Koşunnnnnn yeni diyet geldi. Şekersiz 21 gün diyeti ile karşınızdayım arkadaşlar.. Eğer beslenme konularına meraklı iseniz ve benim de içinde olduğum şekere karşı olanlar grubuna üye iseniz; şekersiz 21 gün diyetini duymuş olmalısınız.  Neden şekersiz konusunu açıklayacağım ama neden 21 günü önden açıklayayım. Yapılan bazı psikoloji tabanlı araştırmalar her hangi bir davranışı kazanmak için onu 21 gün boyunca tekrarlamak gerektiğini ortaya koyuyorlar. Bu nedenle 21 gün şekersiz beslenilirse vücut 21 günün sonunda artık yoksunluk hissinden kurtulmuş oluyor. Mantıklı gelebilir, gelmeye de bilir. Mantık kısmını sorgulayanların 5 gün boyunca sadece lahana yenilen diyetleri yaptıklarını unutmayalım 😄 Denemesi bedava..

Neden Şekersiz 21 Gün Diyeti?

Şekere şiddetle karşı olanlar grubunun bir ferdi olarak biyerdenbasla.com’ da defalarca şeker ile ilgili yazılar yazdım. Size şuradan kategorinin linkini vereyim ki, öncelikle şekerin ne kadar lanet bir şey olduğuna ikna olun. İkna olup geldiyseniz bir özet yapalım mı canlarım birlikte; Şekeri bıraktığımızda aşağıdaki güzellikler ile karşılaşırız;

 • Kilo Verme: Şeker kalorilidir ama boş bir kalori. Yani içinde işe yarar hiç bir şey yok. Tok tutmadığı gibi acıktırır.
 • Parlak Bir Zihin: Bir çok araştırma şekerin beyinde kokain etkisi yarattığını ortaya koymuş, bağımlılık seviyesi kokain ile eş, şekersiz hayat parlak bir zihin demek.
 • Ağız Sağlığı: Şekerli içecekler ve yiyecekler önce dişlere zarar verir. Bunlardan kurtulmanın güzel etkisi önce ağızda başlar.
 • Stabil Enerji:  Sürekli şeker tüketen insanlarda ciddi bir şeker krizi görülür, şeker alınmadığında enerji düşer. 21 günün sonunda bunun ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Peki Neler Yiyeceğiz Şekersiz 21 Gün Diyetinde

Aslında basit, öncelikle içinde şeker olduğuna emin olduğunuz her şeyi hayatınızdan çıkartıyorsunuz. Bunların zaten çoğu paketli gıda ve gazlı içecekler. Sonra etiket okumaya başlıyorsunuz. Buradaki amaç gizli şekerlerden kurtulmak. Mesela kırmızı paketli en çok satılan makarnaların içinde de şeker var, bazı salçaların içinde de. Bunlar karbonhidrattan gelen şeker değil ciddi ciddi sonradan eklenen rafine şeker.

Rafine şekeri komple kestikten sonra bu defa meyveleri sınırlandırmaya başlayın. Kuru – yaş fark etmez, hepsinin içinde şeker var. Günde 2 porsiyon meyve kafidir. İçki içiyorsanız malt içkiler olabilir. Ama şekeri hayatınızdan çıkardıktan sonra yerini sağlıklı yağlarla doldurmaya başlayan. Sabahları reçel yemek yok artık. Bunun yerine bir tatlı kaşığı orjinal bal yiyebilirsiniz mesela.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Özellikle meyve sularından kaçınılması gerektiğini söylemek lazım zira bir bardak meyve suyu içinde çok fazla meyve var. Bunun yanında işlenmiş her gıdadan uzak durunuz.

 • İşlenmiş şeker;  Beyaz- kahverengi fark etmeksizin şeker; mısır şurubu ve fruktoz şurubu.
 • İster tatlandırıcı ile ister rafine şeker ile yapılmış işlenmiş gıda. ( bisküviler, çikolatalar vs)
 • Limitli tüketimi önerilen kuru meyveler. Bunlar glisemik index açısından oldukça yüksekler.
 • Limitli tüketimi önerilen doğal nişastalı gıdalar; patates, pirinç, bezelye.

Peki Bu 3 Hafta Boyunca Neler Olacak?

Hafta 1: Önce enerjinizin düştüğünü hissedeceksiniz. Özellikle öğlenden akşama kadar atıştırmalık şekerli bir şeyler yiyorsanız bu sizi biraz yorabilir. Atıştırmalık olarak bir avuç kuru yemiş ve yanında 1 hurma deneyin. Eğer çalışan biri iseniz en zor kısmı hafta sonu olacak. Canınız her şeker istediğinde su için ve içtiğiniz suya tarçın çubuğu ekleyin. Tarçın kan şekerini dengelemenize yardımcı olur. Unutmayın her şeker isteği bir bardak su! Hafta sonuna doğru enerjinizin arttığını uykularınızın düzene girdiğini hissedeceksiniz.

