Amerikan kalp vakfına göre sağlıklı beslenme için ve hayatınızın bundan sonrasında iyi yaşamak, sağlığınızı korumak için yapmanız gereken çok fazla şey yok. Hele ki her geçen gün hastalıklara yakalanma riskimiz daha çok artıyor ve hayat kursağımızda kalıyorsa buna da mecburuz. Dünyada her yıl 33 milyar dolar sadece sağlık harcamasına gidiyor biliyor musunuz, biliyor musunuz bu parayla açlığa son verebiliriz. Ama acı olan biz çok yediğimiz için hasta oluyoruz ama bazıları yemek bulamadığı için ölüyor. O yüzden hemen bu gün sağlıklı beslenmeyi seçin.

1- Sağlıklı Beslenmek İçin: Kendinizi Eğitin

Ne yediğinizi biliyor musunuz, neyi ne için yediğinizi? Cevap hayır değil mi, çünkü çoğumuz bilmiyoruz. Yemek, beslenme değerleri, yağ oranları, gluten bu bilgiler kafamızda gidip geliyor. Yediğimiz şey konusunda kendimizi eğitmek maalesef çok çok kolay değil. Önce farkındalık gerekir, bu yola baş koymak gerekir. Ama başlangıç yapmanız için size önerimiz basit. Eğer ben sağlıklı yaşacağım, torunumun torununu göreceğim, hastalıklarla uğraşıp, 8 torba ilaçla gezmeyeceğim diyorsan buradan başla; Canan Karatay hoca’ nın, adı çok satsın diye “karatay diyeti” konulan ama tamamen beslenme eğitimi veren kitabını alın.

sağlıklı beslenme

2- Paketli Gıda’ dan Kaçarak Uzaklaşın

Karatay Hoca kitabında bundan bahsedecek ancak kitabı okumadan hemen buna başlayın. Mümkün olduğunca hazır yiyeceklerden, paketlenip raflarda aylarca beklesin diye tasarlanan ürünlerden uzak durmaya çalışın. Fabrikadan çıkan her şeyin amacı çok satış, az maliyettir ve tekrar almanızı sağlamaktır. Bu nedenle ürün etiketlerini okumayı öğrenin ve içeriklerine bakın. Bu gıdaları sadece 5 gün hayatınızdan çıkarıp tekrar aldığınızda sizi nasıl rahatsız ettiğini kendiniz göreceksiniz.

sağlıklı beslenme

3- Sağlıklı Yağlar İle Barışın

Yıllarca bize öğretilen şey; yağların kötü olduğuydu. Ama bunun altında saçma bir araştırma hatta basitçe bir ıskalama yatıyor. Amerika’ lı bir kaç bilim adamının yaptığı yanlış yıllarca kalp rahatsızlıklarının nedenini yağ olarak gösterdi ancak sonradan ortaya çıktı ki o aslında şekerdi. Sağlıklı yağlar, zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, hayvansal yağdır. Bu yağlar dışında özellikle Türk mutfağında son yıllarda oldukça çok kullanılan çiçek yağı ve mısır özü yağı kesinlikle tüketilmemesi gereken yağlardır. Mutfağınızda zeytin yağı ve tereyağına yer açın, diğer yağların kullanım oranını sınırlandırın.

sağlıklı beslenme

4- Yemek ve Yaşam Düzeni Oluşturun

Çok basit bazı kurallar var. Geç vakit yemek yemeyeceksin, vücudunun yemeği sindirmesine olanak tanıyacaksın. Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamayacaksın. Ara öğün bir zaruret olarak görmeyeceksin. Öğün aralarını 6 saatten fazla yapmayacaksın. Bunları aştığında düzenin hızlıca oturacak. Bu da seni farkına varmadan doğru beslenme düzenine çekecek.

sağlıklı beslenme

5- Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Biliyor musunuz bundan 100 yıl kadar önce kokain tüketimi serbestti. Hatta reklamı yapılan bir ürün olduğunu biliyor musunuz? Peki ya şekerin beyinde kokaini uyaran bölge ile aynı yere temas ettiğini beyinde kesinlikle kokain etkisi gösterdiğini biliyor musunuz? Şekeri hayatınızdan çıkarmadan ya da tüketimi kısıtlamadan sağlıklı beslenme konusuna girmiş olmazsınız. Bi’ yerden Başla’ da size şekeri bıraktıracak onlarca kaynak var, bu sayfamıza göz atın sevgili okur.

sağlıklı beslenme