Hayatınızın bir bölümü artık geride kaldı, benim gibi ketojenik diyete girmeye karar verdiniz. Ama tam emin olmak istiyorsunuz, başınıza ne gelebilir. Ya da alışverişi yaptınız, başladınız. Ama bir tuhaflık var. İşte o tuhaflıklara çözümler burada hanım koş. Ketojenik diyette yan etkiler diye lanse edilen ama geçici olduğunu pek çok insanın bilmediği bazı durumlar var, doğru; bunların en başında ketojenik diyet yan etkileri geliyor.

Ketojenik evreye geçmek vücut için kolay değil, değişime direnecek namussuz. Çünkü yıllardır baklava böreklerin içinde yüzmüş. Mochalardan rakılara atlamış, şimdi sen onun bu şahane kaynaklarını kestiğinde “gardaş hayırdır” diyecek ve biz bunu hissedeceğiz. Ama yılmak yok, terbiye edeceğiz. Çünkü zaten eğer aşağıdaki önlemleri alırsak bu evreyi kolay atlatırız. Zaten ilk hafta sonunda hatrı sayılır bir ödem atışınız olacağı için vücudu zapt etmek kolay olacak. Bu belirtilere bir de keto flu, yani keto gribi deniyor, haberiniz olsun. Ketojenik diyetin yan etkileri de demeyelim çünkü geçici etkiler bunlar.

İşte Ketojenik Diyet Yan Etkileri (geçici)

1- Fiziksel ve Düşünsel Yorgunluk

Vücudun alıştığı enerji kaynağı olarak şeker gelmediğinde, vücut afallayacak. Bu da bizi diyetin ilk günlerinde bir miktar yorgun yapabilir. Bunun yanında “kafa dumanlaması” denilen odaklanamama sorunu da ortaya çıkabilir. Bu mümkün. Ama eğer siz hayatınız boyunca hiç diyet yapmadıysanız, şeker tüketiminiz fazla ise bu belirtiler sizde şiddetli olabilir. Ben kendi adıma sadece fiziksel bir yorgunluk yaşadım 3 gün. Sonra geçti. Hatta enerji arttı, mutlu  olduğumu hissettim sonrasında.

Fiziksel yorgunluğunuzu önemsemeyin, erken uyumaya çalışın, mümkün mertebe ilk hafta sosyal ortamlardan uzak durun, diyete yeni başlamışsınız, bozmayın. İlk hafta spor yapmanız önerilmez ama yine de ben yorgun değilim, bomba gibiyim diyorsanız spor yapın. Korkmayın, caymayın, geçecek. Dedik ya bunlar ketojenik diyet geçici yan etkileri

2- Baş Ağrısı

Aslında bunu diyetin her evresinde tecrübe edebilirsiniz. Çünkü beslenme düzeniniz değiştiği için bazı mineraller eksik kalıyor. Yemeklerine himalaya tuzu atmayı, tuzdan korkmamayı deneyin. Magnezyum, potasyum takviyesi almak da önerilir. Ancak belki görmüşsünüzdür, lıkır lıkır et suyu içen insanlar var. İşte bu! Çare eski yöntemle kaynatılmış et sularında. Evde kendiniz kaynatabilir, hazır alabilir ya da çok sıkışırsanız bir tane bulyon tableti de iş görür. Hem açlığınız yatışır hem baş ağrınız geçer. Yine de baş ağrısı sorunu ile çok karşılaşmamak için günde 2 soda bir bardak et suyu önerimdir. Günde en az 3 litre su içtiğinizi varsayacağım.

3- Güç Kaybı

Yine ilk 3 gün karşımıza çıkabilecek bir sorun ki bunun sebebi vücudun enerji olarak algıladığı şekeri birden kaybetmesi. Ne yapacağını şaşırması. E kardeşim, sana oradan cillop gibi tereyağı veriyor, kullansana. Kullanacak ama bir kaç gün sonra olacak, çok yüklenmeyin. O yüzden “ay bu diyet beni bozdu, merdiven çıkamıyorum” demeyin. Magnezyum ve potasyumu arttırmanız lazım. Yeşil sebzelere abanın, ıspanak bu diyetin can suyu. Bir kaç gün içinde o merdivenleri koşarsınız. Yağ hem daha temiz bir yakıt, hem daha güçlü.

 

 

4- Kabızlık ve Su Kaybı

Yağ yakmaya başlamadan önce vücut ödem atar. Bu bütün diyetlerin temel noktasıdır. Su içmelisiniz. Günde 3-4 litre su için. Zaten yağlı yediğiniz için su içme davranışınız artacak ama olsun, şişenizi yanınızdan ayırmayın. Kabızlık ise başka hikaye. Lif alımımız azaldığı için tuvalet sorunu karşımıza çıkabilir. O yüzden eğer zorlanırsanız lif takviyesi alın. Ertesi gün dünya daha güzel oluyor. Lif takviyesinin adı phisilium hulsk powder. Türkiye’de de satışı var.