peşin hashtag: diyet bozan yiyecekler

Beslenme hakkında bir şey bilmeden diyet yapmanın ya da dikkat etmenin diyelim, en kolay yolu diyetisyene gitmektir ve verilen listeye harfiyen uymaktır. Ama diyetisyene gitmeden de kilo verilirin en canlı örneği benim sevgili okur. Bu yaşıma kadar 4 farklı diyetisyene gidip 2 ayda bıraktım. Neden derseniz benimki de çok bilmekten, sorgulamaktan oluyor. Yani hiç bir şey bilmeden diyetisyene gidip kendinizi adarsanız kilo verirsiniz. Bu da ortalama aylık 2 ile 3 kilo gibi olur. Tabi burada deneysel diyetisyenlerden bahsetmiyorum. Ama dediğim gibi beslenme konusunda bir miktar fikriniz varsa ya da kilo verememe durumunda moraliniz bozuluyorsa benim gibi, diyetisyenleri bırakırsınız. İşte tam da bu yüzden diyet bozan yiyecekleri bilmeniz yararlı olur diye düşündüm. Benim hikayem zaten ayrı bir yazı konusu.

Bu yüzden bilinçlenme anlamında size söyleyeceklerim var. Piyasada, diyetisyenlerin de önermekten behis duymadığı “light” gibi, “kilo verdirir” gibi, “sağlıklı atıştırmalık” gibi sunulan tonlarca ürün var. Bu ürünler bir çoğunu kaldırın atın çöpe.

İşte bu yazının konusu, mümkün mertebe marka vermeyerek bu ürünleri ifşa etmek. Ama unutmayın bu ürünler arada bir tüketilebilmek ile birlikte, her gün aynı sıklıkta tüketilirse kilo verme sürecine zeval verir.

 

1- Granola

Bu arkadaş son dönemin meşhuru, her yerde herkes granola bar satmaya başladı, bunun kahvaltılık gevrekleri çıktı. İçine kuru meyve, kuru yemiş , tahıl ve şeker konularak yapılan ve sonra da sıkıştırılarak bar haline getirilen bir karışım halbuki. Neden granola kilo aldırır ya da verdirmez biliyor musunuz? Bir kere içinde şeker var, diğer yandan zaten tahıldan oluşan bir şey. İçine bir miktar kuru meyve falan da ekleniyor, yine şeker. Hatta çikolatalı olanları dahi var. Yani eğer kilo vermek istiyorsanız granoladan uzak duracaksınız. Eğer diyette küçük bir es’ e ihtiyacınız varsa, o zaman şeker gramajına bakacak ve daha şekerli olan bir yiyeceği tercih edeceksiniz.

2- Probiyotik Yoğurt

Yoğurt güzel bir şey, içindeki probiyotik oranı nedeniyle zaten hayatımızdan eksik etmememiz gereken bir şey. Ama doktorlar neden ev yoğurdu diye bağırıyorlar. Bunun bir sebebi var, işlenmiş yoğurtlar aslında probiyotik içeriği itibariyle evde yapılan yoğurdun yanına yaklaşamaz. Hal böyle olunca endüstri ne yaptı, doğal yollarla yapılmayan yoğurtlarının içinde probiyotik olmadığı için kutuların içinde probiyotik eklediler ve bunu kilo vermeye yardımcı olarak satmaya başladıklar. Pekala, buraya kadar güzel. Ama bu yoğurtları almadan önce arkasını çevirip okumanızı tavsiye ediyorum. Her birinin içinde özellikle meyveli olanlarda 10 gramın üzerinde şeker olduğunu göreceksiniz. Şekerden kaçar ve sağlıklı bir şeyler yediğinizi düşünürken, o kadar dikkat etmenize rağmen neden kilo veremediğinizin özeti bu gibi yiyecekler. Probiyotik olarak satılan yoğurtların -eğer varsa- şekersizlerini alın çünkü tekrar söylüyorum o içine tahıl falan atıp sağlıklı gösterdikleri yoğurtlar diyet bozan yiyeceklerin başında gelir.

3- Tahıllı Kahvaltılık Gevrekler

Bu kahvaltılık gevrek dünyanın en büyük yalanı. Amerikan icadı saçma bir kahvaltı. Sabah saatlerinde bir bardak meyve suyu ve bir kase sütle hazırlanmış kahvaltılık gevrek sizin o gün ne yaparsanız yapın kilo veremeyecek olmanızın garantisi. Bakmayın öyle 2 hafta bunu yerseniz şu kadar kilo verirsiniz dendiğine. 2 hafta ne yerseniz yiyin, tek çeşit yedikten sonra zaten kilo verirsiniz canlarım. Bu haşlanmış patates yemek gibi bir şey. Velev ki yine de siz bizim marketlerde çok şükür ki Amerika’ daki marketlerin 5′ te biri kadar yer tutan bu gibi ürünlerin arkasını çevirip okuyun. Şekeri görünce, sessizce olduğu yere bırakın ve uzaklaşın. Dünyanın en iyi kahvaltısı bir yumurta, biraz peynir zeytin ve domates -salatalıktır. Nokta.

4- Kuru Meyveler

Şimdi sizden bir ricam var, google gidip şu bağlantıya bir bakın. Ama geri dönün;  burada kayısının besin değerini bulacaksınız. 100 gram kayısıda 9 gram şeker var. Şimdi bir de bir gayret, şu bağlantıya da bakın. Burada da 100 gram kuru kayısının içindeki şekerin gramı : 53. Başka sözüm yok.

Hayır aslında var, kuru meyve yemek bazen çok güzel olabilir, ama bunu diyette atıştırmalık olarak yemeye gerek yok. Onu yiyeceğinize size en yakın olan mevsim meyvesinden içindeki şeker oranına bakarak günde 1 taneyi geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Eğer diyet yapmıyorsanız yine de aldığınız kuru meyve oranına dikkat edin. Bunun sebebi, meyveler tazeyken içlerinde barındırdıkları su oranı itibariyle daha doyurucudur. Ama kuru halde sizi pek doyurmuyor olabilirler. Diğer yandan kuru meyvelere dışardan şeker ekleniyor. Hepsine olmayabilir ama kuru çilek diye bir şey var mesela, kesin şeker ilaveli. Buna da dikkat edin.

5- Pirinç ve Mısır Patlakları

Bu gibi ürünler aslında diyet olarak lanse edilip yeşil ambalajlarında satılıyor. Ama şunu biraz düşünün, diyetinizde pilav ve haşlanmış mısır yokken, bu light olarak lanse edilen ürünün içinde pirinç ve mısırın ne işi var. Pirincin de mısırın da light yanı olmaz sevgili okur. Kendilerinin besin etiketlerinde “şeker” yazmıyor olabilir ama karbonhidrat yazıyordur. Bu karbonhidrattan kasıt, nişastadır. Nişasta bir şeker türüdür. Bu ürünler size kısa süreli tokluk hissi verecek sonrasında ise açlığa gark edecektir. Siz aslında kilo verme yönünde yardımcı sanırken bu yiyecekler diyet bozan yiyecekler ve ezeli bir düşman.