Tahıl Beyin kitabında Dr. David Perlmutter çarpıcı gerçekten bahs eder. Yağlar bizim genetik olarak ihtiyaç duyduğumuz tek temel besindir. Beynimiz ve vücudumuzdaki bir çok organımız yağdan oluşur ve yağ olmadığı durumda hayat da olmaz. Peki hal böyleyken sağlıklı beslenme olarak bize sunulan programlarda yağ neden çok az yer tutar bunu biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz tabi ki çünkü bunlar hep oyun.

Yağ Konusunda Yapılan En Büyük Yanlış

Bu hikayeyi şeker bölümünde anlatmıştım ama tekrar anlatırsam ağzım eskimez; Efendim yıllar yıllar önce  Amerika’ da kalp krizi geçirme oranları inanılmaz derecede artmış. Sonra bir gün dönemin Amerikan başkanı da kalp krizi geçirince bilim adamları “ne oluyor yav” demişler ve inceleme ekipleri kurulmuş. Bilim adamlarını ikiye bölen bir çalışma sonucunda kalp krizlerinin sorumlusu “yağlar” oluvermiş. Halbuki diğer seçenecek şekermiş. Sonrasında malumunuz gıdaların içinden yağlar çıkarılıp şeker konulmaya başlamış. O tarihten sonra bugüne sirayet eden bir çok farklı hastalık çıkmaya başlamış. İnsanlar artık çok farklı hastalıklarla mücadele etmek zorundaymış.Ta ki 2014 yılına kadar.

Time Kapaklarında Sağlık

Dünyanın en saygın dergisi Time bize yıllar içinde nasıl da yanıldığını aslında aşağıdaki basit kapak karşılaştırması ile ortaya koyuyor. 1950′ li yıllarda yayınlana Time’ ın kapağına gelen Dr. Ancel Key’ s diyor ki, kalp sağlığınız için yağı bırakın. 1980′ ler yayınlanan Time’ ın kapağındaki yumurta kolestrol kaynağı olarak gösteriliyor. Ama 2014 yılında açıkça TEREYAĞI YİYİN yazıyor. İşte efendimi bilimin ve bilim adamlarının bizi getirdiği hal bu. Bundan sonra artık yağlar kötü gibi bir araştırma hiç bir yer göremeyeceksiniz çünkü çalışmalar çok net. Bizi öldüren yağ değil karbonhidrat. Yağlar hayati fonksiyonların devamı için elzem.

cover-time-magazine-cholesterol-stories1

Peki Yağlar Nasıl Sağlıklı Oluyor Hocam, Hemen Kabul Edemem Bunu

Edersin tatlım, edersin çocuğum; Bir çok araştırma gösteriyor ki; doymuş yağ oranı yüksek gıdaları tüketmenin kolesterolü arttırdığı ve bunun sonucu olarak da kalp ve damar hastalıklarına neden olduğu tamamen bir yalan. Kolesterolün doymuş yağ ile, yani hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, tereyağı ile ilgilisi yok. Kolesterolü tetikleyen karbonhidrat. Hatta daha kötüsü yiyeceklerimizden çıkarılan yağların boşluğunu doldurmak üzere konulan karbonhidratların kolestrol seviyemizi daha da yükselterek bizi kolestrol ilaçlarına bağlı bir hayata mahkum etmesi size de birilerinin oyunu gibi gelmiyor mu ? Hemen şimdi elinizdeki kurabiyeyi yere bırakın ve kahvaltınıza inanılmaz faydalı yumurtayı dahil ederek sağlıklı beslenmeye ilk adımı atın. Hadi, hadi..

