Söz konusu ketojenik diyet olunca aslında mümkün mertebe atıştırmalık ihtiyacı duymuyoruz. Ama eğer benim gibi low carb yani düşük karbonhidratlı yaşam tarzına geçtiyseniz bu ömür boyu sürecek yolda atıştırmalık lazım. O nedenle bana çok gelen sorulardan biri olan ketojenik diyetin atıştırmalıkları nedir sorusunu cevaplıyorum, buyurun efendim.

Neler Atıştırabiliriz;

Peynirler, Fındık – Fıstık familyasından mümkün mertebe düşük karblı olanlar, (ülkemizde bunları bulmak zor o nedenle biz fındık, yer fıstığı ve ceviz tercih edebiliriz), yumurta, soğuk etler şarküteri etleri yani ve biz de bulca bulunan zeytin. Zeytin gerçekten güçlü bir atıştırmalık ve 100 gramında sadece 3 gram kadar karb var. Avokado da yüksek fiyatına rağmen güzel bir atıştırmalık olabilir.

 

Bu görseldekilerin haricinde başka neler olabilir diye düşününce karşımıza düşük karblı sebzeler gelebilir. Mesela 1 adt salatalık ve 1 dilim peynir güzel bir atıştırmalıktır. Eğer kahve içiyorsanız içine bir kaşık kadar hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz ya da içtiğiniz kahveye krema koydurabilirsiniz. Bunlar da sizi bir kaç saat daha tok tutan atıştırmalıklar olacaktır.

Ama ketojenik diyette / düşük karb diyette dikkat edilmesi gereken şudur, mümkün mertebe atırştırmayacaksınız. Atıştırdığınızda da abartmayacaksınız.

Eğer öğünlerinizi sağlam yerseniz inanın atıştırmaya gerek kalmayacak, açlık hissi bir sonraki öğüne kadar sizden uzak duracak. Mutlaka unutmamanız gereken bir diğer kural ise, henüz Türkiye’ de olmayan ama Amerika’ da oldukça fazla görülen “low carb” diye lanse edilen paketli gıdalar. Bu paketli gıdaları kesinlikle tüketmeyin çünkü ben gördüğüm kadarıyla bir çoğunda 10+ karb var.

Benim sizlere tavsiyem, bol bol su içmeyi ve günde en az bir soda içmeyi ihmal etmemeniz, atıştırmalık olarak da en çok zeytin tüketmeniz. Vakit bulduğumda sizlere tarifler de vereceğim.

Kilo veremediğinizi düşünüyorsanız bu yazıya bakın derim

Ketojenik Diyette Yapılan 5 Hata