Her gün gazetelerde, Tv’ lerde süper gıdalar diye haber görenler el kaldırsın. Süper gıdalar nelerdir, uçuyorlar mı? Yediğinizde sizi mi uçuruyorlar ne yapıyor bunlar, süper gıdaları  nasıl tüketmek gerekir, her şeyi ama her şeyi anlatım. Şimdi eğer paraşütleriniz hazırsa uçuşa geçebilir, süper gıdaları neler öğrenebiliriz.

Bi saniye; süper gıdaları tanıtmaya geçmeden önce mutlaka bilmeniz gereken bir şey var; süper gıdalar kalp, sinir sistemi sağlığı, kilo verme, stres azaltma konusunda size destek olabilir fakat sizin de onların size yardım etmesine imkan vermeniz lazım. Bahsi geçen gıdaları tüketmek diğer hiç bir alışkanlığınızı değiştirmeden hayatınızda mucizevi değişiklikler yapmayacaktır.

1- Süper Gıdalar: Tarçın

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan bu baharat aslında bizim mutfağımızda nasıl da doğru kullanılmış, binlerce yıl önceden faydası nasıl da biliniyormuş, insan şaşırıyor. Neden, çünkü tarçın kan şekerini dengeleyen çok ciddiye alınması gereken bir baharattır ve düşünün bakalım hangi tatlılara tarçın serpilir; sütlaç, aşure.. Bu tatlılar tam da kalori bombası değil mi çünkü içlerinde hem tahıl hem şeker var. Siz tabi sütlaç denizlerinde yüzerken tarçın serpiyor olmanız pek bir işe yaramaz. O yüzden bu gibi gıdaları kısıtlayıp bir de günlük hayatınıza tarçın eklerseniz açlık krizlerinin azaldığını fark edeceksiniz. Yoğurt ile, elma ile tüketilebilir, çay olarak içilebilir.

2- Süper Gıdalar: Brokoli

Bu yeşil, sevimli bitki ülkemizde belki ancak 10 yıldır biliniyor. Hatta ilk tanınmaya başlandığında fiyatı el yakardı. Şimdilerde mevsiminde kilosu 3-4 TL ‘ ye tedarik edilebiliyor. Brokoliyi bu kadar gerekli yapan şey ise şu; içindeki yüksek miktarda K vitamini kemik sağlığı için ciddi önem taşıyor. Diğer yandan kuvvetli bir antioksidan ve diğer yandan da A ve C vitamini açısından çok zengin. Doyurucu bir yan yemek olarak tüketilebileceği gibi, zeytinyağlı salatası ya da çorbası da pek şahane olur.

3-  Süper Gıdalar: Somon

Artık hemen hemen her yerde bulabileceğiniz yine tüm dünyanın faydalarına yeni yeni vakıf olduğu bir balık türü. Bizim gibi balık zengini bir Akdeniz ülkesinde, zaten günlük beslenmemizde önemli yer tutuyor deniz ürünleri. Ama somon başka. Çünkü içinde pek de başka gıdalarda bulamayacağınız omega- 3 var ki, omega 3 beyin ve damar sağlığı için oldukça gerekli, olmazsa olmaz bir yağ türü. Bir de bu miktarda anne sütünde varmış mesela siz anlayın beyin için ne kadar önemli olduğunu. Eğer yapabiliyorsanız somonu haftada en az 1 kere yemek önemlidir. Yapamıyorsanız omega – 3 ihtiva eden diğer besinlere buradan bakabilirsiniz. Buradan da Omega – 3 hakkında yazdığım daha kapsamlı bir yazıyı inceleyebilirsiniz.

4-  Süper Gıdalar: Kara Lahana

Yine bakıyorum da bu süper gıda olarak geçen bir çok ürün aslında bizim mutfağımızda varmış. Kara lahan yeşil yapraklı bir sebze olduğu için kuvvetli bir magnezyum ve c vitamini kaynağı hem de bu hizmeti size çok az kalori ile sağlıyor. Yani sonuçta portakal da c vitamini kaynağı ama kendisi çok şekerli bir meyve. O nedenle c vitamini içeren yeşil sebzeler doktorlarca daha fazla tavsiye ediliyor zaten. Basit bir kara lahana yemeği sizi uzun süre tok tutar ve mutlu eder; yaprakları haşlayın, sonra zeytin yağında 10 dakika kadar  kavurun. Üstüne yoğurt ve sıcak domates sosu ile şahane bir yemek olur.

5-  Süper Gıdalar: Keten Tohumu

Keten tohumu  ekmek içlerinden, çok tahıllı pastane ürünlerinden derhal çıksın. Çünkü kendisi önemli bir omega – 3 kaynağı ve anti infilamatör, yani vücuttan iltihap söken bir gıda. Keten tohumunu yoğurtla tüketebilirsiniz, ya da yemeklerinizde yağını kullanabilirsiniz.

6- Süper Gıdalar: Badem

Bu sevgili badem arkadaş da ecnebilerin yeni yeni tanıdığı ama bizim pek sevdiğimiz bir kuru yemiş. Kendisi e vitamini açısından epeyce sağlıklı olmasının yanında süt ürünü olmayıp yüksek miktarda kalsiyum içeren bir gıda aynı zamanda. Tabi avuç avuç kavrulmuş badem tüketmeyeceğiz. Çiğ alacağız, günde bir avuç tüketeceğiz. Son yıllarda türeyen süt alerjilerine birebir, çünkü bademden süt de yapabiliriz. Nasıl mı?

8- Süper Gıdalar: Yoğurt

Efendim bizim bin yıllardır evimizden eksik etmediğimiz yoğurt biliyor olmalısınız ciddi bir probiyotik kaynağı. Probiyotikler bağırsak sağlımız için oldukça önemli bakteriler. Bağırsaklarımız sağlıklı ise vücudumuz sağlıklı. O yüzden evde mayalanmış yoğurt çok gerekli çok sağlıklıdır.

9- Süper Gıdalar: Hindistan Cevizi

Şimdi yavaş yavaş bize pek uzak olan süper gıdalara geçiyoruz. Hindistan cevizi son 2-3 yılın popi gıdası. Biz bu arkadaşı sadece çikolataların içinde ve de evde yapılmış pastaların üstünde tüketirdik ama iş öyle değilmiş. Kendisi çok sağlıklı yağlar içeren bir gıda, ister katur kutur atıştırın isterseniz yağını kahvenize atın ya da yemek pişirmede kullanılın. Kolay dumanlanmayan, yemeye kesinlikle egzotik bir tat vermeyen yağı var. Marketlerde satılıyor artık. Şahsen ben kendisini çok severek tüketiyorum. Uzun süre tokluklara yardımcı olduğu için de diyetimin vazgeçilmezi.

10 – Süper Gıdalar: Avokado

Meyve sınıfında geçse de kendisi aslında bana göre sebzedir. Çünkü şekersiz meyve mi olur ☺ . Avokado tıpkı hindistan cevizi gibi içerdiği sağlıklı yağlar bakımında bizim gibi düşük karbonhidrat beslenmeye çalışan insanların baş tacı, gözünün nuru. Pahalı bir gıda olmasına rağmen, salatalar içinde ya da kahvaltıda tüketildiğinde sizi uzun süre tok tutacak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bir yandan da damarlarınıza iyi gelecektir.

Bonus: +4 Süper Gıda: