Bu yazımda size stres yüzünden aslında kortizol hormonu yüzünden kilo verememe durumunda bahsetmiştim, inanmazsanız okuyun 😁. Siz de pek bir beğenmiş, ağzınıza bir gıdım sağlıksız gıda koymadığınız halde neden kilo veremediğinizi şıp diye anlamıştınız. Ama önemli olan stresi azaltan besinler nelerdi, bunları bulmaktı.

Ülkemizin medarı iftiharı, her ne kadar kendisini OZ büyücüsü gibi Dr. Oz olarak tanımlasa da Mehmet Öz hocamızın stresi azaltmak adına hazırladığı alış veriş listesine bir bakalım, koşalım alalım.

Stresi Azaltan Besinler 1 :  Ispanak

Ispanağın içinde bulunan magnezyum, kortizol seviyesini dengede tutmak için iyi. Eğer ıspanak turunçgillerle birlikte tüketilirse çok daha etkili olur. Bu arkadaşı çiğ yemek daha çok tavsiye ediliyor. Kendisi güzel bir salata malzemesi olabileceği gibi, aynı zamanda smoothie de yapılabilir, detoks içeceklerinin temel maddesi olması bundandır.

2- Kuru Fasulye ve Arpa

Fosfatidil içeriği nedeniyle kuru fasulye ve arpa kortizolü aşağı çekebilir. Zaten bu madde mutluluk vadeden besin takviyelerinin de içinde bulunmaktadır. Ayrıca uyku kalitenizi de arttıracaktır. Belki de içimizdeki stressi gaz ile atıyordur, olamaz mı ? 😂😂 Tabi kendisini şöyle bol tereyağlı bir pilavla tüketince kilo vermeye yardımcı olacağını sanmıyorum canlarım.

3- Turunçgiller

Stres sizi yere çarptığında, içinizi şişirdiğinde hemen bir portakala, bir mandalinaya koşun. Vitamin  C açısından zengin bu gıdalar kortizolü aşağı çeker. Ayrıca kivi de kortizol üretimini dengeleyecektir. Diğer yandan etkisini arttırmak için bir portakalı yarım avakodo ile birlikte tüketirsek hem vücuttaki enflamasyon azalır, hem de vitamin c’ den daha fazla faydalanmış oluruz. 1 kilo portakal suyu sıkıp içmeyin ama olur mu, malum şeker.

 

4- Omega 3

Omega 3 yine karşımıza çıktı arkadaşlar yapacak bir şey yok. Kendisi biliyorsunuz en çok somonda ve diğer soğuk deniz balıklarında bulunur. Aynı zamanda kendisini yine cevizde bulabilirsiniz. Her şey tadında güzel haftada 2 kere balık yeseniz kafi. Bizim balıkları tercih edecekseniz buyurun size omega 3 içeren balık türleri listesi.

Stresi Azaltan Besinler 5- Bitter Çikolata

Hah, hadi yine iyisiniz. Çikolata stressi azaltıyormuş ya .. Amma bitter!! Yani şekeri az, kakaosu yüksek. Hani şu karışık bayram çikolatalarından ben siyahları almayayım canım diye ayırdığınız. İşte o iyi. Çikolatayı mideye indirince neden stresi azaltan besinlerde yer aldığını göreceksiniz.