Son yılların bir diğer trend gıda da sirke değil mi sevgili okur? Çok duyuyoruz ama bizim için sadece çoban salata da kullanılan sirkeyi neden bu kadar abarttılar bilemiyoruz. Bir şekilde sirkenin faydaları var ama nedir, ne değildir haberimiz yok.

Hatta şöyle diyaloglar duymanız da muhtemel.
– Aaa Şermin kilo vermişsin, naptın kız söyle,
– Canım hiç bişi yapmadım sabahları 1 bardak elma sirkesi içiyorum.

Ama işin aslı öyle değildir, yani sadece sabahları bir bardak elma sirkesi içerek yıllardır biriktirdiğin yağlar erimez. Ama fayda kısmına geçecek olursak, bu kadim gıda yüz yıllardır olduğu gibi insanları iyileştirmeye devam ediyor. Şimdi size elma sirkesinin 6 kanıtlanmış etkisini bir sayayım da siz de görün.

Elma Sirkesinin Kanıtlanmış Faydaları:

1- Bakteri Yok Edici Olarak Elma Sirkesi

Bildiğiniz gibi aslında sirke bakteri temizleyici olarak yıllarca kullanılmıştır. Hatta ateşi çıkanların koltuk altlarına sirke konulmasının sebebi de ter ile atılan bakterilerin olduğu bölgeyi dezenfekte etmektir. Anadolu’ da mantar, bit, siğil tedavisinde de çokça kullanılır hala ve yazılı kaynaklar modern tıbbın babası Hipokrat’ ın yara temizleme aracı olarak sirkeyi kullandığını söylemekte.

Sirkeyi günlük hayatın bir parçası haline getirmek, yediğimiz içtiğimiz şeylerde var olan bakterileri öldürüp daha temiz bir beslenmeye geçmemizi sağlayacaktır.

2- Kan Şekerini Sabitleme Aracı Olarak Elma Sirkesi

Biliyorsunuz kan şekerinin yüksek yahut düşük olması insülin direnci ve sonrasında diyabet riski demek. Diyabet evlerden ırak bir rahatsızlık.  Aslında şekere en büyük düşman şeker. Rafine şeker, karbonhidrat ve meyve şekeri. Eğer diyabetten muzdaripseniz mutlaka düşük karbonhidrat beslenmesine geçmeniz lazım. Bu konuya ilişkin yazı burada.

Ama sirkenin kan şekerini sabitlemede yardımcı olduğunu öğrenmek ise büyük bir süpriz, belki de bizim geleneklerimizde sirkeli turşular ve salatalara ilave edilen sirkelerin sebebi budur. Her zaman geçmişe bakmak lazım sevgili okur. Buyurun size elma sirkesinin kan şekerini nasıl stabile ettiğinin rakamsal değerleri.

  • Yemekle birlikte alınan sirke, yüksek karbonhidratlı bir yemekte (makarna gibi) insülin hassasiyetini %19-34 arası azaltıyor. (kaynak)
  • 50 gramlık bir beyaz ekmek tüketiminde kan şekerini %34 oranında azaltıyor. (kaynak)
  • Yatmadan önce içilen 2 yemek kaşığı elma sirkesi açlık kan şekerini %4 azaltıyor. (kaynak)

** hali hazırda diyabete ilişkin bir ilaç alıyorsanız doktorunuza danışın lütfen.

3- Tokluk Yaratması Nedeniyle Kilo Verme Aracı Olarak Sirke

Sirkenin eklendiği öğünlerde bir tokluk hissi yarattığını bugüne kadar fark etmemiş olabilirsiniz. Ama denemesi bedava değil mi sevgili okur; çünkü yapılan bir araştırmaya göre öğünlerinde sirke tüketen kişiler, tüketmeyenlere oranla 200-300 kalorilik daha az yemek tüketimi gerçekleştirdiler. (kaynak) Daha az kalori almak kilo vermek demek aslında. Bir diğer araştırma 12 haftada, günde bir kaşık sirke tüketen kişinin 1,2 kg ve özellikle bel çevresinden kilo kaybı yaşadığını söylüyor.  Tabi bunu beslenme tarzında hiç değişiklik yapmadan elde etmiş, bir de dikkat etseniz neler olur bir düşünün!

Dedik ya denemesi bedava, bu gün salatanıza elma sirkesi ilave etseniz nasıl olur, bence çok güzel oluyor.

4- Kolesterol Düşürücü Etkisi ile Kalp Koruyucu olarak Sirke

Dünyada hala en çok ölüme neden olan hastalık, kalp ve damar rahatsızlıkları değil mi? Kalp ve damar rahatsızlıklarının altında yatan en büyük etken ise kolesterol . Henüz insanlar üzerinde denenmemiş olmasına rağmen fareler üzerinde yapılan (onlar olmasa ne yapardık? ) testler gösteriyor ki, sirke tüketimi kolesterol ve trigliserid seviyesini aşağı çekiyor. (kaynak) Bu da onu kalp dostu yapıyor.

5- Kanserle Savaşma Aracı Olarak Sirke

Kanser denilen evlerden ırak, kimsenin başına gelmemesini ve derhal bir tedavi geliştirilmelisini arzuladığımız lanet hastalıktan muzdarip insanlar üzerinde yapılan bir kaç araştırma, sirkenin kanser hücrelerini öldürdüğü yönünde. (kaynak) Ancak bilmekte fayda var ki bu araştırmalar bir tüp içine konulan kanserli hücrelere yapılmış. O nedenle kesinliği saptanmamış bir olgu bu.

Kansere ilişkin araştırmalar devam etmekle birlikte, zaten önceki 4 neden bu mucize gıdayı tüketmek için yeterli.

 

BONUS:

Büyü – kötü enerji temizleyici diyollar. 😁😁😁 (bunun için kaynak gösteremicem )

yazı kaynağı: healthline . com