Zerdeçali biliyoruz. Kendisi özellikle Osmanlı Mutfağının önde gelen baharatlarındandır. Sarı renklidir, görüntüsü iştah açıcıdır ve köri baharatının temel maddesidir. Ama zerdeçal ile ilgili bilmediğimiz şey; kendisinin kilo vermeye yardımcı bir baharat olduğu. Zerdeçal ile kilo vermek mümkün arkadaşlar! Bütün Amerika bu bilgi ile çalkalanıyor, biz burnumuzun dibindeki aktarın önünden geçerken “aa ne güzel sarı sarı” diyor ve yolumuza devam ediyoruz. Ayrıca Hintliler kendisini bin yıldır kutsal baharat olarak adlandırıyorlarmış.

Zerdeçal Nedir ?

Zerdeçal çoğunlukla Hindistan’ dan gelen bir baharat. Aslında zencefil ile karıştırılacak kadar aynı tipte bir kök bitki. Biz bu kök bitkinin toz haline getirilmiş versiyonuna şeklen vakıfız. Mısır çarşısındaki baharat çuvallarından sarı olanı. Peki içeriğinde ne var, ne işe yarıyor?

Zerdeçalın  büyük bir çoğunlu  kurkumin denilen bir madde. Bu maddenin enflamasyon denilen ve vücuttaki iltihap olarak bilinen, bizi hasta eden ve kilo vermemizi de engelleyen problematik yapıyı çözdüğü binlerce çalışma ile kanıtlanmış.

Ayrıca binlerce yıldır özellikle doğu tıbbında da iyileştirici etkisi ile tanınıyor ve kullanılıyormuş.

Zerdeçal İle Kilo Vermek

Bu başlık altında zerdeçal ile kilo vermek mümkün tezini ispatlayıcı birkaç konu anlatacağım bir yere kaçmak yok, devamını okuyun, okuyun da günde 1 kaşık zerdeçal kullanıp bir tepsi börek yiyerek oluyor sanmayın bu işler .

 • Yapılan bir çalışmada günde bir doz yani 1 çay kaşığı zerdeçal tüketen insanlar, tüketmeyenlere oranla 2 kat daha fazla kilo vermişler. Yani eğer hızlı kilo vermek gibi bir gayeniz varsa hemen tüketmeye başlayabilirsiniz. Var mı? Tabi ki var, koşuuun!
 • Diğer yandan zerdeçalin içinde bulunan kurkumin maddesi kolesterolü düşürmekte büyük bir etkiye sahip, düşük kolesterol daha hızlı kilo vermek ve daha sağlam damarlar demek.
 • Obezite hastalık grubundaki insanların kilodan daha büyük dertleri vardır. Vücudun dengesi bozuluğu için en çokta organlarda sorun yaşamaya başlarlar, karaciğer yağlanması, iltihabi vücut, eklem ağrıları vs. Yapılan bir araştırma zerdeçalin bu rahatsızlıklardaki olumlu etkisini ancak 12 tane reçeteli ilacın birleşip sağlayabileceği tespit edilmiş. Hem bu ilaçlar çok pahalı hem de saçma sapan yan etkileri var, o yüzden hadi aktara koşun.
 • Karaciğer detoksu dediğimiz şeye ihtiyacımız var .  Kullandığımız ilaçlardan, aşırı karbonhidrat (+şeker) dolu yaşam tarzımızdan, alkol tüketimimizden ve daha bir sürü şeyden bu değerli organımızı yoruyoruz arkadaşlar. Eğer göbek bölgenizde yağlanma varsa bilin ki karaciğeriniz kötü durumda. Bu noktada sarı kız zerdeçal yardıma koşuyor, enginardan çok daha etkili halde karaciğeri temizliyor.
 • Yine vücut yağ oranı yüksek olan insanların, yağ hücrelerinin enflamasyon yani iltihaplanmaya sebep olduğu bir gerçek. Tam da bu noktada, önce vücudu iyileştirici hareketler yapacaksak mutlak suretle bu enflamasyonu azaltmamız gerekir. İşte burada altın gibi rengi ile zerdeçal gündeme geliyor.
 • Geçenlerde bu yazımda size stres yani kortizol yüzünden kilo verememekten bahsetmiştim, işte bu noktada, zerdeçalin ansiyekte ve depresyona karşı büyük etkisini göz ardı etmeyelim. Dolabımızdan eksik etmeyelim.

 

Zerdeçal’ in Diğer Faydaları

Zerdeçal ile kilo vermek mümkün, mümkün olmasına da, aslında kendisinin çok daha fazla etkisi var. Ben bu yazıda kısa geçiyorum, gün gelir detaylandırırız, siz o arada tüketmeye başlayın sevgili okur.

 • Zerdeçal, güçlü bir anti-mikrobiyal ajandır. Çeşitli bakteri, mantar ve viral enfeksiyonlara karşı etkilidir.
 • Zerdeçal karsere karşı ciddi bir silah niteliğindedir.. Zerdeçal günlük alımı  bağırsak,  cilt ve idrar torbası kanseri gibi çeşitli kanser türlerini önlediği klinik çalışmalarla kaydedilmiştir.
 • Günlük 1 gramlık kurkumin alımı obez bireylerde anksiyete ve depresyon düzeylerini azaltır.
 • Kanın kolesterol seviyesinin düşürülmesinde önemli bir rol oynar.
 • Zerdeçal okuma, öğrenme, analiz gibi bilişsel yeteneklerini geliştirir Aynı zamanda hafıza kapasitesini artırır.
 • Kurkuminin düzenli alımı kalp hastalıkları önle ve yine düzenli alımı diyabet gelişme riskini azaltabilir.
 • Zerdeçal ciltler için çok faydalıdır ve çeşitli cilt hastalıkları ile mücadelede yardımcı olur. Sivilcelere de karşı da süper etkilidir.

Ya daha ne yapsın allasen !

Nasıl Kullanalım?

Tabi o kadar anlatması kolay, yüzümüze mi sürüyoruz, burnumuzdan mı çekiyoruz yani zerdeçal ile nasıl kilo veriyoruz?

Şöyle yapıyoruz, istersek yemeklere ekliyoruz tıpkı biber gibi, tuz gibi. İstersek, şu tarifteki çaydan yapıyoruz günde bir bardak, ekseriyetle sabahları içiyoruz. Ya da istersek yoğurda karıştıyoruz. Ama diyorlar ki uzmanlar eğer zerdeçalı bir miktar karabiber ile alırsanız, emilimini kat kat arttırırsınız. Karabiberin tavukları tadlandırmaktan öte bir işlevi olduğunu biliyordum!

kaynak