Atın

Laktoz İntoleransı ve Belirtileri