Her şey doğru, doğru besleniyor, sağlıklı yiyecekleri mutfağımızdan eksik etmiyoruz. Üstüne üstlük spor salonlarında ter döküyoruz ama kilo veremiyoruz.. Çünkü.. Çünkü… İşte cevap, çünkü: Kortizol Seviyesi. Yani stres hormonu canım. Stres hormonu kilo vermeyi durduğu gibi yanında karın bölgesinde yağ alımını arttırır. Biz buna, su içsem yarıyor diyoruz.

Peki Stres Nasıl Kilo Aldırır?

Kortizol aslında bizim hayatta kalma hormonumuzdur. Vücudun yapısı kurgulanırken, ani gelişen tehlikeli durumlarda devreye girerek canımızı kurtarmak üzere tasarlanmıştır. Mesela sağ yanınızdan hızla gelen bir arabadan kaçma anındaki refleks kortizol sayesinde devreye girer. Ancak günümüzün lanet olası şartları nedeniyle, aslında atalarımızın bir kaplandan kaçmak üzere kullandığı kortizol bugün her anımızda. Her anımızda olunca fazla da oluyor tabi. Fazlası ne yapılacak, vücudun dengesini bozacak ve en büyük etkilerinden biri kilo almak olacak. Aslında kilo verememe stressi bile kilo almaya neden olacak. Kısır bir döngüye sürükleneceğiz. Kilo veremedikçe ve bunun için üzüldükçe daha da kilo alacağız.

Tamam da Nasıl Kurtuluruz?

Bunun için buradayız canım, sinirlenme hemen. Bak kortizol seviyen yükseliyor. Ama önce sende kortizol yüksekliği semptomları var mı, ona bakalım değil mi?

7 Yüksek Kortizol Semptomu

1- Hızlı ruh Hali Değişikliği

Bir günüm ” bir günümü tutmuyor, anım anımı tutmuyor, bir sinirliyim, bir kaygılıyım bir neşeli” diyorsan. Evet kortizol seviyen yüksek

2- Sürekli Yorgunluk

“Elimi kaldıracak halim yok, evde kalsam dışarı çıkmak istiyorum, dışarı çıksam eve dönüp yatmak istiyorum” diyorsan.. Evet kortizol seviyen yüksek.

3- Çarpıntı ve Hipertansiyon

“Kalbim taş gibi, hiiç bir şeyim yok ama bazen çarpıntı oluyor, ananem gibi tansiyonum yükseliyor” diyorsan evet, kortizol seviyen yüksek

4- Kilo Vermeme

“Baklava, börek yemiyor, her gün yürüyüş yapıyorum ama su içsem yarıyor, kilo veremiyorum hatta alıyorum” diyorsan, kortizol seviyen yüksek.

5- Zayıf Hafıza

“Eskiden fil gibiydim, her şeyi hatırlardım, şimdi mutfağa gidiyorum, ne alacağımı unutuyorum, geri dönüyorum” diyorsan, kortizol seviyen coşkun.

6- Uyku Sorunu

” Gece yatağa yatıp 8 tur atmadan uyuyamıyorum, aklımda tilkiler tilkiler” diyorsan tabi ki kortizol seni ayakta tutuyor.

7- Bağırsak Sisteminde Sorun

“3 Gün üst üste tuvalete çıkamadığım oluyor, bazı günler de tuvaletten çıkamıyorum” diyorsan, bağırsakların sana bir şey söylüyor, kortizolü düşür.

Anladık, Bende Bunların Çoğu Var, Ne Yapacağız?

Doğru Beslenme

Öncelikle bu yiyeceklerden kaçınalım : Kafein içeren gıdalar, şekerli gıdalar ve tatlandırıcılar (aspartam)

Bunları da tüketmeye özen gösterelim:

Fosfor içerene yiyecekler, yani çoğunlukla kaliteli protein içeren balıklar, levrek, mersin balığı, hamsi, sardalya, karides vb.

Fenalin ve triptofan bakımından zengin gıdalar; tavuk (gezenlerden mümkünse), yumurta, esmer prinç, brokoli, kabak, enginar, yağlı tohumlar, kırmızı et.

B5 Vitamini içeren gıdalar; tohumlar, badem, yulaf kepeği, süt, somon.

Ve ayrıca, fasulye, tam tahıllar ve ay çekirdeği.

Bunların yanında yemek yemek için saatlerce beklemeye gerek yok, acıktıysanız yiyin. Günde maksimum 5 defa yemek sorun değil.

Egzersiz

Haftada 3 defa egzersiz yapmak vücuda endorfin salgılatacağı için mutluluk seviyenizi arttıracaktır. Şimdi kortizol düşünsün. (güneş gözlüklü emoji). 50 dakikayı geçmeyecek şekilde, hangi egzersizi yaparsanız yapın, hareket edin.

İyi Uyku

Uyumadan önce bir bardak melissa ya da adaçayı içmek, daha hızlı uykuya dalmanızı sağlar, uyumadan önce telefonla vakit geçirmek yerine kitap okumayı deneyin. Ayrıca bileklerinizi lavanta yağı ile ovmak da sizi beklemediğiniz kadar rahatlacaktır.

Meditasyon

Stres seviyeniz çok yüksek ise mesela bu hafta sonu ormanlık bir alana gidin, derin derin nefes alın. Ya da her akşam uyumadan önce nefes egresizlerini deneyin.. Kendinizle baş başa kalmak da bir meditasyondur, unutmayın.

Yardımcı Takviyeler Alın

C vitamini, magnezyum, A vitamini, folik asit gibi takviyeler stress azaltma yolcuğunda size iyi gelecektir.

Bonus:

Sosyal medyada az vakit harcayın, sadece hafta sonu haber izleyin. Tek derdiniz kendiniz olsun sevgili okur, memleket bir şekilde baki kalır..

 

 

Not: Bu sitedeki yazılar, uzun araştırmalar sonucu derlenerek oluşturulmuştur. Tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Yazılar izinsiz ve kaynaksız kopyalanmaya karşı Türkiye Cumhuriyeti Telif Hakkı Kanunları ile korunmaktadır.

Ebru Yavuz