Biliyorsun kendimi sana bilgi vermeye adadım, kilo vermek zor, almak kolay; motivasyonu korumak zor, kaybetmek kolay. Bir top dondurmalık ömrü var diyetlerimizin. O yüzden sana zaman zaman diyetlerden ve bu diyetlerin doğru / yanlış yanlarından bahsedeceğim.

Bu yazının konusu Dukan diyeti. Pierre Dukan isimli fransız doktor tarafından tüm dünyaya “fransız kadınları neden kilo almaz” sloganı ile yayılmış bir diyet. Bir çok hollywood yıldızı olsun, İngiliz Kraliyet ailesinin gelini Kate Middleton olsun, bunlar hep Dukan ile zayıflamaya baş koymuş insanlar. Bu diyet sayesinde verilen kilolar tonlarca falan olmuştur. Ama ülkemizde hak ettiği yere kavuşamadı. Karalayanı çok oldu, ama uygulayan herkes de başarılı oldu. Ben kendi adıma net olarak söyleyebilirim ki, 6 aylık bir sürede 15 kilo verdim Dukan ile. Allah yanında olsun canım Dukan.

20Vf7_7S1tk

 

Beyefendi bir çocuk doktoru aslında arkadaşlar. Hikayesini de şöyle anlatıyor; bir gün çalıştığı klinikte bir hasta kendisini zayıflatmasını söylüyor. Adam 140 kilo falan ve kabus gibi bir hayatı var. Daha önce bir çok şey denemiş ama açlık krizleri nedeniyle bir türlü başarılı olamamış. Dukan kendisinin çocuk doktoru olduğunu söylüyor ama adam vazgeçmiyor, doktorsun işte diyor. O da peki deneyelim diyor ve beslenme bilgisi ile adamı bir nevi de denek olarak kullanarak Dukan diyetinin temellerini atıyor.

Nedir Peki Dukan Diyeti?

Dukan diyetinin özü, insanın daha çok protein ile beslenmesi gerektiğine inanması. Diyet 3 evreden oluşuyor. Atak, kilo verme ve koruma. Atak evresinde vücuda adete bir şok veriliyor ve 3 ile 6 gün süren bu evrede kesinlikle  meyve – sebze – yağ ve tahıla izin yok. Neye izin var, sadece hayvansal proteine. Bu evrenin bu kadar sert olmasının amacı kişiye ilk günlerde lazım olan motivasyonu vermek. Öyle de oluyor ben kendi adıma atak evresinde 2 kilo vermiştim.

pierredukan

Kilo verme evresi biraz teknik, haftanın 3 günü saf protein, diğer günler ise protein yanına izin verilen sebzeler yeniliyor. Bu evre kilonuza göre belirlenen bir süre. Bu süre de ayda 4-5 kilo vermeniz üzerine kurulu.

Sonra ise koruma evresi başlıyor ki bunu yapmazsanız kiloları geri alırsınız diyor Dr. Dukan. Ama buradaki durum çok net; bu sizin beslenme alışkanlığınızı değiştirmeye çalıştığı için böyle. Ama söz gelimi 3 ayda beslenme alışkanlığınız Dukan’ a göre evrildiyse yapmasınız da olur.

Klasik Diyetlerden Farkı Ne?

Aslında bu bir diyet değil, yaşam biçimi. Çok temelde söylediği şey insansan et ağırlıklı beslenmen gerektiği. Biraz mantıklı düşünce de bu doğru, sadece sebze yiyerek beslenen insanlarda ciddi metabolik hastalıklar olduğunu biliyoruz. Proteinlerin vücutta sindirimi 3-4 hatta 5-6 saatlere varıyor, protein tok tutuyor. Bu yüzden atıştırmalık yesen bile protein yemen lazım. Aslında son dönem farkındalığı yüksek beslenme uzmanlarının söylediği gibi bu diyette de karbonhidrat zinhar yasak, sadece yulaf kepeği yemen lazım bu da günde maksimum 2 kaşık tüketebiliyorsun. Buradaki amaç lif desteği ile bağırsakları rahatlatmak.

