Ketojenik diyet bugün tüm dünyada milyonlarla kişi tarafından denenen ve en hızlı, kalıcı çözümü sunan diyet. Diyet de demek yanlış aslında, çünkü kendisi bir beslenme biçimi. Hayat boyu sağlık için ketojenik beslenmeye geçmek yeter. Bir çok hastalık sizden uzak duracak keto diyet sayesinde. Aslında ketojenik diyetin faydaları saymakla bitmez, bitmez de yine biz sayalım değil mi?

Ketojenik diyet en doğru kilo verdiren diyet, doğru derken geri alınmayan kilolardan bahsediyorum, öyle 5 gün detoks şişelerini devirip sonra da kıyıda köşeden düşüp bayılan insanların uyguladığı sistemden bahsetmiyorum. Ama ketojenik diyet her derde deva be sevgili okur.

Ben size buraya bırakıyorum, siz beğendiğinizi alın.

Ketojenik Diyetin Faydaları

1- Kilo Verdirir

Tabi ki bunu en başa yazacaydım, kilo verme için bu diyetle tanıştık tabi. Kilo verme bu diyetin temel faydası diğerleri kilo verirken kendiliğinde gelen şeyler. Kısaca bir hatırlayalım, ketojenik diyet enerji kaynağımızı şekerden yağa çevirdiğimiz diyetti. Ketojenik diyet emekti, sevgiydi.

2- Kan Şekerini Dengeler

Yani, diyabet, yani insülin direnci, yani kanın içindeki şeker oranının hop oturup hop kalkmasına engel olur. Ketojenik diyet ile diyabet 2 den dönen onbinlerce insan var. Neden, çünkü aç kalıp karbonhidrata saldırmıyorsun da ondan. Acıktığımızda bir parça peynir, bir kaç dilim et, bir avuç ceviz yersek, açlık kalmıyor. Sinirli halimiz de yok oluyor.

3- Daha Kolay Odaklanmanızı Sağlar

Beynimizin büyük bir çoğunluğu yağdan oluşmuşken, biz kendisine enerji olarak kullanmak üzere en sevdiği yağ asitlerini verdiğimizde, beynimiz ne yapıyor, bayram ediyor. Sevinçten dört köşe. O zaman da artık bizim dünyamız aydınlanıyor. Kendi adıma hiç bir diyeti yaparken bu kadar rahat düşünebildiğimi hatırlayamıyorum. Artık ortaya  daha fazla iş koyuyor, daha iyi odaklanıyorum.

4- Enerji Seviyesini Arttırır, Açlığı Dengeler

Hemen kendimden örnek vereceğim, günlük adım sayım spor yapmadığım zamanda 5.000 – 6.000 arasında değişirken ketoda bu sayı birden 8.000′ lere çıktı. Bu benim için önemli bir rakam, günde 2000 adım fazladan atacak enerjiyi bulmak çok anlamlı. Diğer yandan, dünyayı yediğim halde aç olduğum diyetleri hatırladıkça içimi bir hüzün kaplıyor. Öğlen bir tavuk but yedim ızgara bir de yeşil salata. Hala acıkmış değilim. Acıktığım anda hemen bir kaşık fıstık ezmesi ya da hindistan cevizi yağını eklediğim kahvemi içiyorum. 3 saat daha açlık çekmeden devam.

5- Tansiyonu ve Kolesterolü Dengeler

Şimdi bize ne öğrettiler biliyor musun sevgili okur; dediler ki yağlı yersen kolesterol sorunun olur. Kalbin yorulur. Ama hiç öyle değil. Yapılan deneyler gösteriyor ki kandaki kötü kolesterol olarak bilinen LDH, keto diyet yapanlarda ciddi oranlarda düşmüş. Kolesterol sorununuz varsa mutlaka doktorunuza bu diyeti sorunuz. Hatırlarsanız, Canan Karatay ponçik hocamızın önerdiği beslenme şekli ile ki kendisi keto diyete çok yakındır, bir çok hasta kolesterol ve tansiyon haplarına veda etmişti.

6- Sivilceleri Yok Eder

Bunca yıldır, bir sabah uyandığımızda yüzümüzde pörtlemiş olan sivilcileri kapatmak için neler çektik neler. Bu uğurda kaç yiğit yüzüne fondoten sürdü, porselen makyaj efsane oldu. Ama eğer yüzümüzde sivilce varsa bunun bir “iç hastalık” nedeniyle olduğunu hatta beslenme ile orantılı olduğunu hiç düşünmezdik. Ama ketojenik diyeti yapanların kilo vermenin yanında yüzündeki sivilcelerden kurtulduğunu rapor etmesi, bu diyetin aslında vücudu nasıl iyileştirdiğini gösteriyor.

 

Ketojenik diyetin faydalarını görüp de  başlamak için bekleyenin düğününde kar yağsın sevgili okur..Merak etmeyin hep yanınızda olacağım, her zaman soru sorabilirsiniz.

Sevgiler

Ebru Y.