Shutterstock

 

Sahte Yağları Öğrenelim

Margarin!!! Derhal dolaplardan atılmalı tekrar ağıza sürülmemeli. Hatta yasaklanmalı ancak bu ülkede kalp vakfına sponsor olmuş yağ firmaları var. Arkadaşlar kazıklanıyoruz. Margarin denen şey, hidrojenize edilerek katı hale getirilmiş bitkisel yağdır. Kafanız karıştığında, bunaldığınızda insanlar sanayi devriminden önce nasıl yaşıyordu diye düşünün. Cevaplar orada. Kırsal yaşamda insanlar 1900′ lü yılların başında, yumurta, tereyağı, et, balık ve tavuk ile beslenirken en yaygın ölüm nedeni ishal, zatüre ve tüberkülozdu . 20. yüzyılın başlarına gelindiğinde beslenme düzenine ilişkin kayıtlar da çıkmaya başladı. Burada insanlar yılda 8 kilo tereyağı ve 1,3 kilo bitkisel yağ tüketiyorlardı. 1950′ li yıllarda ise tereyağ 4 kg bitkisel yağ da yine 4 kilogram oldu. 21. yüzyıla yaklaşırken ise tereyağın yerini margarin aldı ve hayatımızda bizim için sadece “az gerekli” olan bitkisel, doymamış yağlar bütün beslenme sistemizin ortasına çöreklendi.

Kilo Vermek İstiyorsan Yağlı Yeme: Yanlış

Yağ yediğimiz için yağlanıyoruz teorisi çürütüldüğünde sanırım röntgen cihazı yeni bulunmuştu. O kadar eski yani. Ama hala, bak hala, yağlı tüketirsem yağlı bir insan olurum diyorsun. Peki sorarım sana, inekler, koyunlar yağ mı yiyor da vücutlarında bıngıl bıngıl yağ var. Tahıl yiyorlar efendim, tahıl!! Sen de tahıl yemeyi, karbonhidrat yemeği kesersen kilo verirsin. Bu o kadar net ki bilemezsin. O yüzden lütfen bu algı operasyonundan bir an evvel sıyrılın. Doymuş yağlar bize kilo aldırmaz, tekli doymamış yağlar da aldırmaz;  çoklu doymamış yağlar; yani işlenmiş yağlar ve yüksek ısıya maruz kalarak trans yağa dönüşmüş yağlar vücudumuzda problemlere neden olur.  Hatta yağsız beslenme tarzını benimseyen insanlarda yağda çözülen vitamin eksiklikleri görülmeye başlar; A,D,E ve K vitaminleri; puff.

Yağ Neden Gerekli Ki?

Ben sevmiyorum hocam böyle vıcır vıcır, ne saçma. Yemesem olmaz mı? Olmaz evladım. Neden olmaz biliyor musun; dön bakalım bebekliğine. En çok ne yiyordun, anne sütü. Anne sütünün içeriğinde %54 oranında doymuş yağ bulunur. Çok uzağa gitme, içine bak her bir hücrenin %50′ si yağdan oluşur. Akciğer, karaciğer, kemiklerimiz ve bağışıklık sistemimiz işlevlerini yerine getirmek için yağa ihtiyaç duyarlar. Yine doymuş yağlar kalp kapakçığı için en en gerekli şeydir. Doymuş yağlar karaciğeri temizler, toksinlerden arındırır. Bitmedi du daha.. Bağışıklık sistemindeki akyuvarlar mikropları tanıyıp yok etme yeteneklerini hindistan cevizi ve tereyağından alınan doymuş yağa borçludur. Yine bu doymuş yağlar beynimize tokluk sinyali gönderirler.

Özetle Sağlıklı Beslenmek İçin Yağ Gerekli,

Yani ez cümle yağ kötü falan değil kardeşim. Sen doğada bulunduğu hali ile yağı alıyorsan o senin için faydalıdır. Ama sen gidip bir tarla ayçiçeğini sıkıyor, bunu fabrikaya sokup bilmem kaç bin derecede donduruyorsan bu senin doğanın dengesine müdahelendir. Doğa da gelir sana tokatı çakar. Hiç doymayan, yedikçe acıkan, acıktıkça kilo alan, sağlığı bozulan, sağlığı bozuldukça da para verip, bak para diyorum, para verip ilaç alan bir insana dönüşürsün. Neticede endüstri senin çok hastalanmalı ve iyileşmeni ve yine hastalanmanı ister ki çarklar dönsün.

Selamlar, yağlı günler efenim.