İnsanların ketojenik diyette ne yemeleri gerektiği konusunda kafaları karışıyor. Ama kurallar o kadar basit ki, tahıllardan uzak dur, bakliyatlara ve meyvelere ara ver; sebzeleri tanı, proteinleri sınırlı tüket, yağ rezervini arttır. Bu kurallara uyduktan sonra ketojenik diyette ne yenir diye delirmeye gerek yok, ben burada sizin için görsel rehber hazırladım. Biz neye dikkat ediyorduk, net karbonhidrat oranına. Unutmayın, lif karbonhidrat değildir. Öyledir de ketojenik diyet lifleri karbonhidrat kotasından saymaz. Günde 25 gram karbonhidratın altında kalmamız gerektiğine göre bu rehberi ezberleyelim hatta sık kullanılanlara ekleyelim ki unuttuğumuzda hemen bakalım.

Ketojenik Diyette Ne Yenir ;

Önce Sebzeler

Ketojenik diyette bir çok sebze serbest olsa da öğrenmemiz gereken ve öğünlerimizden eksik etmememiz gereken sebzeler var. Ketojenik diyette yiyebileceğimiz sebzeler için kural basit; yer üstünde yetişen sebzeler özgürce yenebilir, yer altında yetişen sebzeler konusunda dikkatli olmak gerekir. Yeşil renkli sebzeleri (bezelye hariç) eksik etmeyeceğiz. Ispanak, kıvırcık ve brokoli hayatımızdan eksik olmayacak. Aşağıdaki karbonhidrat rakamları 100 gramın içinde kaç gram karbonhidrat bulunduğuna göre listelenmiştir.

 

Özellikle karbonhidrat oranı bazı sebzelerde yüksek görüyorsunuz. Bunlar genelde nişasta içeriği olan sebzeler. Mesela kilo vermek için ketojenik diyeti yapan birinin patatesten ve aşağıdaki sebzelerden uzak durması öneriliyor. Çünkü bu arkadaşlar masum değil. Diyete bunları eklerseniz kilo verme sorunu yaşarsınız. Bunlar diyet halindeyken değil, hayat şekli olarak ketojenik beslenme seçildiğinde kısıtlı tüketilmesi gereken şeyler.

Kuruyemişler

Gelelim kuruyemişlere, ki ailecek yaptığımız aktivitelerin en başında akşamları antep fıstığı, badem avlamak gelir, leblebi dolu kasenin içinde. Biz topraklarımızdaki kuruyemiş zenginliği nedeniyle bir çok ülkeye göre şanslıyız, fiyatları da nispeten “ucuz” yine bir çok ülkeye göre. Aşağıdaki resimlerde 100 gram kuruyemişte kaç gram karbonhidrat var göreceksiniz bir avuç kuruyemiş genelde 25-30 gram arası oluyor.

 

 

Devamı gelecek!!