Hafta 2: İkinci haftada hissedeceğiniz en büyük değişim sabahları yorgun kalkamamak olacak, ciddi anlamda enerjik hissedeceksiniz, vücudunuz temizleniyor arkadaşlar  😃 Artık öğleden sonra bisküvi aramaları gitmiş olacak.  Kadınlar için eğer şekersizlik haftası regl olunan döneme geliyorsa biraz daha zor geçebilir. Çünkü bende hiç olmayan ama bir çok arkadaşımın çikolatasız bir regl  dönemi düşünülemez kanısı yaygın. O yüzden şekersiz 21 gün diyetine regl döneminiz bittikten sonra başlamanızı önemle tavsiye ediyorum. 21 günün sonunda 2. regl döneminiz geldiğinde hala ihtiyaç duyuyorsanız ki sanmıyorum, kuru meyve ile idare edin.

Hafta 3: Artık tartılabilirsiniz. Eğer başlamadan bel çevresi ölçüsünü alırsanız bu çok iyi olur çünkü hayatınızdan sadece işlenmiş gıdayı çıkartmanızın size etkisi bazı “-” kilolar ya da bel çevresinde bir kaç cm incelme ile geri dönecek. Evde daha fazla pişirmeye başlamış olabilirsiniz. Eğer doğal tatlandırıcılar ile yapılmış atıştırmalıklara hala bakmadıysanız internette bu tarifleri arıyor olabilirsiniz. Hoş geldiniz; bağımlılıktan kurtuldunuz ve şimdi aynen devam etme zamanı. Ama eğer 21 gün sonunda ya birazcık yesem ne olur ki diyorsanız size benim yaptığım gibi  🤦‍♀️marketten bir iki paket bisküvi alıp yemenizi tavsiye ederim, bakalım vücudunuz onu sindirebiliyor mu, bakalım gece uyuyabiliyor musunuz, başıma geldi ondan biliyorum😨.

Şekersiz 21 Gün Diyet Programı İlk 1 Hafta

Size yardımcı olmak için bir kaç motivasyonel bilgi topladım, gün be gün bu aşağıdakileri uygulayın.

 • Gün 1: Neden şekersiz 21 gün diyetine karar verdiniz? Ne umuyorsunuz, arkadaşlarınızla paylaşın, ya whatsapp gruplarına ya da instagrama mesela. Beni de tagleyebilirsiniz. @bi_yerden_basla_  21 gün boyunca neler yediğinizi çekip storylerinizi dizin arka arkaya
 • Gün 2 : Temizlik zamanı! Hemen buz dolabını, fırının altındaki çekmeceyi, kiler dolabını açıp etiket okumaya başlayın. içinde şeker olanlar derhal çöpe. Alış verişe çıkın. İlk seferinde markette ciddi bir zaman harcayabilirsiniz, etiket okumak uzun sürüyor. 🙃
 • Gün 3: Meyve sularını ve gazlı içecekleri içmeden öğlen yemeği yemek nasıl oluyor, tecrübe edin. Mesela soda, ayran deneyin.

 • Gün 4 : Su içmek aşırı önemli dostlar. Her şeker istediğinizde canınızı bir bardak su için. Sabah ofise geldiğinde sürahinizi doldurun ( sürahiniz yoksa lütfen hemen edinin ) ve içine bir dilim limon bir çubuk tarçın atın. Bu sürahiden 2 tane bitecek bugün.
 • Gün 5: Hadi bugün hareket edin be! Biraz yürüyün mesela, 20-25 dk tembolu ya da salona gidin üye iseniz. Ama unutmayın bir bağımlılık ile savaşıyorsunuz ve hareket her zaman iyidir.
 • Gün 6: İnternetten şekersiz atıştırmalık tariflerine bakın. Hafta sonu gelmiş olmalı pazartesi başladıysanız, o zaman evde bir şeyler yapmak lazım, ben size bir tarif vereyim, siz devamını bulursunuz nasılsa. Ben de arada bir sema’ dan bakıyorum. Buyrun bu da semanın sağlıklı mutfağı. Burada tarif çok. Bir de fit mühendis var, onu da aşağıda ekleyeyim.

[instagram url=https://www.instagram.com/p/BprG5DanNYQ/ hidecaption=true width=320]

 • Gün 7: Tebrikler bir haftayı atlattınız, bunu bir selfi ile kutlayın, yapamazsın diyen arkadaşlarınıza sevgiler gönderin.

 

Bu zorlu bir yol gibi görünebilir özellikle hayatınızda gıda anlamında bir kısıtlamaya gitmediyseniz daha önce yorucu olabilir. Ama bu yolda hem öğrenecek hem de değişimi fark edeceksiniz. Sıkılır, yorulursanız yazın bana. Uzun zamandır marketten alınmış bir çikolata yemiyorum, hiç bir yerim eksilmedi. 🤗

 

Bu Yazılara Da Bakmak İsteyebilirsiniz!

Şekerden Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 10 Tavsiye