Bu sitede size ketojenik diyeti anlatırken fazla ketojenik tarifler vermediğimin farkındayım. Bu bugün değişiyor.. Şimdi en temel ketojenik diyet sebzesi ile başlıyoruz. Karnabahar: Karnabahar kışın en güzel sebzesi değil mi ya? Yemeği, turşusu, kızartması herşeyi güzel. Şu sıralar biraz pahalı olsa da ( zaten ne pahalı değil ki ) aslında harika bir ketojenik diyet yiyeceği. Bu yazıda Amerikalıların makarna ile yaptıkları mac&cheese ‘ in tarifini veriyorum. Çok lezzetli çok doyurucu ve 6 gr net karb içeriyor. Ayrıca 33 gram yağ ve 13 grm protein ile harika bir akşam yemeği.

Hazırlaması kolay, pişirmesi kısa sürüyor ve tam bir ketojenik tarif. Ketojenik diyet neydi diyorsanız sizi buraya alalım:

http://biyerdenbasla.com/category/ketojenik-diyet/

Print Recipe
Keto: Karnabahar Mac& Cheese
6 gr - 33 gr Yağ -14 gr Protein
Hazırlık süresi 40 dk
Pişirme süresi 30 dk
Passive Time 10 dk
Kişi sayısı
Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 40 dk
Pişirme süresi 30 dk
Passive Time 10 dk
Kişi sayısı
Kişilik
Malzemeler
Yapılışı
  1. Karnabaharları yemeklikten daha küçük parçalar halinde ayıklayın, bir taşım kaynayana kadar haşlayın. Bir ortaboy fırın kabını ( borcam da olur) tereyağı ile ya da zeytinyağı ile yağlayın ki yapışmasın. Karnabahar hariç tüm malzemeleri bir tencerede peynirler eriyene kadar karıştırın. sonra karnabaharları içine alıp istediğiniz baharatları ekleyin. ve önceden ısıtılmış 250 derecelik fırına koyun. Üstü hafif kızarmaya başlayınca alabilirsiniz.
Recipe Notes

Share this Recipe