Peşin hastgah: # yumurta tarifleri, # farklı yumurta tarifleri # egg benedict

Her sabah haşlanmış yumurta yemekten bıkanlarda bugün: Yarı haşlanmış yumurtalı, ıspanaklı kahvaltı.

Herkes yumurta yiyin diye bağırıp duruyor ama haşlama, sahanda, omlet, hadi melemen.. Eee, başka ne yapacağız, bu yumurta ile farklı ne elde edebiliriz, sıkıldık aynı şeyleri yemekten.. O zaman çare; Bi’ yerdenbaşla. İşte size bizim mutfağımızdaki çılbıra benzeyen, ingilizlerin ise egg benedict dedikleri bu basit yöntem ile farklı bir yumurta kahvaltısı hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

  • Yumurta
  • 1-2 Çay kaşığı elma sirkesi
  • 1 dilim Tam buğday ekmeği
  • 3-4 yaprak ıspanak

Tarif:

Sos tavası boyutlarında bir tavaya taşma noktasına 1 parmak kadar boşluk kalıncaya dek su doldurun ve kaynatın, kaynayan suya 2 çay kaşığı sirkeyi ekleyin. Sirke burada yumurtanın tek parça halinde kalmasını sağlayacak.

Yumurtayı yavaşca kaynayan suya kırın, dağılma olursa kaşıkla beyazları bir araya toparlamaya çalışın. Yumurtanın beyaz kısmı sertleşene kadar bekleyin ve sonra nazikçe bir  kaşık yardımı ile  alın.

Tam buğday ekmeğini 1 kaşık zeytinyağı ile tavada altlı üstlü kızartın. Yumurtayı ekmeğin üstüne koyun. Bir çatal yardımı ile yumurtada ufacık bir delik açın, sarı kısmının aktığını göreceksiniz.

Ispanak ile tüketmek opsiyonel, isterseniz daha türk usulü domates-salatalık ile de tüketebilirsiniz. Ama ıspanak daha gerçekten farklı bir tat oluyor. Ispanakları hazırlamak kolay, kaynayan suya 3-4 yaprak ıspanağı atın, renk fotoğraftaki gibi olunca sudan alıp süzün. Yapraklar çok büyükse doğrayın, kırmızı biberle süsleyin.

 

Tarif:  Luke and Scott: Clean Living, Penguin.