800px-DukanDietGraph

Kolaylıklar

 • Saat sınırı ya da yeme sınırı yok, izin verilen her şeyden istediğin kadar ye.
 • Günde 20 dk yürüyüş önerisinden başka spor zarureti yok.
 • Aç kalmak, açlık hissi diyetin konusu dahi değil
 • Atak evresinde hızlı kilo veriliyor ama atak belirlenen sürede tutulmalı
 • Atıştırmalık sorununu biraz ticari bir kapı olsa da Dukan ürünleri çözüyor. Macro center gibi, migros gibi yerlerde bulabilirsiniz, kurabiyeler, granola barlar vs var.

Zorluklar

 • Yapması biraz pahalı çünkü Türkiye’ de et – tavuk – balık pahalı
 • Yulaf kepeğini düzenli tüketseniz bile kabızlık ile mücadele etmeniz gerekebilir o nedenle probiyotik takviyesi almakta fayda var.
 • Diyete göre dışarıda beslenmek zor, evden bir şeyler yapıp götürmek ya da ızgara etleri tercih etmek doğru.
 • İlk günlerinde korkunç bir su içme ihtiyacı olacak, ama aslında bu bir zorluk değil; su için su faydalı

Yararlı mı Zararlı mı?

Son yıllarda zararlar ve yararlar konusunda benim kafam çok karıştı. O nedenle bir kaç güvendiğim uzman belirledim ve onları takip ediyorum. Sorun şu ki bir gün birisi; paket süt zararlı diyor. Öyleyse almayalım diyoruz. Ertesi gün bir alay bilim adamı süt üreticilerini arkalarına alıp araştırma yaptıklarını ama bu söylenen iddiaları kanıtlayamadıklarını; bu açıklamaları yapanların halk düşmanı olduğunu söylüyor. Hatta dava açıyor. Ama bir kaç yıl sonra dava “paket süt zararlı” denerek kapatılıyor.

Yani kim neye yararlı dese, aslında arkasına bir bakmak lazım; kim demiş, bu araştırmayı kim finanse etmiş falan.

Gelelim Dukan’ a. Bu güne kadar kanıtlanmış bir zararı yok, ama Dr. Dukan’ ın Fransa’ da doktorluktan çıkarıldığı doğru. Bunun sebebi ise “sağlık beslenen çocuklara okulda daha yüksek not verilsin” demesi. Yani diyet ile alakası yok.

Siz yine de diyete başlamadan kan değerlerinize baktırın, diyete harfiyen uyarken ayda bir tekrar aynı testleri yaptırın. Gerçi bu binlerce denek üstünde denendi ama siz yine de kendinizi ihmal etmeyin.

dukan-product-family-canada

Nasıl Başlayalım?

 • Bir defa karar verin. Zor bir yola çıkıyorsunuz, arkadaşlarınız yanınızda dondurma yerken siz çay içeceksiniz  hem de şekersiz. Evdekiler mantıların suyuna ekmek banarken siz haşlanmış tavuk yiyeceksiniz.
 • Önce felsefeyi anlamak üzere Dukan Diyeti kitabını alıp okuyun.
 • Alış veriş yapın, eksiksiz başlayın, sizi hızlıca caymaktan korur.
 • Dukan’ ın web sitesinden http://www.regimedukan.com.tr/ programınızı hesaplayın. İdeal kilonuzu öğrenin. Kaç gün atak, kaç gün seyir yapacaksınız bir öğrenin.İde
 • Dukan’ ın telefon uygulamasını indirip kilo ve ölçülerinizi takip edin. Iphone Uygulaması
 • Yemek tariflerinde zorlanırsanız ve daha geniş bilgi almak isterseniz benim de çok faydalandığım http://www.dukandiyetitariflerim.com/ sitesine bir bakın,  hatta sıklıkla takip edin. Beni de takip edin, arada tarifler falan veririm.

Bu arada isterseniz Dukan’ ın Türkiye’ de koçluk sistemi de başladı.Ayda 50 TL’ ye koçluk alabiliyorsunuz.

Hadi hayırlı olsun.